Čínský chocholatý pes

Sháníte čínského chocholatého psa nebo máte štěňata čínského chocholatého psa na prodej?

Dvě varianty čínského chocholatého psa - naháč a labutěnka. Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Štěně čínského chocholatého psa. Foto: Shutterstock
Štěňata čínského chocholatého psa - dva naháči a labutěnka. Foto: Shutterstock
Odrostlejší štěně čínského chocholatého psa. Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Základní informace

FCI Skupina IX - Plemena společenská, Sekce 4 - Naháči, Číslo standardu FCI: 288
Velikostní zařazení Malá plemena
Země původu Čína (patronát Velká Británie)
Kohoutková výška 23-33 cm
Hmotnost v dospělosti 4,5-5,5 kg
Věk 13-15 let
Typ srsti dlouhá/naháč
Náročnost na výchovu nízká
Povaha vyrovnaná, veselá, ostražitá

Charakteristika plemene

Velikost Malá (Hodnocení 2/5)
Nároky na pohyb Střední (Hodnocení 3/5)
Cvičitelnost Střední (Hodnocení 3/5)
Vhodný pro Začínajícího chovatele (Hodnocení 1/5)
Množství chlupů v domácnosti Téměř žádné (Hodnocení 1/5)
Péče o srst Nenáročná (Hodnocení 2/5)
Vztah k dětem Neutrální (Hodnocení 3/5)
Zdravotní problémy Průměrné (Hodnocení 3/5)
Finanční náročnost Střední (Hodnocení 3/5)
Schopnost být sám Střední (Hodnocení 3/5)
Inteligence Průměrná (Hodnocení 3/5)
Lovecký pud Malý (Hodnocení 2/5)
Jaký je hlídač Ohlásí návštěvu (Hodnocení 2/5)

O plemenu

Čínský chocholatý pes je malý, jemný a elegantní společník. V rámci plemene rozlišujeme dva konstituční typy - drobnější „deer type“ a „cobby type“ s mohutnější tělesnou stavbou a těžší kostrou.

Zároveň ještě existují dva typy osrstění - tzv. labutěnka, s dlouhou srstí po celém těle a naháč, který má osrstěnou pouze hlavu, tlapy a ocas.

Historie

Bezsrstí psi se po staletí vyskytovali v různých koutech světa a ani moderní věda zatím nenašla uspokojivou odpověď na otázku, zda mají všichni bezsrstí psi společného předka, nebo se tato anomálie vyvinula nezávisle na sobě několikrát v historii druhu. Nejčastěji zmiňovaná teorie staví počátky chovu čínského chocholatého psa až do období před naším letopočtem, kdy byli podobní psi součástí čínského císařského dvora.

Počátkem středověku postupně došlo k miniaturizaci těchto společenských psíků a k rozdělení na dva konstituční typy, které byly zmíněny v úvodu. V následujících letech byl tento pozoruhodný psík nedílnou součástí života čínské aristokracie, jeho chov se stal prestižní záležitostí. 

S mořeplavci se tito psi, kteří na palubách lodí pravděpodobně působili jako krysaři, dostali i za hranice Číny. Evropany chocholatý pes velmi zaujal, úspěch měl také v Kanadě a ve Spojených státech.  

Když v jeho domovině došlo roku 1912 k pádu císařství, ocitl se chocholatý pes na pokraji zániku. Znovuzrození plemene v 70. letech a jeho návrat mezi širší chovatelskou veřejnost umožnila zejména populace psů žijících v USA a ve Velké Británii, která nad plemenem převzala patronát. 

Povaha

Chocholatý pes má přátelskou a hravou povahu, rád se mazlí a je velmi citlivý. Při jeho výchově je třeba postupovat klidně, bez hrubosti nebo křiku. V některých případech může projevit jistou paličatost, ale i tehdy je zapotřebí zachovat si trpělivost a důsledně, ale citlivě mu vymezit hranice.  

K dětem i ostatním psům bývá přátelský, malé děti a velcí psi však mohou představovat riziko pro jeho křehké tělíčko, proto je na místě pečlivý dohled. 

Výcvik

Výchovu tohoto malého psíka zvládne s úspěchem i začátečník, pokud mu dokáže věnovat dostatek času a pozornosti.  

Čínský chocholatý pes vyniká inteligencí a snadno se cvičí, protože rychle chápe a zároveň má snahu potěšit svého pána, který je pro něj středem světa.  

Na rekreační úrovni s ním lze i sportovat, vhodné  jsou sporty a hry, kde využije svou obratnost a bystrost (agility, hersenwerk, dogdancing).  

U varianty „naháč“ je třeba dávat pozor, aby se při pobytu venku nespálil, nebo si při sportu nezranil svou nechráněnou kůži. 

Zdraví / nemoci

Navzdory křehkému a exotickému vzhledu jsou čínští chocholatí psi poměrně zdravé a dlouhověké plemeno.  

Vedle stomatologických potíží typických pro malá plemena (zubní kámen a zánět dásní) jsou náchylnější zejména k onemocněním očí, jako je PRA (progresivní retinální atrofie), primární luxace čočky nebo syndrom suchého oka. 

Krmení

Nejběžnější stravou společenských plemen jsou granule a konzervovaná krmiva určená pro malá a trpasličí plemena přiměřeného věku. Výrobce obvykle nabízí granule určené pro štěňata, dospělé psy a pro seniory, případně další kategorie dle věku, fyzické zátěže, nebo speciálních potřeb (kastrovaná zvířata, citlivé zažívání atd.)

Pokud v množství značek a typů tápete, nejlepší radu ohledně výživy vám dá váš veterinární lékař, případně chovatel.

Chovatelské stanice

Články - Čínský chocholatý pes

Čínský chocholatý pes

Čínský chocholatý pes

Čínský chocholatý pes

Existují dvě teorie o dávné historii tohoto plemene. Jedna praví, že vznikl zcela samostatně v Asii díky zmutovaným genům, druhá, že vznikl za přispěn...

Čínský chocholatý pes (Chinese Crested Dog)

Čínský chocholatý pes (Chinese Crested Dog)

Čínský chocholatý pes (Chinese Crested Dog)

Představujeme vám malé společenské plemeno s originálním vzhledem a úžasnými vlastnostmi, jaké u jiných psů zaručeně nenajdete. Standard FCI uznává......

Psí naháči

Psí naháči

Psí naháči

V tropických a subtropických oblastech se příležitostně vyskytují neosrstění psi, kteří mutují zpět a mají srst. Například pinči podobný mexický nah.....

Čínský chocholatý pes

Čínský chocholatý pes

Čínský chocholatý pes

Snad žádné jiné plemeno nevzbuzuje tolik rozpaků, rozporuplných pocitů a protichůdných reakcí jako čínský naháč. Někdo je jeho nevšedním vzhledem nadš...

World Dog Show Amsterdam 2002

World Dog Show Amsterdam 2002

World Dog Show Amsterdam 2002

Čínští chocholatí psi světovými šampiony! Myslím, že jména historicky prvních vítězů z Česka v kategorii chovatelských skupin by neměla být zap......