Holandský pinč

Sháníte holandského pinče nebo máte štěňata holandského pinče na prodej?

Základní informace

FCI Skupina II - Pinčové, knírači, molossoidní plemena a švýcarští salašničtí psi, Sekce 1 - Pinčové a knírači, Číslo standardu FCI: 308
Velikostní zařazení Malá plemena
Země původu Nizozemí
Kohoutková výška 35-42 cm
Hmotnost v dospělosti 7-11 kg
Věk 13-15 let
Typ srsti hrubá, střední délky
Náročnost na výchovu nízká
Povaha veselá, učenlivá, nebojácná

O plemenu

Holandský pinč představuje hrubosrstý typ pinče, svým zjevem i temperamentem se blíží anglickým a irským teriérům. Je kompaktně stavěný, kvadratického tělesného rámce (feny mohou být mírně delší), s širokou hlavou s výrazným stopem, ozdobenou hrubým vousem. 

Historie

Předchůdci pinčů provázeli člověka již před několika tisíci lety. Ve středověku patřili do domácností středních a chudých vrstev, kde plnili roli hlídačů a hubitelů hlodavců a jiných škůdců.

Zpočátku se nedělaly rozdíly mezi hrubosrstými a hladkosrstými pinči, sledovalo se pouze pracovní využití a odolnost, takže se mezi sebou oba typy křížili.

V průběhu 19. století pronikl v Nizozemí hrubosrstý pinč mezi vyšší střední vrstvy a započalo se s jeho čistokrevným chovem. V polovině 19. století již byl holandský pinč oblíbeným kočárovým a stájovým psem, o padesát let později pak spatřil světlo světa první plemenný standard. 

Po druhé světové válce se holandský pinč v podstatě vymizel - poslední vrh byl v plemenné knize zapsán roku 1949. V 70. letech pak došlo k postupné rekonstrukci plemene. V čele projektu na obnovu holandských pinčů stanula chovatelka, paní H.M. Barkman van der Weel, která začala vyhledávat jedince (bez ohledu na původ), kteří exteriérem i povahou co možná odpovídali původnímu standardu holandského pinče. O jejím nebývalém zápalu svědčí i fakt, že již roku 1978 vznikl Klub holandských pinčů (Hollandse Smoushonden Club) a o dva roky později byl úspěšně zrevidován původní standard.

Holandského pinče uznává také FCI.

Povaha

Holandský pinč má veselou, skotačivou povahu. Až do vysokého věku si uchovává energii a hravost, je velmi činorodý, bystrý a snadno se učí. 

Je to výborný společník do rodiny s dětmi - není agresivní, k dětem přistupuje jemně a s notnou dávkou tolerance. Zpravidla dobře vychází i s ostatními psy a jinými zvířaty, pouze hlodavci či kočky v něm mohou probouzet lovecký pud a je na místě zvýšená opatrnost. 

Navzdory malému vzrůstu je velmi snaživým hlídačem, kterému neunikne žádný pohyb za dveřmi či plotem. K neznámým lidem přistupuje rezervovaně a nevyhledává s nimi kontakt, není ale nepřátelský. Své rodině je velmi oddán a není rád dlouho o samotě. 

Výcvik

Tento malý, aktivní psík se hodí i pro začínajícího chovatele, pokud mu dokáže zajistit dostatek pohybu a zaměstnání. 

Holandský pinč má bystrý rozum, rychle chápe a učí se rád, je-li k němu přistupováno vlídnou, hravou formou a s pozitivní motivací. 

Výborně se hodí pro sporty typu agility, flyball, dog frisbee či tanec se psem, nepohrdne ani pravidelnými výlety do přírody, během či klasickým výcvikem poslušnosti. 

Krmení

Má-li pes prožít dlouhý a kvalitní život, potřebuje přiměřeně kvalitní stravu. Rozhodně se tedy vyplatí, věnovat pozornost tomu, co pes dostává do misky. 

Obvyklou volbou začínajících chovatelů jsou suchá krmiva, která se dobře skladují a snadno podávají. Při výběru značky a konkrétní produktové řady je zapotřebí prostudovat složení a obsah živin, případně se poradit s veterinářem či zkušeným chovatelem. 

Pokročilejší pejskaři rádi podávají domácí stravu, především BARF (syrové maso, kosti, zeleninu, ovoce, bylinky…). Tento způsob krmení však klade vyšší nároky jak na znalosti o výživě psů, tak i na logistiku (uskladnění, příprava krmné dávky, nákup kvalitních surovin). 

Zdraví / nemoci

Holandský pinč je nepřešlechtěné, odolné plemeno, které se těšívá dobrému zdraví až do vysokého věku. 

Zaznamenána byla zvýšená četnost výskytu tumorů měkkých tkání (zhoubné i nezhoubné nádory v podkoží), dále se mohou objevit stomatologické problémy způsobené zubním kamenem.