Velššpringršpaněl

Sháníte velššpringršpaněla nebo máte štěňata velššpringršpaněla na prodej?

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Štěně velššpringršpaněla. Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Základní informace

FCI Skupina VIII - Retrívři, slídiči a vodní psi, Sekce 2 - Slídiči, Číslo standardu FCI: 126
Velikostní zařazení Střední plemena
Země původu Velká Británie
Kohoutková výška cca. 46-48 cm
Hmotnost v dospělosti cca. 20 kg
Věk 13-15 let
Typ srsti středně dlouhá
Náročnost na výchovu střední
Povaha učenlivá, aktivní, sebevědomá

Charakteristika plemene

Velikost Střední (Hodnocení 3/5)
Nároky na pohyb Spíše vyšší (Hodnocení 4/5)
Cvičitelnost Vyšší (Hodnocení 4/5)
Vhodný pro Mírně pokročilého chovatele (Hodnocení 2/5)
Množství chlupů v domácnosti Střední (Hodnocení 3/5)
Péče o srst Střední (Hodnocení 3/5)
Vztah k dětem Neutrální (Hodnocení 3/5)
Zdravotní problémy Průměrné (Hodnocení 3/5)
Finanční náročnost Střední (Hodnocení 3/5)
Schopnost být sám Střední (Hodnocení 3/5)
Inteligence Průměrná (Hodnocení 3/5)
Lovecký pud Rozvinutý (Hodnocení 4/5)
Jaký je hlídač Ohlásí návštěvu (Hodnocení 2/5)

O plemenu

Velššpringr patří mezi větší lovecké španěly, má harmonicky stavěné tělo přiměřené délky s funkčním, nikoliv přehnaným osvalením.

Elegantní vzhled korunuje ušlechtile modelovaná hlava s hranatou tlamou, nesená na dlouhém, svalnatém krku.  

Jako všichni španělé, také velššpringr má nápadné velké a výmluvné oči temně oříškové barvy. Ušní boltce nejsou tak velké a těžké, jako u kokršpanělů, dobře přiléhají a mají tvar vinného listu.

Historie

Již z 10. století se do dnešních časů dochovaly dokumenty, zmiňující psy typu moderních španělů, kteří působili jako lovečtí slídiči v Anglii.  

Název „španěl“ by sváděl k domněnce o hispánském původu tohoto plemene, avšak jeho pravlastí je pravděpodobně oblast dnešní Makedonie. Odtamtud se předci španělů dostali na Pyrenejský poloostrov, odkud byli dovezeni na Britské ostrovy, kde dostali pojmenování „psi ze Španělska“.  

Nejstarší dochovaná zmínka o červeno-bílých španělech pochází z druhé poloviny 16. století a popisuje loveckého psa cvičeného k vyhledání a vyplašení kořisti či k jejímu vyhnání z úkrytu. Zhruba o dvě století později se začínaly odlišovat dvě větve špringršpanělů - o pár cm větší, hnědo či černobílý anglický špringršpaněl a menší, červenobílý velšský špringršpaněl (velššpringršpaněl).  

Oficiální standard plemene byl sepsán roku 1902 a pouze s dílčími změnami je platný dodnes. 

Povaha

Velšský špringr vyniká vytrvalostí a neústupností, navíc má výborný čich a dobře vyvinutý lovecký pud. Je vhodným psem pro výkon myslivosti, může působit také jako rodinný společník, ovšem při výletech do přírody je třeba mít se na pozoru a nemáte-li perfektně zvládnuté přivolání, raději ho nechávejte na dlouhém vodítku.  

Oproti menším španělům má klidnější povahu, netrpí sklonem k nervozitě, bázlivosti ani agresi. Jeho mírná a veselá povaha z něj činí ideálního kamaráda k dětem, navíc je hravý a rád se učí vedle běžných povelů i různé triky a kousky.  

Velššpringr potřebuje dostatek pohybu, aby vybil svůj temperament. Vedle dlouhých procházek uvítá i pobyt u vody, protože rád a dobře plave.  

S jinými psy vychází obvykle bez konfliktů, soužití se zvířaty jiného druhu může komplikovat jeho lovecký pud. Při správné a včasné socializaci však není nemožné.   

Výcvik

Výcvik velššpringršpaněla zvládne i šikovný začátečník, pokud mu dokáže poskytnout dostatek pohybu a zaměstnání.  

Je to bystrý a učenlivý pes, který rychle chápe a má dobrou paměť. Potřebuje klidný a důsledný přístup, pozitivní motivaci a laskavé vedení. Díky vyrovnané povaze, empatii a inteligenci ustojí i menší tápání ve výcviku, co však může napáchat velké škody je hrubé zacházení, vedoucí ke ztrátě důvěry v psovoda.  

Vedle loveckého využití se lze se špringrem věnovat mnoha sportům, hodí se pro agility, obedience a pachové práce. Někteří špringrové dokonce úspěšně prošli výcvikem asistenčních či canisterapeutických psů.

Zdraví / nemoci

Díky lehčím a menším boltcům netrpí špringrové tolik na potíže s ušima, kterými jsou proslulí kokršpanělé. Tu a tam se u nich může vyskytnout  abnormalita očních víček (entropium) a zejména ve vyšším věku pak hrozí šedý zákal.  

Z chronických onemocnění byl zaznamenán mírně zvýšený výskyt  epilepsie a potravinových alergií. 

Krmení

Slabou stránkou většiny španělů, velššpringra nevyjímaje, je značný apetit a náchylnost k obezitě.  

Ať už krmíte granulemi nebo domácí stravou, dodržujte adekvátní krmné dávky a psa nepřekrmujte. Potřebujete-li během dne podávat odměny či pamlsky, odečtěte potřebné množství potravy od denní porce jídla. Zcela se vyhněte piškotům a jiným kaloricky vydatným pochutinám, vhodnou alternativu představují například malé kousky sušeného masa, někteří psi milují i na kolečka nakrájenou mrkev.