Knírač velký

Sháníte knírače velkého nebo máte štěňata knírače velkého na prodej?

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Obvyklou barvou velkých kníračů je černá, vyskytuje se ale i pepř a sůl. Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Štěňata velkého knírače. Foto: Shutterstock
Štěně velkého knírače. Foto: Shutterstock
Štěně velkého knírače. Foto: Shutterstock
Srovnání velikostí - velký, malý a střední knírač. (Kupírování uší je v ČR zakázáno, nicméně v zahraničí se stále provádí).Foto: Shutterstock

Základní informace

FCI Skupina II - Pinčové, knírači, molossoidní plemena a švýcarští salašničtí psi, Sekce 1.2 - Knírači, Číslo standardu FCI: 181
Velikostní zařazení Velká plemena
Země původu Německo
Kohoutková výška 60-70 cm
Hmotnost v dospělosti 35-47 kg
Věk 12-13 let
Typ srsti hrubá, střední délky
Náročnost na výchovu střední
Povaha vyrovnaná, ostražitá, učenlivá

Charakteristika plemene

Velikost Velká (Hodnocení 4/5)
Nároky na pohyb Spíše vyšší (Hodnocení 4/5)
Cvičitelnost Střední (Hodnocení 3/5)
Vhodný pro Středně pokročilého chovatele (Hodnocení 3/5)
Množství chlupů v domácnosti Střední (Hodnocení 3/5)
Péče o srst Střední (Hodnocení 3/5)
Vztah k dětem Neutrální (Hodnocení 3/5)
Zdravotní problémy Průměrné (Hodnocení 3/5)
Finanční náročnost Vyšší (Hodnocení 4/5)
Schopnost být sám Střední (Hodnocení 3/5)
Inteligence Průměrná (Hodnocení 3/5)
Lovecký pud Průměrný (Hodnocení 3/5)
Jaký je hlídač Dobrý hlídač (Hodnocení 4/5)

O plemenu

Velký knírač je svým exteriérem téměř dokonalou zvětšeninou středního knírače, který je vývojově nejpůvodnější.  

Má poněkud podsaditou postavu kvadratického tělesného rámce (délka těla přibližně odpovídá výšce v kohoutku). Osvalení je velmi dobře vyvinuté, při zachování maximální rychlosti a hbitosti.  

Na starších fotografiích vidíme do špiček kupírované uši a zkrácený ocas, avšak v České republice je kupírování uší zákonem zakázáno od roku 1993 a také ocas standard požaduje v přirozené délce.  

V současné době tedy knírače zdobí klopené, vysoko nasazené uši tvaru písmene V a šavlovitě či srpovitě nesený ocas.

Historie

Největší z kníračů je zároveň nejpozději vzniklým typem tohoto oblíbeného hrubosrstého plemene. Za první záznam přímého předchůdce velkého knírače je považován obraz z roku 1850,  na kterém leží podobný pes u nohou mladičké bavorské princezny Alžběty, pozdější císařovny Sissi.  

Čistokrevný chov velkých kníračů se však datuje až od konce 19. století, kdy byli vyšlechtěni jako všestranné pracovní plemeno -úkolem velkých kníračů bylo shánění a hlídání dobytka a ochrana budov, osob i pozemků. Ke zvětšení středního knírače byl mimo jiné přikřížen i černý ruský teriér a snad proto dostalo mladé plemeno na výstavě v Mnichově roku 1909 název „ruský medvědí knírač“.  

Za první světové války se velký knírač osvědčil v armádě jako služební plemeno, mezi které byl oficiálně zařazen roku 1925, avšak kvůli jeho velikosti a nárokům na stravu jeho počty v průběhu válečných let celkově poklesly.

V současné době vévodí služebním plemenům němečtí a belgičtí ovčáci, velkého knírače můžeme častěji spatřit jako rodinného hlídače a společníka.

Povaha

Velký knírač má klidnou a vyrovnanou povahu, je velmi inteligentní a ke své rodině silně lne. Navzdory rozvážnému založení má vysokou potřebu pohybu a zaměstnání. Nezáleží na tom, jestli se s ním budete věnovat obedience, agility, běhu nebo třeba bikejöringu, knírač je všestranně nadaný a učenlivý.  

Silnou stránkou knírače je hlídání a ostraha, již za první republiky byla jeho houževnatost a ostrost při obranách vysoce ceněna.  

S ostatními psy vychází, pokud uznávají jeho dominantní postavení, k dětem bývá velkorysý a shovívavý, často až nadměrně ochranářský. 

Výcvik

Silná osobnost, jako je velký knírač, potřebuje vyzrálého majitele, který není zcela bez zkušeností a dokáže si získat respekt bez nadměrně tvrdých výchovných metod.  

Knírač má sklon k paličatosti a sebeprosazování, proto potřebuje důslednou výchovu již od útlého věku. 

Zdraví / nemoci

Ani velkým kníračům se  nevyhýbají obvyklé potíže velkých plemen, jako je dysplazie kyčelních a loketních kloubů či zvýšené riziko torze žaludku. Torze žaludku je akutní břišní příhoda projevující se bolestivostí, zástavou odchodu plynů, zvětšením břišní krajiny a sliněním. Vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok, jinak končívá smrtí. Prevencí je  zejména rozdělení krmení do dvou až tří denních dávek a dvouhodinový klidový režim po jídle.  

Dále se u velkých kníračů ve zvýšené míře vyskytuje von Willebrandova choroba (onemocnění krve připomínající hemofilii), nádory kůže a podkoží či tumory jater. Vyskytnout se může i autoimunitní zánět štítné žlázy a zejména ve vyšším věku pak i kardiovaskulární potíže. 

Krmení

Velký knírač potřebuje hodnotnou a výživnou stravu v množství odpovídajícím jeho velikosti a fyzické aktivitě.  

Vhodným krmivem mohou být kvalitní granule i domácí strava, zejména BARF (syrové maso s přílohou), v každém případě však velmi záleží na kvalitě. Nesnažte se proto šetřit na nesprávném místě a investuje do vhodných granulí nebo do čerstvých surovin pro domácí přípravu jídla. 

Chovatelské stanice

Články - Knírač velký

Dobrý hlídací pes ochrání majetek i rodinu. Jaká jsou ta nejlepší plemena na hlídání?

Dobrý hlídací pes ochrání majetek i rodinu. Jaká jsou ta nejlepší plemena na hlídání?

pro začátečníky
Dobrý hlídací pes ochrání majetek i rodinu. Jaká jsou ta nejlepší plemena na hlídání?

Ochrana pána a jeho majetku byla odpradávna jedním z hlavních úkolů nejlepšího přítele člověka. Hlídací pes střežil téměř každé stavení či hospodářstv...

Velký knírač – část 2.

Velký knírač – část 2.

Velký knírač – část 2.

Od roku 1970 se u velkých kníračů sleduje kvalita kyčelních kloubů a od roku 1979 je toto rentgenové vyšetření do chovu povinné, přičemž chovnými moho...

Celostátní speciální výstava kníračů - Chrastava 18.9. 1999

Celostátní speciální výstava kníračů - Chrastava 18.9. 1999

Celostátní speciální výstava kníračů - Chrastava 18.9. 1999

Knírač malý...

V Ostravě knírači cvičí!

V Ostravě knírači cvičí!

V Ostravě knírači cvičí!

Začátkem února proběhlo v Ostravě na Mariánskohorském cvičišti pod záštitou chovatelské stanice velkých kníračů “STANIOS” docela malé, avšak nikoli......

Velký knírač – část 1.

Velký knírač – část 1.

Velký knírač – část 1.

Odkud velcí tmaví hrubosrstí psi, předchůdci kníračů, do Německa došli, se jen spekuluje. Jedni se přiklánění k názoru o dávném přikočování hrubosrstý...

Výcvikový víkend s knírači

Výcvikový víkend s knírači

Výcvikový víkend s knírači

Setkání příznivců velkých kníračů ve sportovním duchu se konalo na cvičišti ZKO Slezská Ostrava ve dnech 13.–16. 7. Zúčastnilo se 11 pejsků – deset......

Velký knírač - silák se srdcem dobráka

Velký knírač - silák se srdcem dobráka

Velký knírač - silák se srdcem dobráka

Běhat mezi bouchajícími kuličkami a za občasného třesku dělbuchu, překonat kouřovou clonou a nakonec razantně zadržet pachatele – to vše za oboustrann...