Bílý švýcarský ovčák

Sháníte bílého švýcarské ovčáka nebo máte štěňata bílého švýcarského ovčáka na prodej?

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Štěně bílého švýcarského ovčáka. Foto: Shutterstock
Štěně bílého švýcarského ovčáka. Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Základní informace

FCI Skupina I - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká, Sekce 1 - Ovčácká a pastevecká plemena, Číslo standardu FCI: 347
Velikostní zařazení Velká plemena
Země původu Švýcarsko
Kohoutková výška 53-66 cm
Hmotnost v dospělosti 25-40 kg
Věk 12-13 let
Typ srsti krátká nebo dlouhá
Náročnost na výchovu střední
Povaha živá, ostražitá, vyrovnaná

Charakteristika plemene

Velikost Velká (Hodnocení 4/5)
Nároky na pohyb Spíše vyšší (Hodnocení 4/5)
Cvičitelnost Vyšší (Hodnocení 4/5)
Vhodný pro Středně pokročilého chovatele (Hodnocení 3/5)
Množství chlupů v domácnosti Střední (Hodnocení 3/5)
Péče o srst Střední (Hodnocení 3/5)
Vztah k dětem Neutrální (Hodnocení 3/5)
Zdravotní problémy Průměrné (Hodnocení 3/5)
Finanční náročnost Vyšší (Hodnocení 4/5)
Schopnost být sám Střední (Hodnocení 3/5)
Inteligence Nadprůměrná (Hodnocení 4/5)
Lovecký pud Průměrný (Hodnocení 3/5)
Jaký je hlídač Dobrý hlídač (Hodnocení 4/5)

O plemenu

Ovčácký pes větší velikosti nezapře příbuznost se známějším německým ovčákem. V podstatě jde o jeho bílou variantu, proto má téměř totožný exteriér i povahové vlastnosti.  

Na rozdíl od německého ovčáka není tak časté jeho využití jako služebního psa u policie a v armádě, zato se s ním častěji můžeme setkat v roli vodícího či asistenčního psa, případně záchranáře. 

Historie

Bílá barva byla u ovčáckých psů běžná po dlouhá staletí, již ze starého Říma pochází zápis, který doporučuje pastýřům chovat bílé ovčácké psy, protože se tak vyhnou jejich záměně s pytlačícími vlky, což se jinak v noci nebo v šeru stávalo.

Když byl zásluhou rytmistra Maxe von Stephanitz roku 1899 ustanoven první standard německých ovčáků, byla u nich bílá barva srsti jednou z regulérních povolených variant. Ostatně dědečkem Stephanitzova slavného Horanda von Grafrath (prvního německého ovčáka zapsaného do nově založené plemenné knihy) byl bíle zbarvený pes z chovu barona von Knigge, ovčák Greif.

Bíle zbarvení ovčáci si získali oblibu u významných šlechtických rodů, jako byli  Habsburkové a Hohenzollerni, mezi jejich chovatele patřili také členové americké průmyslnické rodiny Rockefellerů.  

A byli to právě Američtí chovatelé, kdo bílé ovčáky zachránil, když změna standardu z roku 1968 vyloučila bílou barvu z povolených variant zabarvení. Tamní nadšenci přesto pokračovali v chovu a vedli si vlastní plemenné knihy a chovatelské záznamy. 

V atlasech plemen psů z 90. let je tak můžeme nalézt ještě jako Americko-kanadské bílé ovčáky s poznámkou, že jde o plemeno neuznané FCI. Postupně se chov bílých jedinců vracel zpět do Evropy a koncem roku 2002 bylo plemeno uznáno FCI pod novým názvem - Bílý švýcarský ovčák.

Povaha

Bílý ovčák má většinu svých vlastností společnou se svým barevným příbuzným, německým ovčákem. Zpravidla jde o vyrovnaného, nebojácného psa, bez zbytečné agresivity. Patří k inteligentním psům, rád pracuje a dobře se cvičí. 

Výcvik

Základním předpokladem úspěšného výcviku i výchovy je dobře provedená socializace. U ovčáka je zapotřebí získat si autoritu, bylo by ale chybou snažit se o respekt pomocí hrubosti nebo nepřiměřených trestů. S využitím pozitivní motivace a klidné důslednosti si tohoto bystrého a učenlivého psa získá průměrně zdatný chovatel, pro úplného začátečníka se ale nehodí.  

Vedle pracovního využití je „bělouš“ výborným partnerem i pro náročnou turistiku a celou řadu sportů, od agility přes obedience, mondioring až po canicross či bikejöring.

Zdraví / nemoci

V průměru se ovčáci dožívají 12–13 let, jako u většiny velkých psů také u nich je patrný zvýšený výskyt dysplazie kyčelních  a loketních kloubů. 

Vzhledem k jejich odvozenosti od německých ovčáků se u nich také vyskytují kontraktury stehenních svalů a syndrom cauda equina (neurologické onemocnění bederní páteře, v těžkých případech je nutná operace a hrozí ochrnutí).  

Navíc, díky celobílému zbarvení, se v chovu vyskytuje také geneticky vázaná hluchota a poruchy sluchu, i když se chovatelé intenzivně snaží o eliminaci těchto vad.

Krmení

Bílý ovčák potřebuje kvalitní výživu, zejména v období růstu je proto nezbytná investice do superprémiových krmiv.  

Mezi chovateli velkých plemen je populární krmení BARFem (syrovou stravou), proti čemuž nelze mít námitky, pokud majitel disponuje potřebnými znalostmi výživových hodnot  jednotlivých složek psí stravy a jejich správného poměru v krmné dávce.

Chovatelské stanice

Zobrazit další chov. stanice

Články - Bílý švýcarský ovčák

Bílý švýcarský ovčák

Bílý švýcarský ovčák

Bílý švýcarský ovčák

Vystihnout pravou povahu bělouše je opravdu velmi složité. Je to totiž jedno z mála plemen, u kterého se vyskytují jak temperamentní, tak převelice kl...

Americko-kanadský bílý ovčák

Americko-kanadský bílý ovčák

Americko-kanadský bílý ovčák

První bílý ovčák, téměř v podobě jakého známe dnes, byl předveden na výstavě v Hannoveru již v roce 1882. Samozřejmě byl ve skupině společně s něm......

Bílý švýcarský ovčák – zkušenosti chovatelky

Bílý švýcarský ovčák – zkušenosti chovatelky

Bílý švýcarský ovčák – zkušenosti chovatelky

Byla jsem v roce 1996 jedním z mála šťastlivců, kteří si plemeno s tehdejším názvem americko-kanadský bílý ovčák pořídili, a protože v republice jich...