Patterdale teriér

Sháníte patterdale teriéra nebo máte štěňata patterdale teriéra na prodej?

Hladkosrstá varianta. Foto: Shutterstock
Hrubosrstá varianta. Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Štěně patterdale teriéra. Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Štěně patterdale teriéra. Foto: Shutterstock

Základní informace

FCI Plemeno neuznané FCI (teriér)
Velikostní zařazení Malá plemena
Země původu Velká Británie
Kohoutková výška 28-38 cm
Hmotnost v dospělosti 4,5-7,5 kg
Věk 13-15 let
Typ srsti krátká nebo hrubá
Náročnost na výchovu střední
Povaha aktivní, učenlivá, odvážná

Charakteristika plemene

Velikost Malá (Hodnocení 2/5)
Nároky na pohyb Spíše vyšší (Hodnocení 4/5)
Cvičitelnost Střední (Hodnocení 3/5)
Vhodný pro Pokročilého chovatele (Hodnocení 4/5)
Množství chlupů v domácnosti Malé (Hodnocení 2/5)
Péče o srst Nenáročná (Hodnocení 2/5)
Vztah k dětem Spíše negativní (Hodnocení 2/5)
Zdravotní problémy Občasné (Hodnocení 2/5)
Finanční náročnost Nižší (Hodnocení 2/5)
Schopnost být sám Střední (Hodnocení 3/5)
Inteligence Nadprůměrná (Hodnocení 4/5)
Lovecký pud Velmi silný (Hodnocení 5/5)
Jaký je hlídač Průměrný hlídač (Hodnocení 3/5)

O plemenu

Ačkoliv má patterdale teriér vynikající vlohy pro práci loveckého teriéra, není v ČR v současné době možné jeho oficiální upotřebení v honitbě.  

Důvod je čistě „papírový“ - zákon o myslivosti totiž stanoví, že „Uživatel honitby je povinen držet a v honitbě používat lovecké psy. Loveckým psem se rozumí pes loveckého plemene uznaného Mezinárodní kynologickou federací (FCI) s průkazem původu, který složil příslušnou zkoušku z výkonu.“  

Jelikož patterdalea FCI neuznává, není mu umožněno zařazení mezi lovecké psy a složení potřebných zkoušek. O změnu této situace se snažila jak Českomoravská kynologická jednota, tak i Klub chovatelů teriérů. Zatím marně.

Historie

Pravlastí patterdale teriéra je hornatá krajina s drsným podnebím, rozkládající se okolo hranic Anglie a Skotska, kterou dnes známe také pod jménem Lake District.  Dle dochovaných obrazových i písemných materiálů zde žili podobní psi již v 16. století, vedle lovu se uplatňovali také jako strážci domů a sýpek, kde lovili krysy a jiné hospodářské škůdce.  

V 18. století zde působily velké škody lišky, které sídlily v těžko dostupných skalnatých norách. A právě náročné podmínky jejich lovu si vyžádaly vznik nového norníka, velice houževnatého a odolného, navíc ostrého a dobrého bojovníka, který dokáže zdolat i kořist větší, než je on sám.  

Název nového teriéra upomíná na vesnici Patterdale, jeho chov však zdaleka nebyl omezen pouze na jedno místo.  

Z Lake District pochází také lakeland teriér, který byl vyšlechtěn s využitím patterdale teriéra. Paradoxem je, že na rozdíl od něj je lakeland uznán FCI. 

Povaha

Povaha tohoto malého teriéra zcela odpovídá jeho původnímu náročnému uplatnění. Patterdale patří mezi tvrdé a bojovné teriéry, je velmi temperamentní a nebojácný. Ke svým majitelům mívá vřelý vztah a dobře toleruje i dětské hry, k cizím lidem je však rezervovaný až podezřívavý.

Nadměrně neštěká, přesto je ostražitým hlídačem. Při kontaktu s ostatními psy může přinášet konflikty jeho dominantní povaha, kterou prosazuje a nerad se podřizuje i mnohem větším psům, než je on sám. Rvačky však nezačíná - pokud mu druhý pes neupírá dominantní postavení.  

Vzhledem k silnému loveckému pudu je také problematické soužití s ostatními zvířaty. Není nemožné, avšak vyžaduje pečlivou socializaci a i tak mu nelze 100% důvěřovat. 

Výcvik

Patterdale je sebevědomý a samostatný pes, který má mnoho energie. Potřebuje proto majitele, který má již nějaké zkušenosti se psy a dokáže mu nabídnout vhodné zaměstnání.  

Vedle myslivecké práce, kterou v našich podmínkách komplikují legislativní překážky, se výborně hodí pro agility, flyball či dogdancing. Výborně aportuje a to i z vody, hodí se také pro milovníky náročné turistiky, běhu či jízdy na kole.  

Jako všichni teriéři, také patterdale potřebuje pevnou a důslednou výchovu, nejde tedy o plemeno vhodné pro úplné začátečníky.  

Při správně provedené socializaci a klidném, motivujícím vedení získáte všestranně nadaného, ovladatelného psa.  

Zdraví / nemoci

Patterdale nepatří mezi příliš nemocná plemena, ale ani jemu se nevyhýbají některá onemocnění. Vyskytnout se může luxace pately, kožní svědivost a záněty a především oční onemocnění, jako zánět spojivek či katarakta. 

Krmení

Co se týče stravy, nepatří patterdale k náročným jedlíkům, není náchylný k zažívacím potížím a obvykle bez větších nesnází ustojí i náhodnou dietní chybu.  

V žádném případě to ale neznamená, že lze jeho stravu šidit či na ní nadměrně šetřit. Chcete-li krmit granulemi, volte aspoň solidní standard (prostudujte složení, případně si nechte poradit od zkušeného chovatele či na veterině).

Pokud preferujete doma připravovanou stravu, používejte kvalitní suroviny a dbejte na pestrý a vyvážený jídelníček. 

Chovatelské stanice

Články - Patterdale teriér

Patterdale teriér

Patterdale teriér

Patterdale teriér

Starobylé plemeno teriéra, pocházející z Cumbrijských hor v severozápadní Anglii, není příliš známé ani odborné kynologické veřejnosti. Po staletí b.....