Kavalír king charles španěl

Sháníte kavalír king charles španěla nebo máte štěňata kavalír king charles španěla na prodej?

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Štěňata kavalírů, foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Základní informace

FCI Skupina IX- Společenská plemena, Sekce 7- Angličtí nelovečtí (toy) španělé, Číslo standardu FCI: 136
Velikostní zařazení Malá plemena
Země původu Velká Británie
Kohoutková výška 30-33 cm
Hmotnost v dospělosti 5,4-8 kg
Věk 10-13 let
Typ srsti delší, hladká nebo mírně zvlněná
Náročnost na výchovu nízká
Povaha aktivní, společenská, nebojácná

Charakteristika plemene

Velikost Malá (Hodnocení 2/5)
Nároky na pohyb Střední (Hodnocení 3/5)
Cvičitelnost Střední (Hodnocení 3/5)
Vhodný pro Začínajícího chovatele (Hodnocení 1/5)
Množství chlupů v domácnosti Střední (Hodnocení 3/5)
Péče o srst Střední (Hodnocení 3/5)
Vztah k dětem Spíše pozitivní (Hodnocení 4/5)
Zdravotní problémy Častější (Hodnocení 4/5)
Finanční náročnost Střední (Hodnocení 3/5)
Schopnost být sám Nižší (Hodnocení 2/5)
Inteligence Průměrná (Hodnocení 3/5)
Lovecký pud Průměrný (Hodnocení 3/5)
Jaký je hlídač Ohlásí návštěvu (Hodnocení 2/5)

O plemenu

Drobný psík typu španěl, něžného vzhledu a inteligentního výrazu, dobře vyvážené menší postavy.

Laik ho může snadno zaměnit s příbuzným plemenem téměř shodného názvu, King Charles španělem. King Charles je však menší, s kulatější hlavou a kratší čenichovou partií. 

Historie

Španělé se jako lovečtí psi chovali v Anglii již ve středověku. Počátkem 17. století vrcholila móda malých „toy“ španělů, kteří dělali společnost lidem z vyšších kruhů. Král Karel II. Stuart  si prý malé psíky oblíbil do té míry, že jim udělil mnohá privilegia,  včetně povolení vstupu do budovy parlamentu.  

Právě po Karlu II. a jeho otci Karlu I. nese své jméno, stejně jako jeho příbuzný King Charles španěl. V té době se ale ještě tato plemena navzájem nerozlišovala. Koncem 18. století přišla móda kratších čenichů, kulatých hlav a miniaturizace společenských psíků a malí španělé se začali křížit pravděpodobně s mopsy a snad i s pekingskými palácovými psíky. Výsledkem byla podoba dnešních King Charles španělů, menších psíků s kulatou hlavou a zkrácenou čenichovou partií. 

V 19. století a počátkem století 20. ovládla část chovu snaha o obnovení původního vzhledu „španěla krále Karla“, čímž došlo k rozdělení na dnešní King Charles španěly a Kavalír King Charles španěly. Takto rozdělená plemena anglický Kennel Club oficiálně uznal roku 1945. V současné době existují nezávisle vedle sebe, chov Kavalírů je ale výrazně početnější. 

Povaha

Kavalír dělá čest svému jménu, je to pravý britský gentleman – klidný a rozvážný, přátelský bez dotěrnosti nebo vlezlosti. Jeho téměř jedinou slabostí je, že rád žvýká a cupuje. Pokud nemá k dispozici vhodné hračky nebo trpí nedostatkem pohybu, může se v bytě projevit poněkud destruktivně.  

K dětem je trpělivý a tolerantní, rád si s nimi hraje, při hře je něžný a opatrný. Na pohyb není přehnaně náročný, lze ho tedy doporučit i vitálnějším seniorům, u kterých uvítá, že již nedocházejí denně do zaměstnání. Kavalír nemá rád déletrvající samotu, potřebuje mít svou rodinu co nejvíce na blízku. 

Výcvik

Díky učenlivé a vlídné povaze je Kavalír vhodným plemenem pro začínající chovatele nebo větší děti. Velké úspěchy jsou s metodou shaping (tvarování, z anglického shape=tvar), která je založena na odměnách za žádoucí chování, kdy pes ve spolupráci se psovodem postupně utváří nový trik nebo povel.  

Při klasické výchově se osvědčuje klidný a laskavý přístup, pozitivní motivace. Pozor na příliš zvýšený hlas nebo fyzické tresty, Kavalír je velmi citlivý a mohl by k majiteli ztratit důvěru. 

Zdraví / nemoci

Pravděpodobně díky neuvážené příbuzenské plemenitbě v počátcích moderního chovu se u Kavalírů nápadně často vyskytují srdeční vady, které zkracují život tohoto jinak vitálního a odolného psa. V současné době se jejich výskyt v chovu sleduje a do chovu se zařazují pouze klinicky zdraví jedinci, stále se ale kardiologické obtíže nepodařilo dostat zcela pod kontrolu.  

Vedle onemocnění srdce se u Kavalírů setkáváme s epilepsií, potravinovými alergiemi nebo s luxací pately. 

Krmení

Většina chovatelů Kavalírů vsází na kvalitní granule či masové kapsičky pro malá plemena, některé značky nabízejí i produktové řady určené přímo pro toto plemeno.  

Pokud se přidržíte renomovaných značek, je to nejjednodušší způsob krmení, při kterém máte jistotu, že pes dostává veškeré potřebné živiny v přiměřeném množství.

Chovatelské stanice

Zobrazit další chov. stanice

Články - Kavalír king charles španěl

Kavalír king charles španěl

Kavalír king charles španěl

Kavalír king charles španěl

Nelze se hned v úvodu nezmínit o king charles španělovi, plemeni, které je vlastně tak trochu kavalírem. Mají dlouhou společnou historii a vlastně mno...

Kavalír king charles španěl

Kavalír king charles španěl

Kavalír king charles španěl

Každý by dnes jistě silně pochyboval, že takové roztomilé stvoření, jakým bezesporu Kavalír king charles španěl je, byl až do poloviny 19. století......