Sicilský chrt

Sháníte sicilského chrta nebo máte štěňata sicilského chrta na prodej?

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Štěně sicilského chrta. Foto: Shutterstock
Štěně sicilského chrta. Foto: Shutterstock

Základní informace

FCI Skupina V - Špicové a primitivní plemena, Sekce 7 - Lovecká plemena primitivního typu, Číslo standardu FCI: 199
Alternativní názvy plemene Sicilský honič
Velikostní zařazení Malá až střední plemena
Země původu Itálie
Kohoutková výška Psi: 46-50 cm, feny: 44-48 cm, u obou tolerance +/ - 2 cm
Hmotnost v dospělosti Psi: 10-13 kg, feny: 8-11 kg
Věk 12-14 let
Typ srsti krátká, hladká
Náročnost na výchovu střední
Povaha bystrá, společenská, cílevědomá

O plemenu

Ačkoliv má v názvu slovo „chrt“, a chrtům se i na pohled podobá, patří mezi tzv. primitivní plemena. V oblasti Středomoří najdeme podobných psů více - faraonský chrt, ibizský podenco nebo kanárský chrt.

Sicilián je menší střední pes štíhlé suché postavy a kvadratického tělesného rámce. 

Jeho italské označení „Cirneco dell Etna“ poukazuje na jeho specializaci. Tento pes je totiž mistr v lovu králíků a další drobné zvěře ve skalnatém a kamenitém terénu, jaký se nachází na svazích známé sopky. 

Historie

Ohledně původu sicilského chrta (nazývaného také sicilský honič), panují různé dohady a nejednotné teorie. Všechny se však shodují na jeho starobylém původu a také na příbuznosti s faraonskými chrty nebo s podengy. 

Jedna z teorií staví původ sicilského chrta na dvory egyptských faraonů. Ve starém Egyptě byli podobní psi využíváni k lovu - větší zvěř lovili předchůdci faraonských chrtů, pro lov drobné zvěře byli určeni menší psi. Tito malí honiči pak byli dovezeni na Sicílii fénickými obchodníky a plemeno zde postupně zdomácnělo. 

Druhá teorie zase tvrdí, že jde o původní sicilské plemeno, které se zde formovalo již před mnoha tisíci lety. Nálezy mincí a starých vyobrazení toto tvrzení podporují. Dochovaly se zmínky o malých štíhlých psech, specializovaných na lov králíků a další drobné zvěře v obtížně přístupném terénu v okolí Etny. 

Počátky moderního chovu spadají do první poloviny 20. století, kdy došlo k renesanci sicilských chrtů. Nikoliv už jako loveckého, ale jako společenského plemene. FCI definitivně uznala sicilské chrty roku 1956. 

Povaha

Oproti ostatním primitivním plemenům je sicilský chrt více vázán na člověka, má tvárnější povahu a lépe se cvičí. Přesto si však zachovává jistou míru nezávislosti a tu a tam projeví vlastní hlavu. 

Ke své rodině je velmi něžný a přítulný, lze mu důvěřovat i při kontaktu s dětmi, je-li na ně zvyklý od mládí. Starší psi mohou hůře snášet významnější změny životního rytmu nebo prostředí. 

S ostatními zvířaty vychází dobře, pouze drobná zvěř (králíci, hlodavci, ještěrky) může provokovat jeho stále aktivní lovecký pud. 

Ke psům bývá nekonfliktní, dává však přednost společnosti lidí. 

Výcvik

Základní poslušnost se sicilián naučí i pod vedením ne příliš zkušeného chovatele. Základem je klidný a trpělivý přístup spojený s důsledností. 

Je to jemný pes, který špatně snáší jakoukoliv hrubost a nespravedlnost. Neuvážené křiknutí nebo plácnutí může hodně zkazit. Na druhé straně, vycítí-li příliš slabé vedení, nebude váhat vašeho zaváhání využít. 

Pokud se vám ho podaří motivovat, zvládne se naučit i nějaké kousky a triky navíc, pro pokročilý výcvik se ale příliš nehodí. 

Zdraví / nemoci

Sicilský chrt patří mezi zdravá plemena bez významných genetických dispozic. Vyskytnout se může luxace pately (čéška vyskakuje z jamky) nebo kožní onemocnění. 

Zvýšenou pozornost si zaslouží ústní dutina - pravidelné čištění zubů, vhodné pamlsky a včasné odstranění zubního kamene představují účinnou prevenci závažnějších onemocnění dásní a ztráty zubů.

Krmení

Pokud jsou dodržena základní pravidla správné výživy psů, může dobře prospívat na granulích i domácí stravě. 

Granule bývají dobrou volbou pro začátečníky nebo pro zájmové chovatele, kteří netouží proniknout hlouběji do tajů psí výživy. Patříte-li mezi ně, poraďte se se zkušeným chovatelem, jaký produkt zvolit. Nápadně levné granule mívají žalostnou kvalitu, bohužel ale neplatí, že drahý produkt je automaticky dobrý. 

Domácí strava (vařená i BARF) vám umožňuje sestavit psovi individuální jídelníček na míru podle jeho potřeb. Tento způsob krmení však klade vyšší nároky na vaše znalosti a také na kapacitu vašeho mrazáku. 

Aspoň pro začátek je dobré pokračovat v krmení, na jaké byl pes zvyklý od štěněte. Pokud psovi krmení vyhovuje, zbytečně ho neměňte. 

Články - Sicilský chrt

Sicilský chrt Cirneco dell'Etna

Sicilský chrt Cirneco dell'Etna

Sicilský chrt Cirneco dell'Etna

Je doloženo, že se jedná o plemeno staré nejméně 3 000 let a že zůstalo v nezměněné formě bez přílivu cizí krve do dnešní doby. Známky o jeho existenc...