Japan chin

Sháníte japan china nebo máte štěňata japan china na prodej?

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Štěně japan-china. Foto: Shutterstock
Štěně japan-china. Foto: Shutterstock

Základní informace

FCI Skupina IX – Společenská plemena, Sekce 8 – Japan chin a pekinéz , číslo standardu FCI: 206
Velikostní zařazení Malá plemena
Země původu Japonsko
Kohoutková výška cca. 25 cm
Hmotnost v dospělosti 2-5 kg
Věk 11-13 let
Typ srsti dlouhá
Náročnost na výchovu nízká
Povaha přátelská, jemná, učenlivá

Charakteristika plemene

Velikost Miniaturní (Hodnocení 1/5)
Nároky na pohyb Spíše nižší (Hodnocení 2/5)
Cvičitelnost Střední (Hodnocení 3/5)
Vhodný pro Začínajícího chovatele (Hodnocení 1/5)
Množství chlupů v domácnosti Střední (Hodnocení 3/5)
Péče o srst Střední (Hodnocení 3/5)
Vztah k dětem Neutrální (Hodnocení 3/5)
Zdravotní problémy Občasné (Hodnocení 2/5)
Finanční náročnost Nižší (Hodnocení 2/5)
Schopnost být sám Nízká (Hodnocení 1/5)
Inteligence Průměrná (Hodnocení 3/5)
Lovecký pud Téměř žádný (Hodnocení 1/5)
Jaký je hlídač Ohlásí návštěvu (Hodnocení 2/5)

O plemenu

Chin je drobný elegán s kvadratickou stavbou těla (délka trupu přibližně odpovídá kohoutkové výšce).  

Kulaté hlavě s výrazným stopem a krátkou čenichovou partií dominují velké, daleko od sebe posazené oči velmi tmavé barvy a živého výrazu. Širokou tvář rámují delší svěšené uši s dlouhou, hedvábnou srstí, podobně bohaté praporce zdobí i nad hřbetem nesený ocas. 

Historie

Japonský chin má pravděpodobně společné kořeny s pekingským palácovým psíkem, nicméně jejich cesty se rozdělily již v raném středověku.  

Předkové japan china byli dovezeni k japonskému císařskému dvoru v 8. století, pravděpodobně jako dar vladařů z Koreje. Rovněž se dochovaly záznamy z 8.-10. století, které popisují dovoz podobných psíků z území staré Číny, přesný původ předchůdců dnešních chinů je tedy nejasný.  

Velké popularity plemeno dosáhlo v 17. století, během vlády šóguna jménem Cunajoši Tokugawa, který choval několik těchto psíků ve svém paláci v Edu.  

V témže století byli první chinové dovezeni do Anglie, jako dar královně Kateřině Portugalské, manželce Karla II. Stuarta.  

Výraznější rozvoj chovu plemene v Evropě však přineslo až 19. století, kdy se z japonských chinů stali oblíbení společníci  šlechty a zámožného měšťanstva, mezi jejich majitele patřila i milovnice psů královna Viktorie, nebo německá císařovna Augusta.  

V Československu se první chinové objevili v 60. letech 20. století  a i když se řadí mezi ne příliš hojně chovaná plemena, mají u nás od té doby svou pevnou chovatelskou základnu. 

Povaha

Chin vyniká empatií, proto do značné míry zrcadlí duševní rozpoložení svého pána. Je jemný, bystrý a učenlivý, rád si hraje.  

Zajímavostí je, že chování „japončíka“ má některé kočičí rysy - je tichý, rád sedává na vyvýšených místech a olizuje si tlapky typicky kočičím způsobem.  

China lze doporučit i začínajícím chovatelům nebo odrostlejším dětem, pokud se k němu budou chovat dostatečně jemně - chin je spíše klidné povahy, na divoké honičky ho neužije.  

Většina „japončíků“ je nejspokojenější ve dvou a více členné smečce, dobře vycházejí i se zvířaty jiného druhu včetně koček. 

Výcvik

Výcvik china nepatří k obtížným, psík rychle chápe a je přirozeně poslušný, pouze občas může trochu pozlobit a projevit paličatost.  

I když zrovna neposlechl podle vašich představ, zapomeňte na křik nebo hrubost, chin má jemnou povahu a nepřiměřené tresty mohou napáchat nedozírné škody (bázlivost, nervozita, kousavost).  

Ačkoliv nevyžaduje mnoho pohybu, na běžném rodinném výletě udrží krok a na rekreační úrovni ho baví i běhání a prolézačky, lze ho naučit i dogdancing.

Zdraví / nemoci

Na svou malou velikost se chinové nedožívají nijak rekordního věku. Zvláště starší psy mohou je ohrožovat onemocnění srdce a cév či choroby ledvin, proto je velmi vhodné rozsáhlejší preventivní vyšetření kolem osmého roku věku.  

V chovu se sleduje také výskyt PRA (progresivní retinální atrofie sítnice oka) a luxace pately.

Krmení

Malá společenská plemena jsou nejčastěji krmena suchým krmivem či masovými kapsičkami. Trh nabízí velké množství produktů rozdělených podle velikosti a věku psa, případně pak krmiva přizpůsobená specifickým potřebám zvířat s alergiemi, chorobami jater či ledvin, po kastraci nebo se sklonem k obezitě.  

Správná volba krmiva je klíčová pro dobrý zdravotní stav vašeho psa, proto věnujte výběru patřičnou pozornost. Nevyznáte-li se ve složení a ingrediencích, požádejte o radu veterináře nebo zkušeného chovatele. 

Chovatelské stanice

Články - Japan chin

Japan Chin - japonský čin

Japan Chin - japonský čin

Japan Chin - japonský čin

Zda pochází z Číny či z Japonska doposud nebylo jasně prokázáno. Většina odborníků se přiklání k Číně, přestože se do povědomí dostal v Japonsku, a to...

Japan Chin - Japončík

Japan Chin - Japončík

Japan Chin - Japončík

Kdekoliv se objeví, budí velkou pozornost svým výjimečným vzhledem, daným velkýma očima, které jakoby samy mluvily a širokým, trochu opičím obličejem...

Japan – chin

Japan – chin

Japan – chin

japonský chin – japanese chin – épagneuls japonais – japanse spaniel Nejdříve se musím přiznat, že ještě v roce 2002 jsem o plemenu Japan–chin vůbe......

Výsledky výstav: Národní výstava psů japan-chin, Litoměřice 20.-21.5. 2000

Výsledky výstav: Národní výstava psů japan-chin, Litoměřice 20.-21.5. 2000

Výsledky výstav: Národní výstava psů japan-chin, Litoměřice 20.-21.5. 2000

Dne 21.5. se v příjemném prostředí výstaviště Zahrada Čech v Litoměřicích konala již 8. národní výstava psů. Plemeno japan-chin...

Trpaslík se srdcem lva

Trpaslík se srdcem lva

Trpaslík se srdcem lva

Grej je miniaturní černobílý japončík. V kohoutku měří necelých patnáct centimetrů a neváží ani dvě kila. Dovezli jsme si jej jednoho léta z Čech od p...

Mezinárodní výstava psů 6.-7. 2. 1999 - Brno

Mezinárodní výstava psů 6.-7. 2. 1999 - Brno

Mezinárodní výstava psů 6.-7. 2. 1999 - Brno

Letošní výstavní sezóna byla jako již tradičně zahájena v Brně. I když zimní, letos zvlášť neobvykle sněhové počasí výstavě příliš nepřálo, sjelo se n...