Havanský psík

Sháníte havanského psíka nebo máte štěňata havanského psíka na prodej?

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Štěně havanského psíka. Foto: Shutterstock
Štěně havanského psíka. Foto: Shutterstock
Štěňata havanského psíka. Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Základní informace

FCI Skupina IX- Společenská plemena, Sekce 1 - Bišonci a příbuzná plemena, Číslo standardu FCI: 250
Alternativní názvy plemene Havanský bišonek
Velikostní zařazení Malá plemena
Země původu Kuba (patronát FCI)
Kohoutková výška 21-29 cm
Hmotnost v dospělosti 3-6 kg
Věk 13-15 let
Typ srsti dlouhá, rovná nebo vlnitá
Náročnost na výchovu nízká
Povaha hravá, pozorná, učenlivá

Charakteristika plemene

Velikost Malá (Hodnocení 2/5)
Nároky na pohyb Spíše nižší (Hodnocení 2/5)
Cvičitelnost Střední (Hodnocení 3/5)
Vhodný pro Začínajícího chovatele (Hodnocení 1/5)
Množství chlupů v domácnosti Téměř žádné (Hodnocení 1/5)
Péče o srst Náročnější (Hodnocení 4/5)
Vztah k dětem Pozitivní (Hodnocení 5/5)
Zdravotní problémy Občasné (Hodnocení 2/5)
Finanční náročnost Nízká (Hodnocení 1/5)
Schopnost být sám Nižší (Hodnocení 2/5)
Inteligence Průměrná (Hodnocení 3/5)
Lovecký pud Téměř žádný (Hodnocení 1/5)
Jaký je hlídač Ohlásí návštěvu (Hodnocení 2/5)

O plemenu

Havanský psík patří do rodiny bišonků, má s nimi společný drobný vzrůst, dlouhou a dekorativní srst, mírný a přátelský temperament a učenlivou povahu.  

Jeho postavička je výrazně obdélníkového tělesného rámce, poměr výšky v kohoutku a délky těla by měl být přibližně 3:4. Na rozdíl od většiny svých příbuzných (například maltézáček, bišonek), havanský psík nemusí být, a většinou také nebývá, čistě bílý, proto je jeho rozpoznání snazší.

Historie

Kolébkou havanského psíka, přesněji řečeno jeho předků, je jako u všech bišonků Středomoří. Malé psíky, kteří v pobřežních městech a na obchodních lodích hubili hlodavce, zmiňuje již Aristoteles a nazývá je „canes melitenses“, tedy psi z přístavů.  

Tyto malé chundelaté psíky si záhy oblíbili také lidé z vyšších společenských kruhů a díky čilému obchodnímu ruchu se počátkem novověku začali šířit do širšího světa, kde se dále vyvíjeli v samostatná plemena.  

Španělští a italští námořníci dovezli základ chovu havanských psíků až na Kubu, kde záhy zdomácněl a těšil se oblibě zejména u bohatých majitelů plantáží a obchodníků. Tehdejší havanský psík byl stále čistě bílý a také drobnějšího těla, než je tomu dnes. V 19. století byli k havanskému psíkovi záměrně přikříženi pudlové, pocházející od francouzských chovatelů, čímž došlo ke zvětšení jeho velikosti a především k významnému rozšíření barevné variability srsti.  

Dramatické politické změny, které v 50. letech 20. století zasáhly Kubu znamenaly málem i zánik havanského psíka, naštěstí několik jedinců bylo vyvezeno do USA, kde se dočkalo vřelého přijetí a rychlé obliby. V roce 1979 byl založen Americký klub chovatelů havanských psíků, roku 1991 byl havanský psík uznán AKC (American Kennel Club).

Povaha

Havanský psík je hravý, aktivní a veselý společník. Na svém majiteli velmi lpí, má jemnou povahu a těžko snáší samotu nebo hrubší zacházení.  

Rád se mazlí a vyhledává fyzický kontakt. K dětem je vhodný za předpokladu, že při hře dokáží respektovat jeho drobný vzrůst a jsou na něj patřičně opatrné. Dobře se snáší s ostatními psy i jinými domácími zvířaty.

Běžné výlety do přírody mu nedělají problém, havanský psík má rád pohyb a je velmi činorodý. Díky obratnosti a učenlivosti může dosahovat úspěchů i ve sportu.

Výcvik

Při klidném a laskavém přístupu zvládne výchovu havanského psíka i naprostý začátečník. „Havaňáček“ je učenlivý, mírný a snaživý.  

Při nežádoucím chování si obvykle vystačíte s řízným „ne“, fyzické tresty jsou kontraproduktivní, psík se může stát bázlivým a ztratit důvěru k majiteli. 

Zdraví / nemoci

Až do vysokého věku bývá havanský psík velmi vitální, většina jedinců se těší pevnému zdraví. Zvýšenou péči je třeba věnovat očím, jsou náchylné k podráždění a infekci, zvláště ve vyšším věku i k zákalu. Zcela se jim nevyhýbají ani typická onemocnění malých plemen – luxace pately a stomatologické potíže (zubní kámen, zánět dásní). 

Krmení

Granule či masové kapsičky jsou stále nejobvyklejší stravou společenských plemen. Výhodou takto malého psa je, že díky malé spotřebě jsou superprémiová krmiva cenově dostupná pro všechny chovatele. Sáhnete-li po kvalitní značce (na podezřele levná krmiva ze supermarketů raději zapomeňte), máte jistotu, že váš pes  dostává veškeré potřebné živiny ve správném poměru a množství. 

Chovatelské stanice

Články - Havanský psík

Havanský psík

Havanský psík

Havanský psík

Havanský psík patří do skupiny šesti bišonků, malých, chlupatých, veskrze společenských psíků. Vedle havanského psíka do této skupiny řadíme boloňskéh...

Havanský psík aneb jak jsme měli štěňátka

Havanský psík aneb jak jsme měli štěňátka

Havanský psík aneb jak jsme měli štěňátka

Všechno začalo tak, jak už to v přírodě zpravidla chodí. Jedna psí slečna se potkala s milým psím klukem v ten správný okamžik. A ejhle, jejich náklon...

Havanský psík – Bichon havanais

Havanský psík – Bichon havanais

Havanský psík – Bichon havanais

FCI: skupina IX, sekce 1.1 – společenští psi Psi žijí po mém boku již dvacet let. Mým prvním psím parťákem byl drsnosrstý jezevčík, pak milovaná fenka...