Australská kelpie

Sháníte australskou kelpii nebo máte štěňata australské kelpie na prodej?

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Základní informace

FCI Skupina I - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká, Sekce 1 - Ovčácká a pastevecká plemena, Číslo standardu FCI: 293
Velikostní zařazení Střední plemena
Země původu Austrálie
Kohoutková výška 43-51 cm
Hmotnost v dospělosti 21-31 kg
Věk 11-13 let
Typ srsti kratší, rovná
Náročnost na výchovu nízká
Povaha jemná, učenlivá, aktivní

O plemenu

Kelpie patří mezi ovčácké psy střední velikosti. Je velice mrštná a aktivní, s atletickou pružnou postavou obdélníkového tělesného rámce. Délka těla od předhrudí po sedací kosti je vůči kohoutkové výšce v poměru 10:9.  

Hlava proporčně ladí s tělem, mezi ušima je poměrně široká a svým tvarem a rysy poněkud připomíná lišku. Celkový dojem zjemňují středně velké oči mandlového tvaru, hnědé barvy (pouze u modrých psů je povoleno světlejší oko).

Historie

V dobách kolonizace Austrálie Brity rapidně stoupl počet ovcí chovaných zejména ve Victorii a Novém Jižním Walesu. Původní techniky jejich pasení a shánění pouze lidskou silou tak přestávaly stačit a vyvstala potřeba používat k této práci vhodné psy.  

Specifické podmínky australského podnebí však nevyhovovaly ovčáckým plemenům z Evropy, kde panovaly zcela odlišné klimatické podmínky i charakter krajiny. Britští ovčáci a především kolie se tak křížili s odolnými místními psy včetně dingů, až se začal formovat rychlý a houževnatý pes střední velikosti, který splňoval veškeré nároky tamních pastevců.  

Název „kelpie“ patrně pochází z roku 1872, kdy tak pojmenoval svou fenku J. D. Gleeson. Inspirací mu byla keltská mytologie, ovšem jak si ovčácká fenka zasloužila pojmenování po ne právě přátelském vodním duchu, se už asi nedozvíme. Nicméně, právě fena Kelpie se stala prvním psem jiné rasy než kolie, který vyhrál slavnou soutěž ovčáckých psů Sheep Dog Trail. Měla mnoho potomků a někteří úspěšní šampioni ji mají v rodokmenu dodnes.  

První regulérní standard kelpií byl sepsán roku 1902 a o rok později byl schválen Kennel Clubem Nového Jižního Walesu.

Povaha

Je třeba mít na paměti, že kelpie je každým coulem pracovní pes. Má velkou potřebu pohybu a zaměstnání, je velmi bystrá, snaživá a těžce snáší delší nucený klid a snadno se začne nudit.  

Vyniká inteligencí a učenlivostí, stejně jako přátelským vztahem k člověku. Díky vyrovnané povaze bez sklonů k agresivitě se dá zvládnout i začínajícím chovatelem, pokud jí dokáže nabídnout dostatek zaměstnání a pohybu.  

Kelpie se dobře hodí i do rodiny s dětmi, soužití s ostatními psy či jinými zvířaty však vyžaduje pečlivou socializaci.

Výcvik

Kelpie potřebuje přátelský a citlivý přístup založený na pozitivní motivaci. Díky přirozené snaživosti dobře pracuje metodou shapingu (z anglického „shape“, tvar), při které se žádoucí chování, trik či povel postupně vytváří ve spolupráci psa a psovoda - pes nabízí činnosti a majitel žádoucí chování odměňuje, obvykle klikrem. Nový povel tak vzniká postupným tvarováním, odtud název metody.  

Vedle pasení má přirozený talent k obedience, mondioringu či agility, některé kelpie absolvují také záchranářský či služební výcvik.

Zdraví / nemoci

Ani kelpiím se nevyhýbají všeobecně rozšířená onemocnění jako jsou dysplazie kyčelního kloubu, dysplazie lokte nebo oční vady- progresivní retinální atrofie sítnice (PRA) nebo luxace oční čočky. Přesto je lze označit za plemeno s nízkým rizikem geneticky vázaných chorob a obvykle se těší dobrému zdraví.

Krmení

Kelpie jsou velmi odolné a nenáročné, přesto i ony potřebují krmení odpovídající kvality. Většina chovatelů dává dosud přednost granulím, nicméně stále narůstá také počet těch, kteří chtějí svému zvířeti podávat potravu podobnou stravě jeho divokých předků - BARF, tedy syrové maso s kostmi a bezobilnou přílohou.  

Správně provedený BARF představuje výbornou alternativu k suchému krmivu, avšak tento způsob krmení vyžaduje pokročilé znalosti o výživě psů.

Chovatelské stanice

Články - Australská kelpie

Australská kelpie

Australská kelpie

Australská kelpie

Kelpie je plemeno poměrně zdravé, dlouhověké a kromě Austrálie a Ameriky téměř neznámé. Přesto její pracovitost a využitelnost zaručuje, že o ni bude...

Australská kelpie Australian sheep dog

Australská kelpie Australian sheep dog

Australská kelpie Australian sheep dog

Jak kelpie začínala … Kelpie začala psát svou historii v 19. století, kdy se dostala v sedmdesátých létech do Austrálie s přistěhovalci ze Skotska. Sk...