Dandie Dinmont teriér

Sháníte dandie dinmont teriéra nebo máte štěňata dandie dinmont teriéra na prodej?

Základní informace

FCI Skupina III - Teriéři, Sekce 2 - Malí (nízkonozí) teriéři, Číslo standardu FCI: 168
Velikostní zařazení Malá plemena
Země původu Velká Británie
Kohoutková výška standard uvádí pouze hmotnost, orientačně okolo 25 cm
Hmotnost v dospělosti 8-11 kg
Věk 13-15 let
Typ srsti středně dlouhá
Náročnost na výchovu střední
Povaha přátelská, učenlivá, aktivní

O plemenu

Dandie patří k méně známým nízkonohým teriérům. Jeho charakteristickým znakem je na teriéra nezvykle dlouhý ocas, velké tmavé oči a mimořádně osvalené nohy. Zadní končetiny jsou navíc delší než přední, což vede k mírně obloukovitému vyklenutí beder.  Dalším stěžejním plemenným znakem je srst - musí být patrová, s měkkou podsadou a tvrdší, ne však drátovitou krycí srstí.

Zajímavá je i historie pojmenování těchto loveckých teriérů z anglicko-skotského pomezí. Walter Scott uvedl ve svém románu Guy Mannering (1815) na scénu skotského farmáře Dandieho Dinmonta, který se v knize často pyšnil svou smečkou nízkonohých loveckých teriérů, které pojmenoval podle zbarvení - Auld Pepper (Starý Pepř), Auld Mustard (Stará Hořčice), Young Pepper (Mladý Pepř) atd. Dandie teriér tak nese jméno fiktivní literární postavy. 

Roku 1861 bylo plemeno poprvé předvedeno na výstavě, o čtrnáct let později byl vypracován plemenný standard a založen Dandie Dinmont Terrier Club.

Od Pepře a Hořčice se také odvíjí jediné dvě povolené barvy tohoto teriéra - Pepřová (modročerná až stříbřitě šedá) nebo hořčicová (červenohnědá až plavá).

Dnes dandie  plní spíše společenskou úlohu. Je to výborný rodinný pes - ovladatelný, přátelský, vhodný i do rodiny s dětmi. K cizím lidem je zpočátku odtažitý a je velmi pečlivým hlídačem. Navzdory malému vzrůstu potřebuje dandie dostatek pohybu - rád aportuje a má kladný vztah i k vodě. 

 

 

 

Články - Dandie Dinmont teriér

Dandie Dinmont teriér
Eva Nohelová

Dandie Dinmont teriér

Dandie Dinmont teriér

Jeho poněkud zvláštní pojmenování nevzešlo z místa jeho počátečního chovu, jak je u plemen běžné. Zpočátku byl znám pod označením „pepř a hořčice“ ane...