Bišonek

Sháníte bišonka nebo máte štěňata bišonka na prodej?

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Základní informace

FCI Skupina IX- Společenská plemena, Sekce 1 - Bišonci a příbuzná plemena, Číslo standardu FCI: 215
Velikostní zařazení Malá plemena
Země původu Francie a Belgie
Kohoutková výška 23-30 cm
Hmotnost v dospělosti 4-6 kg
Věk 13-14 let
Typ srsti dlouhá, hustá, kadeřavá
Náročnost na výchovu nízká
Povaha veselá, společenská, učenlivá

Charakteristika plemene

Velikost Malá (Hodnocení 2/5)
Nároky na pohyb Spíše nižší (Hodnocení 2/5)
Cvičitelnost Střední (Hodnocení 3/5)
Vhodný pro Začínajícího chovatele (Hodnocení 1/5)
Množství chlupů v domácnosti Téměř žádné (Hodnocení 1/5)
Péče o srst Střední (Hodnocení 3/5)
Vztah k dětem Spíše pozitivní (Hodnocení 4/5)
Zdravotní problémy Občasné (Hodnocení 2/5)
Finanční náročnost Nižší (Hodnocení 2/5)
Schopnost být sám Nižší (Hodnocení 2/5)
Inteligence Průměrná (Hodnocení 3/5)
Lovecký pud Téměř žádný (Hodnocení 1/5)
Jaký je hlídač Ohlásí návštěvu (Hodnocení 2/5)

O plemenu

Nadýchaná, spirálovitě kadeřavá bílá srst a do ní zasazené tmavé oči a zvědavý čumáček. Bišonek je roztomilost sama, zároveň nepostrádá eleganci, ladnost a noblesu. Na rozdíl od většiny ostatních malých plemen navíc příliš neštěká, i když je pozorným hlídačem, který nezapomene ohlásit žádnou návštěvu. 

Historie

 První psy podobné dnešním bišonkům přivezli Francouzi v 16. století z tažení do Italských zemí. Kvůli podobnosti s barbetem, jehož zmenšeninu připomínali, zde dostali  jméno „barbichon“, ze kterého po čase zůstalo pouze „bichon“.  

Rychle se stali miláčky šlechty, mezi jejich velké ctitele patřil například Jindřich III. z Valois. Francouzská revoluce však přinesla nechuť k aristokratickým plemenům a bišonky před úplným vymizením zachránilo pouze to, že jejich roztomilý vzhled a vlohy pro různé triky a kousky se zalíbil kejklířům, žonglérům a komediantům.  

Krátký návrat zlatých časů zažili ještě ve druhé polovině 19. století, za vlády císaře Napoleona III., synovce známého dobyvatele. Tehdy se bišonci znovu dostali do šlechtických salonů, tentokrát pod jménem „téneriffe“, protože stejnojmenný ostrov ve Středozemním moři je také spojován s předky těchto psíků. Tou dobou se také jeho obliba rozšířila až do Belgie. Po pádu císařského režimu se bišonek opět vrátil do ulic a jen tak tak, že nevymizel.  

K jeho definitivnímu znovuobjevení došlo mezi světovými válkami, roku 1933 vznikl za spolupráce Belgičanů a Francouzů první standard plemene, v roce 1978 bylo plemeno uznáno jako francouzsko-belgického původu a dostalo dnešní francouzský název „bichon a poil frisé“.

Povaha

Bišonek je veselý a vyrovnaný psík, výborný společník, vhodný spíše pro lidi s klidnějším životním rytmem. Pohyb a sport má rád, ale zpravidla nedosahuje vrcholových výkonů. Pokud nemáte soutěžní ambice, pro rekreační agility, flyball nebo dog dancing se hodí výborně. 

Snadno a rád učí trikům, má rád prolézání a překážky, i když se nehodí pro příliš velkou fyzickou zátěž. Navzdory svému malému vzrůstu je také vytrvalým chodcem na středně dlouhé vycházky.

Velmi lpí na své rodině a potřebuje úzký kontakt se svou „smečkou“, nehodí se proto pro lidi, kteří tráví příliš času mimo domov (pokud si nemohou brát psa s sebou).

Výcvik

Začínající chovatelé si mohou bišonka bez obav pořídit. Díky klidné, veselé povaze patří jeho výchova k těm snadnějším, další výhodou je absence loveckého pudu. Bišonek tedy nestopuje ani nepronásleduje zvěř, na zahradě obvykle nehrabe. Je snášenlivý jak k lidem, tak ke zvířatům.  

Vedle pamlsků ho lze motivovat i pochvalou nebo oblíbenou hračkou, učí se rád a rychle chápe. 

Zdraví / nemoci

Podobně jako většina malých psů, i jinak velmi zdravý bišonek má sklon k tvorbě zubního kamene a následným zánětům dásní. Pravidelné stomatologické prohlídky a především domácí čištění zubů pomohou tento problém omezit.  

Pozornost je také třeba věnovat kůži, bišonci jsou citliví na její podráždění, často se na kůži také manifestují alergické reakce. 

Krmení

Obvyklou stravou bišonků jsou granule určené pro malá či trpasličí plemena, případně domácí strava v přiměřeném složení a množství. BARFovat samozřejmě také lze, ale u společenských plemen je to méně obvyklé. Pozor na drobné pamlsky, i malá tyčinka je pro malého psíka významným zvýšením denní krmné dávky a při častějším překrmování se mohou projevit sklony k obezitě. 

Chovné stanice

Články - Bišonek

Bišonek Bichon a poil frisé

Bišonek Bichon a poil frisé

Bišonek Bichon a poil frisé

Bišonek, jak se mu u nás říká, patří do skupiny bišonů společně s dnes existujícím boloňským psíkem, havanským psíkem, lvíčkem, Cotonem de Tulear a ma...