Shi-tzu

FCI Skupina IX - Společenská plemena, Sekce 5 - Tibetská plemena, Číslo standardu FCI: 208
Velikostní zařazení Malá plemena
Země původu Tibet (patronát Velká Británie)
Kohoutková výška do 27 cm
Hmotnost v dospělosti 4,5-8 kg
Věk 13-14 let
Typ srsti dlouhá, hustá
Náročnost na výchovu nízká
Povaha přátelská, nezávislá, nebojácná

Psík s tváří chryzantémy - takto poetický popis plemene shih tzu se nám dochoval z císařské Číny. Obličej tohoto malého pejska skutečně připomíná bohatý květ chryzantémy díky tomu, že mu srst na nose roste směrem vzhůru a čenich tak tvoří střed pomyslného květu.

I když svým zjevem připomíná roztomilou hračku, jeho vystupování je překvapivě sebevědomé, při pohybu působí ladně a důstojně. 

Historie

Přibližně v 8. století darovali tibetští mniši několik „posvátných lvích psů“ čínské císařské rodině dynastie Tchang. Možná šlo o projev přátelství a úcty, možná ale také o jistou formu daně, protože ušlechtilí drobní psíci byli vysoce ceněni.  

Shih tzu se tak dostal z uzavřených chrámů nedostupného Tibetu do velkých čínských měst, kde si rychle získal oblibu. Touto dobou se k původnímu typu, který byl  nejspíš výsledkem křížení lhasy apso a tibetského teriéra, přikřížil pekingský palácový psík. Geny pekinéze přinesly zkrácení čenichové partie a pozměnily typ chodu tibetských shih tzu.  

Podobně jako pro pekingské palácové psíky, také pro shih tzu platil zákaz vývozu mimo čínské území, do zahraničí se dostalo pouze několik málo jedinců, kteří byli tamní šlechtou darováni významným návštěvníkům. Počátkem 20. století vedl konec císařství a vznik republiky s následným převzetím moci komunisty téměř k vyhubení plemene. Coby symbol císařské moci náhle ztratil shih tzu svou popularitu.

Naštěstí se z několika chovných párů dovezených do Anglie podařilo plemeno zachránit a navrátit ho mezi oblíbené společenské psy.

Povaha

Shih tzu je příjemný společník, i když k neznámým lidem bývá zprvu rezervovaný a nedůvěřivý. Rád se pomazlí, pohraje si, ale potřebuje také dopřát svůj klid. Nebývá agresivní, přesto ho nelze doporučit k úplně malým dětem. Kvůli své křehké konstituci je totiž při nešetrném zacházení či příliš rozjívených hrách náchylný na zranění.  

S ostatními psy se snáší zpravidla bez problémů, zvířata jiného druhu dokáže tolerovat, pokud je na ně od mala zvyklý.

Výcvik

Základní výchovu zvládne i šikovný začátečník, shih tzu se učí snadno a rychle chápe. Problémem může být určitá pohodlnost a paličatost, když se mu nechce, bývá náročné ho motivovat ke spolupráci.  

I když na běžných turistických výletech udrží krok, na náročnou turistiku nebo vrcholový sport se nehodí. Na rekreační úrovni lze provozovat sporty vhodné pro malá plemena (agility, flyball, dogdancing atd.)

Krmení

Obliba shih tzu se odráží i v tom, že  někteří výrobci superprémiových krmiv nabízejí dokonce granule určené  speciálně pro shih tzu různého věku. Lze také podávat granule určené obecně pro malá plemena, případně domácí stravu, která je však náročnější na správnou skladbu a množství živin.

Srst a péče

Krycí srst je hustá a dlouhá. Ideál představuje rovná splývající srst, ale mírné zvlnění je povoleno. Podsada není přehnaně bohatá, celková délka srsti nesmí omezovat zrak ani pohyb psa. Standard výslovně doporučuje srst na hlavě svázat, ale neschvaluje berušky a jiné ozdoby.  

Povoleny jsou všechny barvy, jedno i vícebarevné. U vícebarevných jedinců je vysoce žádoucí bílá lysinka spolu s bílou špičkou ocasu.  

K výstavním šampionům neodmyslitelně patří dlouhá a pěstěná srst vyžadující časté kartáčování a pročesávání (s jedním hřebenem si nevystačíte), kvalitní šampon i kondicionér a mnohé další přípravky. Chovatelé bez výstavních ambicí psa často nechávají ostříhat, existuje mnoho roztomilých a praktických střihů, ovšem i kratší srst vyžaduje určitou údržbu, protože velmi snadno plstnatí.  

Zdraví

Malá plemena, zvláště se zkrácenou čenichovou partií, často trápí stomatologické obtíže, zejména zubní kámen a záněty dásní, v nejtěžších případech vedoucí až ke ztrátě zubů. Částečnou prevencí je důkladná  hygiena tlamy - čištění zubním gelem či pastou pro psy nebo speciální žvýkací pamlsky. V souvislosti s kratší čenichovou partií se objevují dýchací problémy, zejména v horkém počasí. Také velké a poněkud vystupující oči jsou zvýšeně citlivé na podráždění a záněty. 

Chovatelské stanice