Istrijský hrubosrstý honič

Sháníte istrijského hrubosrstého honiče nebo máte štěňata istrijského hrubosrstého honiče na prodej?

Základní informace

FCI Skupina VI - Honiči a barváři, Sekce - 1.2. Střední honiči, Číslo standardu FCI: 152
Velikostní zařazení Střední plemena
Země původu Chorvatsko
Kohoutková výška 48-54 cm
Hmotnost v dospělosti kolem 20 kg
Věk 12-14 let
Typ srsti hrubá, střední délky
Náročnost na výchovu střední
Povaha vyrovnaná, učenlivá, věrná

O plemenu

Istrijský hrubosrstý honič je středně velký lovecký pes venkovského typu, s delší srstí hrubé struktury. Vyznačuje se vyváženou tělesnou stavnou obdélníkového formátu (délka těla je větší, než kohoutková výška) a ušlechtilou hlavou se silnými čelistmi.

Má dobrý nos a při lovu dokáže být takřka neúnavný. Hlásí se znělým, dunivým štěkotem a v případě potřeby překvapí svou houževnatostí a hbitostí. 

Historie

Domovem istrijského hrubosrstého honiče je chladná, hornatá krajina na severovýchodním pobřeží jaderského moře. Název dostalo podle Istrijského poloostrova, jehož největší část se nachází na území dnešního Chorvatska, další území pak spadá pod Slovinsko a Itálii. 

Právě tvrdé horské podmínky vedly k vytvoření statného psa s dobře izolující srstí, schopného práce i v nepříznivém počasí. Přímým předchůdcem istrijského hrubosrstého honiče byl  východo-jadranský honič, bílý se znaky. 

V rukopisu biskupa Petera Bakiče, z počátku 18. století se uvádí podrobný popis tohoto loveckého psa a navíc autor odkazuje na jeho používání již o několik set let dříve. Původ tohoto psa tak může docela dobře sahat až do 13. nebo 14. století.

Obě světové války poněkud zbrzdily rozvoj a ustálení znaků plemene, avšak již koncem 40. let 20. století se jeho stav stabilizoval a roku 1955 vznikl první FCI standard hrubosrstého istrijského honiče.

Povaha

Tento pes je typickým pracovním plemenem. Potřebuje být téměř neustále v pohybu, sleduje dění kolem sebe a bystře na něj reaguje. Má klidnou, vyrovnanou povahu a poměrně snadno se cvičí, pro úplné začátečníky se však nehodí kvůli rozvinutému loveckému pudu a tendenci k pronásledování rychle se pohybujících předmětů či živých tvorů.

S ostatními psy vychází obvykle bez problémů, komplikace může přinášet soužití se zvířaty jiného druhu. 

Výcvik

Díky své inteligenci a dobré paměti patří istrijský honič mezi učenlivá a dobře cvičitelná plemena. Výcvik by měl být založen na pečlivé socializaci a pozitivních motivačních metodách. Je to poměrně citlivý a jemný pes, hrubé zacházení nebo příliš razantní tresty mohou nadělat značné škody v jeho psychice .

Zdraví / nemoci

Istrijský honič je poměrně zdravé plemeno. Vyskytnout se může dysplazie kyčelního kloubu či luxace pately, zejména ve vyšším věku mohou hrozit kardiovaskulární obtíže a degenerativní onemocnění zraku. 

Krmení

V zásadě je lhostejné, zda budete krmit granulemi, vařenou stravou či BARFem,  pokud dokážete psovi zajistit plnohodnotnou stravu se správným poměrem živin.

Nemáte-li dostatek času nebo znalostí, je určitě lepší neexperimentovat a vsadit na kvalitní granule. Vyvarujte se nápadně levných značek, čtěte složení a/nebo se poraďte se zkušeným chovatelem či veterinářem. 

Istrijský honič má poměrně značný apetit, zejména mimo loveckou sezónu, kdy má méně pohybu, proto může být náchylný k nadváze. Vhodná je pravidelná kontrola kondice (vážení), abyste mohli krmnou dávku včas regulovat. 

Články - Istrijský hrubosrstý honič

Istrijský krátkosrstý a hrubosrstý honič

Istrijský krátkosrstý a hrubosrstý honič

Istrijský krátkosrstý a hrubosrstý honič

Poloostrov Istrie se nachází na severozápadě Chorvatska a zároveň na jihozápadě Slovinska. A právě tam vznikl istrijský honič ve dvou typech srsti. Kr...