Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna

Zlatý retrívr

Délka života12-13 let
HmotnostSamci:30-37kgSamice:27-35kg
VýškaSamci:56-61cmSamice:51-56 cm
Uznáno FCIAno
Jiné názvyGolden retrívr
Charakteristika
Velikost
Nároky na pohyb
Cvičitelnost
Množství chlupů v domácnosti
Náročnost na péči
Hodí se k dětem
Zdraví plemene
Náklady na chov
Snáší samotu
Inteligence
Chystáte se koupit plemeno Zlatý retrívr?Podívejte se na aktuální inzeráty nebo sdílejte tento článek s přáteli!

Zlatý retrívr se představuje

Hlavním poznávacím znakem zlatého retrívra je dobrácký výraz, laskavá a mírumilovná povaha, inteligence a nadstandardně silný vztah k lidem. Díky těmto vlastnostem dnes kraluje vodicím, asistenčním a canisterapeutickým psům po celém světě. Stejně oblíbený je i jako rodinný pes a věrný společník. Vedle labradorského retrívra je to asi nejznámější a nejhojněji chovaný člen rozvětvené rodiny retrívrů. 

Zařazení FCI: Skupina 8 - retrívři, slidiči a vodní psi,  Sekce 1 - retrívři, číslo standardu: 111

Chovatelské kluby

V České republice zastřešují čistokrevný chov zlatých retrívrů dva chovatelské kluby

Retriever klub CZ a Klub chovatelů loveckých slídičů - KCHLS

Přednosti a nevýhody

U zlatých retrívrů se vysoce cení jejich přátelská a učenlivá povaha. Jsou velmi kamarádští, inteligentní a přizpůsobiví. Jejich slabou stránkou bývá náklonnost k jídlu všeho druhu. Mohou obtěžovat žebráním u stolu, venku zase s oblibou šmejdí po zbytcích a neštítí se ani odpadků. Je zapotřebí jejich apetit od mládí korigovat, sbírání odhozeného jídla na ulici může být i nebezpečné. 

Historie

Psi pomáhali člověku při lovu od nepaměti. Jak se rozvíjely lovecké techniky a zvyklosti, měnily se i nároky na fyzické vlastnosti a vlohy loveckých psů. Zatímco na evropském kontinentu se razila filozofie co možná univerzálních plemen s širokým loveckým využitím, chovatelé ve Velké Británii se rozhodli pro jejich úzkou specializaci a v jednotlivých fázích lovu plemena střídali. Není tedy žádnou náhodou, že psi špičkoví vždy v jednom z odvětví myslivosti a lovu, pocházejí obvykle právě odtud. Rozvoj palných zbraní, který umožňoval lovit vodní ptactvo ze břehu, vedl k potřebě psa aportéra, výborného plavce s dostatečnou silou, aby na břeh mohl bez potíží přinášet i větší kusy. Tak začali vznikat retrívři, jejichž název pochází z anglického retrieve, přinášet či aportovat.

Spolu s novoskotským tollerem je zlatý retrívr nejmladším plemenem z rodiny retrívrů. U zrodu tohoto oblíbeného plemene stál skotský grand, sir Dudley Marjoriebanks, lord Tweedmouth z Guisachanu v Invernessu. Tento náruživý lovec miloval psy a na svém panství jich choval hezkou řádku - bígly, setry, pointery, skotské jelení psy (deerhoundy), irské vodní španěly i několik chrtů. V polovině 19. století lorda Tweedmoutha zaujali retrívři - nový typ vodních přinašečů, kteří v sobě snoubili klady setrů, španělů i dalších plemen. Jejich nespornou výhodou byla síla a houževnatost. Měli pevnější a odolnější povahu než setři, oproti drobnějším španělům zase dokázali dostat z vody i opravdu těžké kusy. 

I když hlavní roli v té době hrálo praktické využití při lovu, lord Tweedmouth se od začátku soustředil na vyšlechtění světle zlatého až pískově zbarveného psa. Světle zbarvení psi jsou totiž v terénu lépe vidět, lovec tak snáze udrží přehled o jejich pohybu. Také má podstatně menší riziko, že si psa splete s lovenou zvěří a zraní ho výstřelem. Z podobných pohnutek byl vyšlechtěn třeba west highlad white teriér

Traduje se dobrodružná legenda, že lord Tweedmouth získal první psy pro svůj chov z ruského cirkusu, ale v záznamech z lordovy chovné stanice v Guisachanu není o psech ruského či cirkusového původu žádná zmínka. Na druhé straně, pečlivě vedené zápisy uvádějí pořízení žlutého retrívra Nouse roku 1865. Nous lorda zaujal během návštěvy přístavního města Brightonu, byl jediným světlým štěnětem ve vrhu černých retrívrů s delší srstí. Dochovalo se dokonce několik fotografií tohoto významného plemenného psa. Pocházejí přibližně z roku 1870, tedy zobrazují Nouse v plné dospělosti a rozkvětu sil. Byl to statný a dobře osvalený pes s hustou zvlněnou srstí. Fotografie jsou samozřejmě černobílé, nelze tedy popsat přesný odstín srsti. Podoba se současnými zlatými retrívry je ale nepřehlédnutelná. 

Nousovou významnou „nevěstou“ se stala fenka vodního španěla jménem Belle, původně patřící lordovu bratranci Davidovi. Vodní španělé jako byla Belle se ve druhé polovině 19. století hojně vyskytovali v okolí Ladykirku na řece Tweed. Poměrně ustálený typ loveckého psa byl proto nazýván tweedský vodní španěl. Dobové záznamy o něm hovoří jako o „malém vodním psu játrové či pískové barvy, s hustou zvlněnou srstí“. Belle tedy dobře vyhovovala Tweedmouthovu šlechtitelskému záměru. 

Doku 1868 se Belle a Nousovi narodila čtyři světlá štěňata - Ada, Cowslip, Crocus a Primrose. Do dalšího chovu si Tweedmouth ponechal fenku Cowslip, ostatními štěňaty obdaroval svou rodinu a přátele. Do chovu zlatých retrívrů však zasáhla i druhá fenka z vrhu, Ada. kterou věnoval Tweedmouth svému synovci. Ten se také věnoval chovu loveckých psů a jeden z Adiných potomků, pes jménem Sweep byl později zařazen do šlechtitelského programu lorda Tweedmoutha. Následovalo několik let šlechtitelské práce, která byla unikátní tím, že Tweedomouth používal tzv. liniovou plemenitbu, která byla tou dobou doslova v plenkách. 

Když první lord Tweedmouth roku 1894 zemřel, převzal po něm pomyslnou štafetu jeho nejstarší syn Edward, druhý lord Tweedmouth. Několik psů z Tweedmouthových chovů se dostalo do držení lorda Harcourta, který plemeno úspěšně převedl přes práh 20. století a založil proslulou culhamskou chovatelskou linii. Ostatně byl to právě lord Harcourt, kdo jako první nové retrívry představil veřejnosti. Stalo se tak na výstavě v Crystal Palace, roku 1908. V roce 1906 se lord Harcourt připojil k chovatelskému sdružení Winifred Maude Charlesworthové, další významné osobnosti z historie zlatých retrívrů. Jejich úsilí vyvrcholilo roku 1913 založením Klubu zlatých retrívrů a prosazením vlastní výstavní kategorie - zlatí či žlutí retrívři. Označení „žlutí“ bylo zrušeno roku 1920 a zůstalo pouze „zlatí“. 

Paní Charlesworthová a její přátelé velice dbali na zachování výborného zdraví a pracovních vlastností zlatých retrívrů. Samozřejmě, že věnovali pozornost i jednotnému typu a exteriéru vůbec, avšak nikdy nesměl být na úkor zdraví a pracovní výkonnosti. Paní Charlesworthová ve svých pamětech uvádí, že svého prvního zlatého retrívra, jménem Normanby Beauty, získala přímo z chovu lorda Tweedmoutha. Potomky této fenky můžeme najít v rodokmenech mnoha významných chovných jedinců. Poznávacím znamením je vždy přídomek „Normanby“ (později změněno na „Noranby“). Jedním z nich byl i slavný Normanby Campfire, který jako první ze zlatých retrívrů získal titul šampiona výstavy

Oproti dnešním tendencím rozdělovat chovy na pracovní a výstavní dbali první chovatelé retrívrů na dokonalý soulad mezi zevnějškem a pracovním upotřebením. Bylo tedy běžné, že stejný pes stanul na stupních vítězů jak na výstavě, tak i na polních soutěžích a jiných výkonnostních utkáních. Druhá světová válka chov poněkud zbrzdila, nicméně již v průběhu 50.let se zlatí retrívři začali vracet na výsluní, které už neopustili. Vedle původního loveckého využití se stále častěji objevovali také jako rodinní psi, záchranáři a v neposlední řadě i pomocníci hendikepovaných.

Chov v České republice

Průkopníkem chovu zlatých retrívrů u nás byl pan Jiří Hylmar, který získal roku 1979 z Holandska zlatou fenu Siti v.N. Kadiek. Siti byla o dva roky později nakryta maďarským psem jménem Tetra Akim Sandy. První vrh zlatých (golden) retrívrů na našem území se tak narodil 16.2. 1981, jako vrh „M“ chovatelské stanice Golden Araukarity. V květnu 1983 následoval další vrh štěňat, kdy byla fena z chovné stanice pana Hylmara (Miss Golden Araukarity) kryta psem Erosem, opět z Holandského importu. 

Následovaly importy chovných psů i fen z různých koutů Evropy i z USA, chovu velmi prospěl pád komunistického režimu a s tím související uvolnění pohybu osob i obchodu. Bohužel, v průběhu 90.let 20.století způsobil prudký vzestup popularity goldenů nadprodukci štěňat (převážně bez PP, ale probíhala i nevhodná krytí u psů s PP), což vedlo ke zhoršení zdraví i povahových vlastností plemene. V současné době se situace opět obrací k dobrému, stále však přetrvává poměrně vysoký výskyt dysplazie kyčelních a v menší míře i loketních kloubů. 

Vzhled

Dle standardu FCI má mít zlatý retrívr souměrnou, vyváženou postavu. Měl by být dostatečně mohutný i aktivní, ideálně stavěný pro práci ve vodě. 

Hlava a lebka: Přiměřená k tělu, dobře tvarovaná, lebka široká, bez hrubosti, dobře nasazená na krku, čenich mohutný, široký a hluboký, délka čenichu se rovná délce mozkovny od výrazného čelního sklonu po týlní hrbol, nosní houba černá.

Oči: Tmavě hnědé, dobře posazené, s tmavými okraji víček.

Uši: Přiměřené velikosti, nasazené přibližně v úrovni očí.

Tlama: Silné čelisti, s dokonalým pravidelným a úplným nůžkovým skusem.

Krk: Dobré délky i osvalení, bez laloku volné kůže. 

Přední končetiny jsou rovné, s pevnými kostmi, plece se požadují dostatečně široké, délka lopatky zhruba odpovídá délce ramenní kosti a zaručuje kolmý postoj nohou pod tělem, lokty přiléhají k hrudníku.

Trup: Vyvážený, s hlubokým a prostorným hrudníkem a dobře klenutými žebry. Hřbetní linie je co možná rovná. 

Bedra a zadní nohy mají být silné, dostatečně osvalené a správně zaúhlené, hlezna nízká, při pohledu zezadu rovná, nevytáčejí se dovnitř ani ven.

Tlapky: Okrouhlé a kočičí

Ocas: Nasazen a nesen na úrovni hřbetu, svou délkou dosahuje k hleznům a jeho špička nesmí být zatočena vzhůru.

Váha: standard hmotnost neuvádí, obvykle se pohybuje v rozmezí 27-37 kg, psi jsou obvykle mohutnější než feny. 

Výška: Kohoutková výška psů je 56 - 61 cm, fen 51 - 56 cm.

V posledních letech je mezi chovateli diskutované zbarvení. Standard připouští širokou paletu odstínů od velmi světle krémové po sytě zlatou. Oproti původnímu středně zlatému odstínu se stále častěji setkáváme s velmi světlými psy, kteří se těší velké oblibě u veřejnosti i ve výstavních kruzích. Ne všichni chovatelé ale tento trend vítají. 

Povaha

Své postavení jednoho z nejoblíbenějších rodinných plemen si zlatý retrívr vysloužil především díky neobyčejně přátelské, vlídné a tolerantní povaze. Navíc je nadprůměrně inteligentní, učenlivý a s člověkem ochotně spolupracuje. Lze ho tedy bez problémů označit za plemeno vhodné pro začínajícího chovatele. Je velmi přizpůsobivý, takže si rozumí s širokým spektrem majitelů, od mladých rodin přes single sportovce až po aktivní seniory. Golden je trochu pohodlný a snadno vpluje do poklidného životního rytmu, avšak nedostatek pohybu mu dlouhodobě nesvědčí. Nehodí se tedy pro lidi, kteří mu nemohou či nechtějí poskytnout aspoň jednu delší procházku denně, navíc spojenou s pořádným vyběháním a zaměstnáním mysli. 

Jak bylo zmíněno, goldeni mají mírnou a nekonfliktní povahu. Přistupují přátelsky i ke zcela cizím lidem, nejsou tedy dobrými hlídači. Ovšem v případě, že je někdo z jejich rodiny napaden, často se postaví na jeho obranu. Nejsou však zdaleka tak ostří a razantní, jako třeba některá pastevecká plemena, nemusíte se tedy obávat, že by retrívr nepřiměřeným způsobem zasáhl třeba do dětského kočkování. Jsou to velmi inteligentní psi, kteří dobře rozpoznají opravdové ohrožení. V dětech navíc respektují mláďata. Usoudí-li golden, že se dětská hra zvrhává ve výrazný neprospěch dítěte z „jeho“ smečky, zasáhne adekvátně situaci - stoupne si mezi soupeřící strany nebo situací zklidní hlubokým zaštěkáním. 

Nekonfliktní postoj obvykle zaujímá i vůči ostatním psům. Šarvátky nevyhledává, na druhé straně však netrpí nedostatkem sebevědomí a nebude tolerovat přehnanou dominanci či obtěžování od druhého psa. Soužití s ostatními zvířaty je možné, ale kvůli jeho loveckému pudu je nutné od začátku dbát na pečlivou socializaci. 

Inteligence a cvičitelnost

Všichni retrívři jsou nadprůměrně inteligentní a bystří psi, s vysokým potenciálem na poli loveckého využití, sportovního i klasického výcviku. Mnoho retrívrů se uplatňuje také jako záchranáři, vodící či asistenční psi. Jediné k čemu se příliš nehodí jsou obrany a ostraha objektů. Zlatý retrívr má velmi úzkou vazbu na člověka, rád se učí a ochotně spolupracuje. Nebývá paličatý a většinou se snaží vyhovět. Jeho výcvik tedy zvládne i začínající chovatel.

Vztah k dětem

Zlatý retrívr patří mezi plemena vhodná do rodin s dětmi. I když základní opatrnost je na místě u každého psa, goldeni patři mezi plemena, která dítěti ublíží opravdu výjimečně, obvykle při shodě velmi nešťastných okolností. Zvýšená opatrnost je vhodná třeba u starších zvířat, která již dobře neslyší či nevidí a je tak větší riziko úlekové reakce. 

Většina zlatých retrívrů má děti ráda do té míry, že jejich společnost přímo vyhledává. Malá miminka a batolata oddaně střeží a bylo zaznamenáno i několik případů, kdy pes svou pohotovou reakcí významně přispěl k záchraně života malého človíčka. Pro odrostlejší děti je zlatý retrívr výborným kamarádem, partnerem pro hry a dovádění venku, stejně jako přítelem, ke kterému se mohou stulit, když je něco trápí. 

Výchova

Výchovu zlatého retrívra zvládne i začínající chovatel. Základem je pečlivá socializace - jakmile si štěně zvykne v novém domově, začneme jej postupně seznamovat s co nejširším spektrem podnětů a prostředí, se kterými se může během života setkávat. 

Městského psa postupně přivykáme na prostředky hromadné dopravy, rušné ulice nebo výtah. Pes, který se bude pohybovat v hospodářství by se zase měl seznámit s ostatními domácími zvířaty. Štěně také přivykáme na běžný domácí provoz (vysavač, pračku, fén na vlasy). Velmi vhodné také je, vytvořit včas návyk na běžnou provozní manipulaci - otevření tlamy, kontrolu uší a očí, vyčesávání nebo i stříhání drápků. 

Výcvik

Zlatý retrívr patří mezi dobře cvičitelná a tvárná plemena. Snaží se svému majiteli vyhovět a velmi snadno se motivuje pomocí slovní pochvaly, hračky či pamlsku. S pamlsky je však lépe šetřit, goldeni mají velký apetit a snadno tloustnou. Ve výcviku zlatého retrívra nejlépe pochodíte s pozitivní motivací a laskavým, avšak důsledným přístupem. Zapomeňte na příliš tvrdou výchovu či nepřiměřené tresty, mohou vyvolat sklony k bázlivosti. U goldena si bez problémů vystačíte s rázným „Ne!“ nebo“Fuj!“. Ostrý, rozzlobený tón hlasu tomuto psovi úplně stačí, aby si uvědomil, že překročil určité hranice. 

Retrívři nejen že rychle chápu, ale jednou naučený povel, návyk či trik si také dlouho pamatují. Co je výhodou při výcviku se však může obrátit i v komplikaci - jednou zafixovaný zlozvyk se obtížně odstraňuje. 

Láká-li vás sportovní kynologie, se zlatým retrívrem si můžete vyzkoušet pestrou paletu disciplín, od zkoušek poslušnosti a ovladatelnosti přes agility, frisbee či hoopers až po canicross či bikejöring. Vzhledem ke své mohutnější postavě a klidnějšímu temperamentu však jen zřídkakdy dosahuje vrcholových výkonů. Na rekreační úrovni však pracuje s radostí. Goldeni milují vodu a bývají nadšenými aportéry. To ostatně odráží i jejich původní profesi - přinášení střelené kořisti z vody. Vedle loveckého využití se golden hodí také pro práci záchranářského psa. Jeho doménou jsou především vodní práce, případně vyhledávání v otevřeném terénu, na sutináře bývá trochu příliš mohutný. 

Spolu s labradorským retrívrem goldeni kralují mezi asistenčními a vodícími psy. Mají ideální koktejl povahových vlastností, které jsou pro tuto práci zapotřebí - blízký vztah k člověku, mírnou a vyrovnanou povahu, učenlivost a vysokou inteligenci. Jejich výhodou je i přátelský výraz a dobrácký zevnějšek, díky kterému jsou dobře přijímáni širokou veřejností. Potřebuje-li hendikepovaný člověk pomoc nebo i jen vstoupit se psem někam, kam běžně zvířata nemohou, retrívr u lidí obvykle nevyvolává obavy, ale spíše sympatie. 

Krmení

Kromě obecně platných zásad správné výživy (kvalitní granule nebo pečlivě vyvážená domácí strava) je třeba dbát na prevenci torze žaludku, tedy dvě hodiny po krmení psa udržet co možná v klidu, granule podávat raději namočené, případně používat speciální protihltací misky. Ty se mohou opravdu hodit, protože retrívři mají velký apetit a snadno tloustnou. Často také na člověku jídlo žebrají a bývá obtížné udržet je v přiměřené kondici. 

Péče

Zevnějšek zlatého retrívra nepotřebuje nijak zvýšenou péči. Vedle kartáčování a občasného koupání postačí pravidelná kontrola čistoty očí a uší. Zpozorujete-li výtok či zarudnutí, navštivte urychleně veterinárního lékaře. U psů se sklony k podráždění očí nebo uší či s opakovanými záněty v anamnéze je možné i preventivní podávání očních a/nebo ušních kapek - vždy výlučně po konzultaci s lékařem. 

Péče o srst

Pravidelné kartáčování udržuje srst lesklou a zdravou. V období línání je třeba péči zintenzivnit, aby nedocházelo k hromadění uvolněných chlupů a k tvorbě nevzhledných chomáčků a zplstnatěných míst. Důkladným vyčesáváním také značně omezíte množství chlupů, které váš retrívr zanechá v domácnosti. 

Vždy dbejte na to, abyste pročesali srst až ke kořínkům, pouhé uhlazení na povrchu není dostačující. Srst retrívrů má dobrou samočistící schopnost, navíc se rádi svlaží v přírodních nádržích a řekách. Nebývá tedy nutné je koupat v šamponu, samozřejmě nevyválejí-li se v nějaké páchnoucí „lahůdce“. 

Zdraví / nemoci

Retrívři se dožívají v průměru kolem 12-13 let, často je trápí zdravotní komplikace spojené s nadváhou až obezitou – kardiovaskulární onemocnění, ale i cukrovka. Další problémy mohou vznikat v souvislosti s dysplazií kyčelních či loketních kloubů, případně artrózou. Ani ortopedickým potížím samozřejmě nadměrná hmotnost nepomáhá. Je proto více než vhodné dbát po celý život na kvalitní stravu ve vhodném množství a také na přiměřenou fyzickou aktivitu, aby byl zachován dostatečný svalový korzet. 

Z dalších onemocnění stojí za zmínku problémy s očima - zákaly a infekce, poměrně časté je také vchlípení a vychlípení očních víček. Některé zdroje uvádějí také mírně zvýšený výskyt epilepsie a alergií, bývá však většinou vázáno na určité chovatelské linie.

Povinná vyšetření

Oba v České republice působící chovatelské kluby se již roku 2000 dohodly na jednotných nárocích na zdravotní stav chovných jedinců

- RTG vyšetření kyčlí na DKK (dysplazii kyčelního kloubu)po ukončení růstu, výsledek nesmí být horší než 2/2 (C/C), jedinci s výsledkem 0/2, 1/2 nebo 2/2 navíc mohou být pářeni pouze s jedinci s výsledkem nejhůře 1/1.

- RTG vyšetření na DLK (dysplazii loketního kloubu) je povinné, avšak jeho výsledek se pouze eviduje, není rozhodující pro zařazení do chovu. 

- Stav chrupu musí odpovídat standardu, s výjimkou řezáků a špičáků se toleruje chybějící zub, avšak neplnochrupý jedinec může být spářen pouze s jedincem plnochrupým.

Doporučená vyšetření

Pro účely uchovnění lze provést vyšetření kyčelních kloubů až po ukončení růstu (obvykle po 15. měsíci věku). Vhodné je však dřívější vyšetření kyčlí, tzv. časný screening DKK. Včasné odhalení dysplazie kyčelního kloubu (tedy dokud štěně roste) výrazně rozšiřuje možnosti léčby a zvyšuje šanci psa na plnohodnotný pohyb bez bolesti. 

Dysplazie kyčelních kloubů patří mezi vady s multifaktoriálními příčinami, udává se kombinace více genetických faktorů, vliv výživy i prostředí. Její vymýcení z chovu tak prakticky není možné, chov výlučně na (skoro) zdravých jedincích pouze zmenšuje riziko jejího výskytu. Existují ale i onemocnění, u kterých je jasná konkrétní genetická mutace vedoucí k jejich výskytu. Na tyto choroby je možné chovné psy testovat a jednoduše tak zabránit jejich přenosu do dalších generací. 

Laboratoř Genomia doporučuje pro goldeny tato nepovinná genetická vyšetření: 

Neuronální ceroidní lipofuscinóza (NCL) a Degenerativní myelopatie (DM) - Dvě závažná neurodegenerativní onemocnění projevující se poruchami hybnosti, koordinace a dalšími neurologickými příznaky včetně psychických poruch.

Obě progradují a vedou k předčasnému úhynu či utracení zvířete. Jejich dědičnost je autosomálně recesivní, mohou se tedy vyskytovat zdraví přenašeči (mají jednu „nemocnou“ kopii genu a jednu normální). Ze spojení dvou klinicky naprosto zdravých přenašečů dostaneme přibližně ¼ zcela zdravých štěňat, (CLEAR) ½ zdravých přenašečů a ¼ postižených zvířat. Genetické testování chovných psů tak umožní zabránit přenosu onemocnění do další generace. Samozřejmě, ideální by bylo, množit pouze jedince bez příslušné mutace (tedy CLEAR). Máme-li však omezenou chovatelskou základnu či jinak vynikajícího a geneticky cenného jedince, lze bezpečně krýt přenašeče a CLEAR jedince. Z takovéhoto spojení se narodí ½ zcela zdravých štěňat a ½ zdravých přenašečů.

Pro zlaté retrívry je typická další zákeřná choroba, Muskulární dystrofie u zlatých retrívrů (GRMD - Golden retriever muscular dystrophy). Jde o degenerativní svalové onemocnění, u lidí známé jako Duchennova svalová dystrofie (DMD). Onemocnění způsobuje recesivní genetická mutace vázaná na pohlavní chromozom X, v praxi proto postihuje téměř výlučně samce. Psi-samci mají chromozom X pouze v jedné kopii (XY), mohou tak být buď zdraví(CLEAR), nebo nemocní. Feny mají chromozom X ve dvou kopiích (XX), mohou proto být zcela zdravé (CLEAR) nebo zdravé přenašečky (jeden chromozom nese postiženou kopii genu, druhý zdravou). Teoreticky by mohla onemocnět i fena, kdyby od rodičů získala obě kopie mutovaného genu. To by však mohlo nastat pouze v případě krytí feny-přenašečky a nemocného psa. Vzhledem k závažnosti a rychlé progresi onemocnění je tato varianta krajně nepravděpodobná, nemocní psi bývají diagnostikováni již ve štěněcím či velmi mladém věku. 

Dalším dědičným onemocněním goldenů je ichtyóza. Jde o souhrnné označení heterogenní skupiny geneticky podmíněných dermatóz, typické je abnormálním odlupováním kůže po celém těle, může se vyskytnout i komplikace v podobě sekundárních kožních infekcí. Ačkoliv obvykle nejde o život, je to onemocnění nepříjemné. 

Mezi další doporučovaná genetická vyšetření patří testy na dědičná onemocnění sítnice oka (PRA), význam má také vyšetření na farmakogenetickou chorobu, manifestující se v případě podání celkové anestezie - maligní hypertermii. Tato onemocnění však nejsou příliš specifická pro jedno konkrétní plemeno. 

Průměrné náklady na chov

Chov zlatého retrívra patří ke středně finančně náročným. Pravidelné očkování vychází na 500-1500 Kč, podle toho, zda očkujete pouze základ nebo přidáváte i nějaké další vakcíny. Například psi pohybující se u koní nebo na statku by měli být očkováni proti tetanu, který není součástí základní vakcinace. Pro psy pohybující se často ve větším kolektivu nebo pro starší a oslabená zvířata se zase může hodit zvýšená ochrana proti původcům psincového kašle. 

Počítejte také s pravidelným poplatkem obci. Ten se pohybuje od symbolických 100 Kč ročně až po 1000 Kč. Vyšší poplatky bývají ve velkých městech a také pro majitele více psů. Tyto náklady jsou shodné pro všechna plemena. 

Významnou položkou v rozpočtu je krmení. Zlatý retrívr je velký pes a je tedy logické, že jeho výživa něco stojí. Pro hrubou orientaci o nákladech - 15 kg pytel slušných (nikoliv ideálních či nejlepších) granulí začíná na 850 Kč. Toto množství vydrží dospělému zvířeti zhruba na 5-7 týdnů. K dostání jsou samozřejmě i levnější granule, jejich složení však nelze označit za dlouhodobě akceptovatelné. Při krmení domácí stravou se dostanete na podobnou částku, budete-li kupovat suroviny přiměřené kvality.

V sezóně klíšťat také počítejte s antiparazitárními přípravky (obojky, pipety). Výrobků je mnoho a je třeba vyzkoušet, co bude vašemu psovi vyhovovat. Cena za měsíc trvající ochranu vychází na 200 - 400 Kč, podle zvoleného přípravku. 

Rady pro pořízení

Velmi důležité je požadovat pouze štěně po řádně uchovněných rodičích (tedy s průkazem původu). Rodokmen není jen vstupenka na výstavu či do některých sportovních a pracovních odvětví (jsou zkoušky či soutěže, které lze absolvovat pouze se psem s průkazem původu). 

Zájmem chovatelů i nových majitelů štěňat by mělo být především zdravé štěně, které svou povahou i exteriérem odpovídá standardu plemene. Módní vlna goldenů, která vypukla v 90. letech 20. století vedla k vysoké produkci psů bez PP. Částečně z neznalosti, částečně z vypočítavosti. Tak či tak je důsledkem stále ještě široká nabídka „čistokrevných zlatých retrívrů bez PP“, kdy můžete narazit v lepším případě na nestandardní zevnějšek, v horším na špatné zdraví a v tom nejhorším i na nevyrovnanou a agresivní povahu. 

Absolutní jistotu odpovídající povahy i exteriéru vám samozřejmě nikdo nezaručí, nicméně u psů s průkazem původu je riziko nestandardního či nemocného zvířete mnohem menší

Knihy o plemenu

Oblíbená je kniha české autorské dvojice Já, zlatý retrívr, ze zahraničních publikací zmiňme například knihu od Esther Verhoef Verhallen nebo Nona Kilgore Bauer

Zajímavosti

Časté dotazy

Na co se ptávají zájemci o zlatého retrívra?

Jaká je průměrná cena štěněte?

Štěně s průkazem původu obvykle pořídíte  v rozmezí 20-35 tisíc korun. 
Vyšší sumu si připravte, pořizujete-li si potomka výstavních šampionů nebo ze zahraničního krytí. Dražší bývají také potomci pracovně vynikajících rodičů, feny se zpravidla prodávají dráž než psi. 
Rozumně se dá ušetřit například pořízením štěněte s exteriérovou vadou, kvůli které není vhodné do chovu a na výstavy, může však plnit roli rodinného kamaráda nebo se s ním můžete věnovat výcviku. Zůstávají přitom výhody psa s průkazem původu - zdravotní testy, odpovídající povahové vlastnosti atd. V neposlední řadě také nepodporujete množitele. 

Pro koho se hodí?

Rozumět si bude s přiměřeně aktivním člověkem, který mu nabídne dostatek pohybu a zaměstnání. Nic se však nemá přehánět - pro vrcholové sporty se lépe hodí jiná plemena. 
Při klidném a důsledném přístupu zvládne goldena i začátečník. Zlatý retrívr je velmi přizpůsobivý pes, který si porozumí s mladou rodinou i s aktivním seniorem. Nesvědčí mu příliš dlouhá samota, běžný pracovní režim rodiny ale zvládá bez problémů, zvláště, má-li doma ještě jiného zvířecího kamaráda. 

Kde bude spokojený?

Zlatý retrívr je ideálním psem k domku se zahradou,  spokojený však bude i v městském bytě, pokud mu majitel poskytne každý den dostatek pohybu a zaměstnání. 
Po fyzické stránce by mohl být umístěn celoročně venku, avšak kvůli jeho úzké vazbě na rodinu není tento způsob chovu vhodný. Golden potřebuje mít přístup do domu a být součástí rodinného života. 

Jak se snáší s ostatními zvířaty?

Jakožto přinašeč střelené kořisti nemá zlatý retrívr příliš silné tendence k pronásledování utíkající zvěře v přírodě. I když mu nechybí lovecký pud, oproti ohařům nebo honičům je s ním v tomto ohledu mnohem snazší pořízení. 
S většinou domácích zvířat se golden dokáže celkem snadno sžít, je-li na ně postupně přivykán. Obecně je nejjednodušší, přijde-li štěně do domácnosti, kterou již obývá jiné zvíře a od začátku ho automaticky vnímá jako součást nové smečky. 

Jak se snáší s jinými psy?

Přátelská a nekonfliktní povaha se odráží i ve vztazích s ostatními psy. Zlatý retrívr je většinou přátelsky naladěn, rád se seznámí  s novými kamarády a uvítá i dalšího psa do rodiny. 
Zejména starší či ne zcela zdravá zvířata mohou mít vyšší potřebu klidu a stavět se k ostatním psům spíše netečně. Narazí-li na příliš dotěrný protějšek, mohou se ohradit vyštěknutím, nebo se varovně ohnat. 

Jaké jsou vhodné aktivity pro zlatého retrívra?

Zlatý retrívr se hodí pro širokou škálu aktivit. Je vynikajícím parťákem i pro náročnější turistiku, rád vás doprovodí také při cyklistice či jízdě na běžkách. Retrívr miluje vodu a je vynikající plavec, dobře se tedy hodí i pro vodní práce. 
Na rekreační úrovni ocení různá odvětví sportovní kynologie - agility, flyball, frisbee, hoopers, popřípadě dogdancing (tanec se psem). Bez problémů skládá i pokročilé zkoušky z poslušnosti, jediné, k čemu nemá vlohy jsou obrany. 

Má zlatý retrívr pracovní využití?

K výkonu myslivosti se v České republice používají nejčastěji ohaři a honiči, coby všestranně lovecky upotřebitelná plemena. Přesto i s retrívry se můžeme v tomto odvětví setkat, zejména při lovu na kachny a další vodní zvířata. 
Zlatí retrívři jsou velmi často využívání jako vodicí psi nevidomých nebo asistenční psi lidí s jiným hendikepem. Oblíbení jsou i jako signální psi, upozorňující epileptiky či diabetiky na nebezpečí záchvatu či diabetického koma. Goldeni jsou vhodní také pro canisterapii a další formy zoorehabilitace. 
Velký potenciál ukázali také při různých typech záchranářských prací. Dokáží pracovat ve sněhu i ve vodě, vyhovuje jim i plošné vyhledávání v terénu. Mohou pracovat i v sutinách, tam jsou však oproti méně mohutným plemenům trochu v nevýhodě -  hůře se dostávají do stísněných prostor. 

Jak sehnat štěně?

Zlatý retrívr je oblíbené a početné plemeno. Mezi jednotlivými chovatelskými liniemi  jsou značné rozdíly nejen co do kvality štěňat, ale především co do jejich zaměření. I když základní plemenné vlastnosti jsou univerzálně platné, přece jen bude znatelný rozdíl mezi psem z lovecké, sportovní nebo společenské/výstavní linie. 
Důkladně si tedy rozmyslete, co od psa očekáváte a podle toho volte konkrétní chovatelskou stanici. 

Proč chtít zlatého retrívra  s PP?

Máte maximální jistotu, že váš golden bude mít exteriér i povahové rysy typické pro příslušníky tohoto plemene. I když i v nejlepším chovu se tu a tam může vyskytnout „nepovedené“ štěně, riziko je neporovnatelně menší než při pořízení psa bez průkazu původu. Chovní jedinci (rodiče štěňat) musejí být tzv. uchovněni, tedy projít posouzením exteriéru a pracovní zkouškou. Mají také za sebou povinná a někdy i doporučená vyšetření, která výrazně snižují riziko zdravotních komplikací u štěňat.
- Nepodporujete množitele, produkující štěňata bez ohledu na jejich čistokrevnost, zdraví a celkové kvality. V lepším případě to dělají „jen“ z neznalosti, v tom horším pro peníze, často navíc v nevyhovujících podmínkách. 
- I chovatel s PP může být nezodpovědný či přímo podvodník, na rozdíl od množitele se však neschová v anonymitě. Pořád existují nějaká pravidla a kontrolní mechanismy, které si hlídají příslušné chovatelské kluby. Na chovatele, resp. chovatelskou stanici také není problém dohledat recenze, případně výsledky psů z jejich odchovů na výstavách a výkonnostních soutěžích. 

Druhy/varianty

Zlatý retrívr se vyskytuje v jediném velikostním rázu. Zbarvení může mít různé odstíny, od téměř bílé po tmavě zlatou, vždy ale co možná jednotné, bez znaků či výraznějších barevných přechodů. 

Na co si dát při pořízení štěněte pozor?

- inzerát uvádí "s PP", ale nejmenuje chovatelskou stanici (PP tak může být od nějakého více či méně pofidérního klubu a jde v podstatě jen o cár papíru).
 - cena štěněte je podezřele nízká
 - štěně je nabízeno k odběru ve věku mladším než 7 týdnů (odebrat od feny štěně mladší 50 dnů je dokonce nezákonné!)
 - absence PP je zdůvodněna „přespočetností“ štěněte  či jeho  nestandardním exteriérem. Každé štěně po uchovněných rodičích dostává PP, i kdyby jich bylo ve vrhu dvacet a bylo jakkoliv nestandardní.
Další tipy pro správný výběr chovatele naleznete v tomto článku
Většina chovatelů uvítá, když se za fenou se štěňaty přijedete předem nezávazně podívat a podá vám veškeré informace. Také nemá problém představit vám své psy či nechat vás nahlédnout do průkazu původu a dalších dokumentů.
Chovatel, který neumožní návštěvu feny a štěňat a neukáže vám, kde zvířata žila má patrně co skrývat. 

Vhodné jméno pro zlatého retrívra?

Pes s průkazem původu přichází k novému majiteli již se jménem zapsaným v průkazu původu. Toto jméno samozřejmě nemusíte používat, většina majitelů si štěně pojmenuje po svém, případně oficiální jméno zkrátí nebo z něj vytvoří přezdívku. 
Někteří chovatelé při včasné rezervaci umožňují, aby si nastávající majitel štěně pojmenoval po svém. Musí být ale dodrženo počáteční písmeno dle pořadí vrhu (vrh A, vrh B atd.). 
Jména pro zlatého retrívra často poukazují na jeho zbarvení - Goldie, Zlatka, Piškot nebo Honey (v angličtině med, ale také miláček).

Jaké jsou vhodné doplňky pro zlatého retrívra?

Golden nepotřebuje žádné speciální doplňky a vychytávky. Pokud se psem jezdíte autem, myslete na jeho i vaši bezpečnost. Pes umístěný volně v kabině představuje riziko pro sebe i lidskou posádku vozu! Optimální je umístění psa v kufru auta, nejlépe odděleného od prostoru pro lidskou posádku pevnou mříží. V kufru může být pes volně nebo v přepravní schránce. Kufr auta i případný přepravní box musí být dostatečně prostorný a s přístupem čerstvého vzduchu. 
Pokud chcete, navzdory jeho velikosti, vozit retrívra v kabině auta, nezapomeňte na vhodný postroj. U takto velkého plemene opravdu dbejte, aby měl patřičný atest (tj. aby psa v případě nárazu skutečně udržel). Speciální postroj do auta se připevňuje buď přímo do klipsu pro bezpečnostní pás, nebo s pomocí bezpečnostního pásu. 

Zajímavosti o zlatých retrívrech? 

Zlatí retrívři se několikrát objevili i ve filmu. Velkou popularitu plemeni přinesl moudrý pes Shadow z amerického rodinného filmu Neuvěřitelná cesta. Film se dočkal i pokračování - Neuvěřitelná cesta II - ztraceni v San Franciscu. 

Podobná plemena

Mimo ostatních retrívrů se goldenovi podobají plavě zbarvení hovawarti. Vedle významných povahových odlišností (hovawart je horské molossoidní plemeno s odlišnými vlohami a vlastnostmi) jsou tu i odlišnosti exteriéru. - hovawart je vyšší a méně podsaditý, má užší hlavu s delší obličejovou partií a protáhlejšími ušními boltci.
Z ostatních retrívrů může mít obdobný odstín srsti pouze labradorský retrívr. Od zlatého se odlišuje především krátkou a dokonale rovnou srstí, je také zavalitější konstituce. 

Související inzeráty

Zobrazit vše
Zlatý retrívr psi na prodej - 51756, Slatina nad Zdobnicí - Inzerát 1
6
4 hod.

Zlatý retrívr, Golden retriever s PP

35 000 Kč
Zlatý retrívrVěk: 4 týdny6 samec / 1 samice
Někteří kluci ještě netrpělivě vyhlížejí své pánečky. Nar. 22.3.2024. Otec InterCh, MultiCh Pacific Reef Famous Gold, DKK 0/0, DLK 0/0, OCD neg.,GR_PRA1, PRA2 - clear, PRA-prcd - clear, ECVO 2023, 20
tothova.katerina .
Rychnov nad Kněžnou
Zlatý retrívr psi na prodej - 43151, Klášterec nad Ohří - Inzerát 2
4
12 hod.
Zvýhodněno

Golden retriever s PP – štěňata /zlatý retrívr/

35 000 Kč
Zlatý retrívrVěk: 4 týdny4 samec
ChS z Měsíčních plání nabízí rezervaci štěňátek golden retrieverů, krémové a zlaté zbarvení. K rezervaci pouze pejsci, plánovaný odběr od 18. 5. 2024. Otec, perspektivní nepříbuzný importovaný pes p
ajka.hlavackova .
Chomutov
Zlatý retrívr psi na prodej - 67557, Rouchovany - Inzerát 3
4
2 dny

Zlatý retrívr s PP

35 000 Kč
Zlatý retrívrVěk: 1 týden3 samec / 6 samice
Přijímáme rezervace na naše štěňátka narozená 18.4.2024. Volní jsou 2 chlapečci. Maminkou je Ella, která pochází z chovné stanice Magic Spell (https://magicspell.wbs.cz/) - hodná, chytrá, nekonfliktní
Miroslav F.
Kraj Vysočina