Francouzský ohař krátkosrstý

Sháníte francouzského ohaře krátkosrstého nebo máte štěňata francouzského ohaře krátkosrstého na prodej?

Základní informace

FCI Skupina VII - Ohaři (stavěcí psi), Sekce 1.1. - Kontinentální ohaři typu braka, Číslo standardu FCI: 133 (gaskoňský typ), 134 (pyrenejský typ)
Velikostní zařazení Střední až velká plemena
Země původu Francie
Kohoutková výška gaskoňský typ ideálně 61-63 cm, pyrenejský 50-55 cm
Hmotnost v dospělosti standard neuvádí, cca. 25 kg gaskoňský typ a cca 20 kg pyrenejský typ
Věk 13-14 let
Typ srsti krátká, rovná
Náročnost na výchovu nízká
Povaha aktivní, pracovitá, ovladatelná

O plemenu

Francouzští krátkosrstí ohaři se dělí na dvě variety, s vlastním FCI standardem -  gaskoňský typ a pyrenejský typ.

Ohaři gaskoňského typu jsou v průměru o 10 cm větší než celkově lehčí pyrenejci, dále se vyskytují drobné odlišnosti například v zavěšení uší (gaskoněc v linii očí, pyrenejec nad ní) či v utváření pysků (u gaskoňce výraznější, spadající), pyrenejský ohař má také o poznání jemnější strukturu srsti. Barevné varianty jsou u obou typů shodné - kombinace hnědé a bílé, může být také hnědý bělouš (stříkání) či hnědá s pálením. 

Dlouhodobě oddělené populace chované na jedné straně v horách (Pyreneje) a na straně druhé v nížinách a dubových lesích Gaskoňska, vedly k postupnému vyčlenění výše popsaných typů, které byly ideálně přizpůsobeny lokálním podmínkám. 

Oba typy francouzských ohařů vynikají pevným zdravím, houževnatostí a otužilostí. Dokáží pracovat v rozličném prostředí, mají vrozené vynikající pracovní vlastnosti a proto se poměrně lehce cvičí. Protože byli často využíváni k lovu na ptáky, jejich ceněnou vlastností je velmi jemný aport, kdy kořist svírají v zubech pouze tak, aby ji mohli bezpečně donést - nedochází tak k jejímu poškození příliš drtivým stiskem. 

Mírná odlišnost panuje ve stylu práce - celkově klidnější gaskoněc pracuje volnějším tempem než jeho pyrenejský bratr.