Hovawart

Sháníte hovawarta nebo máte štěňata hovawarta na prodej?

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Štěně hovawarta. Foto: Shutterstock
Štěně hovawarta. Foto: Shutterstock

Základní informace

FCI Skupina II – Pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi, Sekce 2.2 – Molossoidní plemena horského typu, Číslo standardu FCI: 190
Velikostní zařazení Velká plemena
Země původu Německo
Kohoutková výška 58-70 cm
Hmotnost v dospělosti 30-40 kg
Věk 12-13 let
Typ srsti středně dlouhá
Náročnost na výchovu střední
Povaha vyrovnaná, ostražitá, sebevědomá

Charakteristika plemene

Velikost Velká (Hodnocení 4/5)
Nároky na pohyb Spíše vyšší (Hodnocení 4/5)
Cvičitelnost Vyšší (Hodnocení 4/5)
Vhodný pro Středně pokročilého chovatele (Hodnocení 3/5)
Množství chlupů v domácnosti Střední (Hodnocení 3/5)
Péče o srst Střední (Hodnocení 3/5)
Vztah k dětem Neutrální (Hodnocení 3/5)
Zdravotní problémy Občasné (Hodnocení 2/5)
Finanční náročnost Vyšší (Hodnocení 4/5)
Schopnost být sám Střední (Hodnocení 3/5)
Inteligence Průměrná (Hodnocení 3/5)
Lovecký pud Průměrný (Hodnocení 3/5)
Jaký je hlídač Dobrý hlídač (Hodnocení 4/5)

O plemenu

Plavé hovawarty mnoho laiků zaměňuje s populárními zlatými retrívry, avšak při bližším pohledu jsou dobře patrné rozdíly v exteriéru - hovawart je vyšší a méně podsaditý, má užší hlavu s delší obličejovou partií a protáhlejšími ušními boltci.  

Celočerného hovawarta lze zase zaměnit s flat coated retrívrem, který má i podobnou stavbu těla, avšak výše zmíněné rozdíly v utváření hlavy jsou stále patrné. Čistě černí hovawarti jsou také poměrně vzácní, proto  k této záměně nedochází tak často, jako u plavých hovawartů a zlatých retrívrů.  Rovněž povaha, vlohy a tím i celkový výraz hovawarta se od retrívrů dosti liší.  

Historie

Název „hovawart“ má svůj původ ve staroněmecké podobě dnešních německých slov Hof (dvůr) a warten (hlídat). První zmínky o „hlídačích dvorů“ se dochovaly již ze 13. století, nicméně dnešní plemeno je výsledkem šlechtitelské práce kynologů z počátku 20. století.

Tehdy hovawarta zmínil zakladatel chovu německých ovčáků, rytmistr Max von Stephanitz, ve své knize „Der deutsche Schäferhund in Wort und Bild“ (Německý ovčák ve slovech a obrazech) a roku 1908 započal další známý kynolog, Bertram König, šlechtitelské práce s cílem znovuvytvořit staré „dvorní hlídače“ v co možná původní podobě.  

V další práci pak pokračoval Bertramův syn Kurt, který po první světové válce vytvořil první ustálený typ hovawarta, zatím pouze v černé barvě s plavými znaky.

První chovatelský klub hovawartů byl založen roku 1922, o patnáct let později bylo plemeno uznáno FCI.

Povaha

Jakožto pracovní plemeno, které bylo šlechtěné především na zdraví a výkon, je hovawart velmi inteligentní a učenlivý, vyrovnaný a všestranně upotřebitelný.  

Velmi dobře hlídá a v případě potřeby i dosti ostře brání, avšak svou podstatou je to pes spíše přátelský a společenský.  

Většina hovawartů se dobře hodí i k dětem, pouze je třeba dohlédnout, aby měl pes možnost se vzdálit, bylo-li by dětské pozornosti na jeho vkus už příliš.  

Vůči ostatním psům se nestaví přímo konfliktně, avšak zejména samci mohou někdy projevovat nadměrnou dominanci. 

Výcvik

Navzdory vyrovnané povaze a inteligenci není hovawart plemenem pro začátečníky. Vedle dosti dlouhého období dospívání má i další povahová specifika, která je třeba znát a respektovat - Již od útlého věku je nutné budovat si s mladým psem přátelský vztah založený na důvěře a laskavé důslednosti. Tvrdé výcvikové metody, s jakými se lze dosud setkat zejména ve starší generaci „svazarmovských“ výcvikářů jsou u hovawartů vysloveně škodlivé.  

Díky výbornému čichu se hovawarti často uplatňují jako psi záchranářů či při vyhledávání narkotik a výbušnin. Hodí se i ke služebnímu výcviku, ovšem zejména při obranách potřebují jiné vedení, než němečtí a belgičtí ovčáci.

Zdraví / nemoci

Hovawart se obvykle těšívá dobrému zdraví do vysokého věku. Relativně vzácná je u něj i všudypřítomná dysplazie kyčelních či loketních kloubů,  přesto se v chovu tyto ortopedické odchylky nadále sledují a psi se špatným stavem kloubů se dále nemnoží.

Krmení

Obvyklým zdrojem živin jsou granule pro velké psy (alespoň v období růstu se vyplatí investovat do superprémiové řady), nicméně lze podávat i  domácí stravu, která je ovšem náročnější na práci i znalosti, aby pes skutečně dostával tolik vitaminů, minerálů a ostatních živin, kolik je zapotřebí.  

Jakožto velké plemeno je hovawart náchylnější k torzi žaludku - akutní břišní příhodě vyžadující bezodkladnou operaci. Částečnou prevencí je rozdělení krmení do dvou denních dávek, podávání namočených granulí, vyvýšené misky a především dodržení klidového režimu zhruba 2 hodiny po jídle. 

Chovatelské stanice

Zobrazit další chov. stanice

Články - Hovawart

Hovavart

Hovavart

Hovavart

První hovavart byl do plemenné knihy zapsán v roce 1922. Mohlo by se tedy zdát, že jde o plemeno relativně mladé, bez tradice, srovnatelné s jinými ov...

HOVAWART

HOVAWART

HOVAWART

Již ve starém zákoníku, který vznikl v roce 1274 v Augsburku, se můžeme o hovawartech dočíst. V právním spise z r.1280 se doslova píše, že ten, kdo......

Rozdíl mezi černě zbarveným Hovawartem a Flat-Coated retrívrem

Rozdíl mezi černě zbarveným Hovawartem a Flat-Coated retrívrem

Rozdíl mezi černě zbarveným Hovawartem a Flat-Coated retrívrem

Byla jsem na výstavě psů a viděla jsem černého psa, o kterém jsem si myslela, že je to černě zbarvený Hovawart...