Německý boxer

Sháníte německého boxera nebo máte štěňata německého boxera na prodej?

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Pixabay
Foto: Pixabay
Štěňata německého boxera, foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Štěně německého boxera, foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Základní informace

FCI Skupina II – Pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi, Sekce 2.1. - Molossoidní plemena typu mastifa, Číslo standardu FCI: 144
Alternativní názvy plemene boxer
Velikostní zařazení Velká plemena
Země původu Německo
Kohoutková výška 53-63 cm
Hmotnost v dospělosti 25-35 kg
Věk 11-12 let
Typ srsti krátká, přiléhající
Náročnost na výchovu nízká
Povaha věrná, vyrovnaná, sebevědomá

Charakteristika plemene

Velikost Velká (Hodnocení 4/5)
Nároky na pohyb Spíše vyšší (Hodnocení 4/5)
Cvičitelnost Vyšší (Hodnocení 4/5)
Vhodný pro Mírně pokročilého chovatele (Hodnocení 2/5)
Množství chlupů v domácnosti Malé (Hodnocení 2/5)
Péče o srst Minimální (Hodnocení 1/5)
Vztah k dětem Pozitivní (Hodnocení 5/5)
Zdravotní problémy Častější (Hodnocení 4/5)
Finanční náročnost Vyšší (Hodnocení 4/5)
Schopnost být sám Střední (Hodnocení 3/5)
Inteligence Průměrná (Hodnocení 3/5)
Lovecký pud Průměrný (Hodnocení 3/5)
Jaký je hlídač Průměrný hlídač (Hodnocení 3/5)

O plemenu

Boxer má vyváženou postavu kvadratického tělesného rámce (výška v kohoutku odpovídá délce těla), s plasticky vystupujícím svalstvem a hladkou, lesklou srstí. Hlava se zkrácenou čenichovou partií působí harmonicky, není zvrásněná, ale tzv. suchá. Pes nesmí působit těžkopádně nebo příliš lymfaticky, důraz se klade na přesnou vyváženost lehkonohého, silného psího sportovce. 

Historie

Těžcí a mohutní dogovití psi známí již v dobách před naším letopočtem prošli ve středověku křížením s lehčími, hbitými loveckými psy.

Rostoucí obliba velkých honů, zejména pronásledování větší zvěře jezdci na koních, si vyžadovala nový typ psa, který by v sobě spojil rychlost, obratnost, ale také sílu a pevný zákus do kořisti.  

Tak vznikla ještě dosti různorodá skupina, nazvaná příznačně „býkohryzové“. Tito psi pracovali spolu se smečkou honičů, jejich úkolem bylo zakousnout se do štvaného kusu a zadržet ho pevným stiskem na místě do příchodu lovců. Proto se u nich ustálila kratší, široká čelist s vyhrnutým čenichem, která umožňovala nejefektivnější zákus.

Za nejbližšího předka dnešního boxera je považován malý brabantský býkohryz. V 19. století jeho lovecké využití upadalo a německý boxer se formoval do dnešní podoby, využito přitom bylo dalších plemen typu buldoka. První německý boxer byl představen veřejnosti na sklonku 19. století a v první čtvrtině století 20. se zařadil mezi uznávaná služební plemena. 

Povaha

Boxer je pes pevných nervů, sebevědomý a vyrovnaný.  Dobře hlídá a při obraně rodiny a majetku dokáže zakročit velmi razantně, i když jinak bývá k lidem otevřený a přátelský, pouze vůči cizím někdy zpočátku nedůvěřivý.  

Potřebuje dostatek pohybu, hodí se ke služebnímu výcviku, stejně jako ke sportům (agility, canicross, bikejöring atd.). Má laskavou a trpělivou povahu, lze ho tedy doporučit i rodinám dětmi. 

Výcvik

Výcvik boxera nepatří k příliš náročným, je to plemeno přirozeně poslušné, ochotné poslechnout svého majitele. Pouze je potřeba poskytnout mu dostatek příležitostí k vybití energie, dokud trochu „neupustí páru“, nebývá schopen vnímat a učit se nové povely.

Zdraví / nemoci

Boxer bohužel nepatří k rasám s pevným zdravím. Vedle dysplazie kyčelních a loketních kloubů je také náchylný ke spondylóze (výrůstky a srůsty na páteři), která může vést až k ochrnutí. Při jakémkoliv náznaku neurologických potíží, jako je strouhání špičkami tlapek, zakopávání, zhoršená koordinace pohybů atd. proto raději vyhledejte odborného lékaře.  

Z interních onemocnění boxeři trpí na onemocnění srdce, epilepsii a některá nádorová onemocnění, dále na potíže vyplývající ze zkrácené čenichové partie – pokles měkkého patra, zhoršené dýchání.

Krmení

U velkých psů je dvojnásob důležitá kvalitní strava již od nejútlejšího věku. Lze krmit kvalitními granulemi určenými pro velká plemena, nebo i domácí stravou , ať už vařenou nebo BARFem. V tomto případě je ale třeba věnovat více času jak studiu výživových tabulek, tak i péči o bezchybné skladování a zpracování surovin.  

Protože má boxer vysoké nohy a hluboký hrudník,  je u něj důležitá maximální prevence torze žaludku (zvýšené misky, granule zalité vodou, po jídle klidový režim).

Chovné stanice

Články - Německý boxer

Německý boxer

Německý boxer

Německý boxer

Je to zvědavý pes s kouzlem osobnosti, zároveň pes pevných nervů, stále v dobré náladě, čestný a zároveň především v mladém věku výrazně bouřlivý. Tat...

Boxer
Markéta Císařovská

Boxer

Boxer

„Vysloveně mužský pes je boxer, náhrada za bývalého bulldoga, silák s býčí šíjí a starostlivě varhánkovitou maskou, z níž jde hrůza, byť trochu neprávem;...

Jeden životní příběh
Zdena Stříbrná

Jeden životní příběh

Jeden životní příběh

Než se stal boxer boxerem

Než se stal boxer boxerem

Než se stal boxer boxerem

Původ lze hledat u molossoidních / mastifoidních psů, které staří Římané používali v bitvách např. proti Kymerům, ale také naopak germánské kmeny prot...