Pudl střední

Sháníte pudla středního nebo máte štěňata pudla středního na prodej?

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Také u pudlů se vyskytuje šňůrovitá srst, jaká je typická především pro maďarská pastevecká plemena (komondor, puli). Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Základní informace

FCI Skupina IX- Společenská plemena, Sekce 2 - Pudli, Číslo standardu FCI: 172
Velikostní zařazení Střední plemena
Země původu Francie (FCI), Německo (KC, AKC)
Kohoutková výška 35-45 cm
Hmotnost v dospělosti 15-19 kg
Věk 13-14 let
Typ srsti dlouhá, kadeřavá nebo šňůrová
Náročnost na výchovu nízká
Povaha veselá, společenská, učenlivá

Charakteristika plemene

Velikost Střední (Hodnocení 3/5)
Nároky na pohyb Spíše vyšší (Hodnocení 4/5)
Cvičitelnost Vysoká (Hodnocení 5/5)
Vhodný pro Začínajícího chovatele (Hodnocení 1/5)
Množství chlupů v domácnosti Téměř žádné (Hodnocení 1/5)
Péče o srst Náročnější (Hodnocení 4/5)
Vztah k dětem Pozitivní (Hodnocení 5/5)
Zdravotní problémy Občasné (Hodnocení 2/5)
Finanční náročnost Střední (Hodnocení 3/5)
Schopnost být sám Střední (Hodnocení 3/5)
Inteligence Velmi vysoká (Hodnocení 5/5)
Lovecký pud Malý (Hodnocení 2/5)
Jaký je hlídač Průměrný hlídač (Hodnocení 3/5)

O plemenu

Střední pudl je nejblíže originálnímu, původnímu pudlovi. Jeho zvětšením vznikl královský (velký) pudl a naopak zmenšením trpasličí a toy pudlíci.

Má vyváženou, elegantní stavbu těla, která v sobě spojuje ladnost a krásu spolu se silou a obratností. Jeho tělo je téměř kvadratického rámce, délka trupu je pouze nepatrně větší, než kohoutková výška.

Historie

Ohledně pravlasti pudlů se názory jednotlivých kynologických organizací rozcházejí. FCI, pod kterou spadají i naše chovatelské kluby, uznává jako zemi původu Francii, naopak  anglický Kennel Club (KC)  nebo Americký Kennel Club (AKC) stavějí vznik pudlů na území Německa. První dochované zmínky o psech, které lze s jistotou označit za pudly, pocházejí ze 16. století, kdy byl z francouzského barbeta a irského vodního španěla vyšlechtěn nový lovecký pes pro vodní práci. Tento hbitý aportér se vyznačoval zvláštní srstí, která se již tehdy upravovala stříháním, byť šlo o úpravu čistě funkční a nikoliv módní.  

Atraktivní vzhled spolu s milou povahou však brzy neunikl pozornosti „smetánky“ z vyšších kruhů a tak již o dvě století později pudl v podstatě ztratil své lovecké upotřebení a stal se oblíbeným společníkem aristokracie a zámožných měšťanů.  

Roku 1936 byl ve Francii vytvořen první standard plemene, závazný pro členy FCI, a od té doby se pudl drží mezi několika nejoblíbenějšími a nejčastěji chovanými plemeny. 

Povaha

Střední pudl má o něco klidnější temperament, než jeho menší „bráškové“. Přesto je to stále energický pes náročný na pohyb i zaměstnání. Pokud ho ponecháte zahálce, začne se nudit a může také vykazovat nežádoucí chování, jako je hlasitý a obtěžující štěkot nebo demolování vybavení bytu.  

Střední pudl má přátelskou povahu jak k lidem, tak i k ostatním psům. Výborně se hodí pro sportovně zaměřené lidi, kterým bude neúnavným a bezproblémovým partnerem pro běh, jízdu na kole, či přímo pro kynologické sporty.  

Díky slabě zachovalému loveckému pudu se není třeba příliš obávat, že by se na lesní tůře rozběhl za zvěří, rovněž domácí zvířata obvykle dobře snáší. 

Výcvik

Střední pudl vyniká inteligencí a učenlivostí. Miluje hru, pohyb a zaměstnání, s člověkem ochotně spolupracuje. Jeho výchovu zvládne i začátečník, pokud má dostatek času a fyzičky, aby mu mohl nabídnout potřebné množství pohybových aktivit i mentálního zaměstnání.  

Díky přirozenému pohybovému talentu se střední pudl výborně hodí pro agility, flyball, obedience či dogdancing. Střední pudl se také dá vycvičit jako asistenční či tzv. signální pes. Signální psy využívají často epileptici, kterým pomáhají předvídat blížící se záchvat a učinit včas potřebná opatření.  

Zdraví / nemoci

Také střední pudl se většinou těší pevnému zdraví až do vysokého věku. Ze všech velikostních rázů pudlů má nejzdravější pohybový aparát - luxace čéšky je doménou spíše malých plemen (trpasličí a toy pudl) a naopak dysplazie kyčelních kloubů se vyskytuje častěji až u těch větších (královský pudl).  

V  chovu se dále sleduje dědičné onemocnění očí - PRA (progresivní retinální atrofie) a byl pozorován také zvýšený výskyt kožních potíží, jako jsou ekzémy, kožní záněty či alergické projevy na kůži.  

Krmení

Pudl se již několik desetiletí drží na čelních pozicích pomyslného žebříčku populárních plemen psů. Tato skutečnost neunikla výrobcům krmiv a tak jsou na trhu produktové řady určené dokonce přímo pro pudly.  

Střední pudl sice není příliš velký, má však hluboký hrudník a vysokou tělesnou stavbu, proto u něj může ve zvýšené míře hrozit torze žaludku. Dodržujte proto preventivní opatření, především klidový režim 2 hodiny po jídle. 

Chovatelské stanice

Články - Pudl střední

Zajímavá srst pudlů

Zajímavá srst pudlů

Zajímavá srst pudlů

O pudlech a mnohých dalších společenských plemenech se traduje, že jejich srst nelíná. To však není až tak úplně pravda, protože i fyziologicky je to...

Pudl

Pudl

Pudl

Pudlové bývali téměř ryze „pánští psi“, když se v éře svého počátku věnovali jen lovu. Když už přestávali nacházet uplatnění z důvodu vzniku stále nov...

Jaký je nejlepší pes do bytu k dětem? Vybírat můžete mezi menšími i velkými plemeny

Jaký je nejlepší pes do bytu k dětem? Vybírat můžete mezi menšími i velkými plemeny

pro začátečníky
Jaký je nejlepší pes do bytu k dětem? Vybírat můžete mezi menšími i velkými plemeny

Vážně zvažujete pořízení čtyřnohého kamaráda, ale žijete v bytě a potřebujete také, aby skvěle vycházel s vašimi ratolestmi? Velikost v tomto případě...

Pudl a jeho historie

Pudl a jeho historie

Pudl a jeho historie

Psi upravovaní „na pudla“ se poprvé objevili na římských a řeckých reliéfech. Samozřejmě není možné hned tvrdit, že se jednalo o pudla nebo jeho přímé...