Bostonský teriér

Sháníte bostonského teriéra nebo máte štěňata bostonského teriéra na prodej?

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Pixabay
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Štěně bostonského teriéra, foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Základní informace

FCI Skupina IX - Plemena společenská, Sekce 11 - Malí molossoidní psi, číslo standardu FCI: 140
Velikostní zařazení Malá plemena
Země původu USA
Kohoutková výška 38-43 cm
Hmotnost v dospělosti 6,8-11,3kg
Věk 13-14 let
Typ srsti krátká, hladká
Náročnost na výchovu nízká
Povaha přátelská, živá, inteligentní

Charakteristika plemene

Velikost Malá (Hodnocení 2/5)
Nároky na pohyb Střední (Hodnocení 3/5)
Cvičitelnost Střední (Hodnocení 3/5)
Vhodný pro Začínajícího chovatele (Hodnocení 1/5)
Množství chlupů v domácnosti Střední (Hodnocení 3/5)
Péče o srst Minimální (Hodnocení 1/5)
Vztah k dětem Spíše pozitivní (Hodnocení 4/5)
Zdravotní problémy Průměrné (Hodnocení 3/5)
Finanční náročnost Nižší (Hodnocení 2/5)
Schopnost být sám Střední (Hodnocení 3/5)
Inteligence Průměrná (Hodnocení 3/5)
Lovecký pud Průměrný (Hodnocení 3/5)
Jaký je hlídač Ohlásí návštěvu (Hodnocení 2/5)

O plemenu

Mnoho ctitelů „krátkých čenichů“ si zamilovalo bostonského teriéra pro jeho příjemný temperament, eleganci a v neposlední řadě i poměrně pevné zdraví.  

Bostonský teriér se rozděluje do tří kategorií podle hmotnosti:  do 6,8 kg, 6,8-9 kg a 9-11,35 kg. Můžete tedy potkat jak drobné, lehounké psy, tak i statnější „pořízky“. Vždy je ale elegantní a vyvážený. 

Historie

Bostonský teriér se začal tvořit v 70. letech 19. století v prostředí fabrik a továrenských hal v okolí Bostonu. Místní dělníci křížili anglického buldoka (přesněji jeho původní variantu, jakou dnes představují buldoci staroangličtí a kontinentální) a snad i francouzského buldočka s  dnes již neexistujícím bílým teriérem. Záměr jejich chovatelských snah nebyl právě ušlechtilý, nové plemeno mělo slavit úspěchy na psích zápasech, především v arénách s krysami.  

V tomto směru se však bostonský teriér příliš neosvědčil a v této „profesi“ ho záhy vytlačili na samý okraj úspěšnější plemena typu bulteriéra.  

Roku 1891 se chovatelé v USA spojili do  Klubu bostonského teriéra (v návaznosti na původní Klub amerického bulteriéra) a bostoni se z bojovníků a krysařů stali společníky na plný úvazek. Důkazem toho je, že FCI je řadí mezi plemena společenská a nikoliv mezi teriéry, jak by napovídal jejich název.

Povaha

Bostonský teriér má veselou, kamarádskou a hravou povahu. Výborně se hodí do rodin s dětmi nebo naopak k seniorům, protože je velmi přizpůsobivý co do nároků na pohyb. Zvládne mnoho psích sportů, rád se učí veselé triky a udrží krok při středně náročných tůrách, na druhé straně stejně spokojeně se adaptuje i na kratší procházky a poklid na gauči.  

K ostatním psům je obvykle kamarádský, pouze psi mezi sebou mohou někdy soupeřit o dominantní postavení. 

Výcvik

Výchovu tohoto vlídného a učenlivého psa zvládne i začátečník. Boston je spolupracující, rychle chápe a naučené si dlouho pamatuje.  

Důležitá je pečlivá socializace, aby si pes od mala zvykl na různé situace, lidi a vjemy a nestal se po čas bázlivý. Ze stejného důvodu se při výchově vyvarujte příliš razantních trestů nebo křiku, bostonský teriér je jemný pes a takovéto metody mu škodí. Naopak pozitivní motivací a klidnou důsledností dosáhnete snadno výborných výsledků.

Zdraví / nemoci

Specifikem bostonů je jejich zvýšená citlivost k anestezii, kterou snášejí hůře než ostatní psi. Náchylní jsou rovněž na oční záněty a podráždění, vhodné je preventivní používání zklidňujících kapek a zvýšená hygiena očního okolí.  

Podobně jako ostatní plemena tohoto typu trpí dýchacími potížemi, luxací pately, alergiemi. Zaznamenán byl zvýšený výskyt epilepsie.  

Velká hlava o poměru k tělu, zejména k pánvi, vede k vyššímu počtu císařských řezů než je běžné.  

Jinak se o nich dá říct, že jim zdraví slouží a bývají velmi vitální až do vysokého věku. 

Krmení

Bostonský teriér má citlivé zažívání se sklonem k plynatosti, potřebuje velmi kvalitní stravu, ideálně rozdělenou do více denních dávek. Většina chovatelů dává přednost granulím, protože vyhovující domácí strava je v tomto případě velmi náročná na přípravu.  

Boston je velký jedlík, je-li krmen podle chuti, projevují se sklony k obezitě. Proto se řiďte doporučeným dávkováním a množství potravy nezvyšujte. 

Chovné stanice

Články - Bostonský teriér

Bostonský teriér

Bostonský teriér

Bostonský teriér

Při pohledu na bostonského teriéra a poznání jeho něžné povahy bychom asi jen těžko viděli jeho kořeny u bojových psů z arén. Ale je to tak. Do 19. st...