Kolie krátkosrstá

Sháníte kolii krátkosrstou nebo máte štěňata kolie krátkosrsté na prodej?

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Skupinka štěňat. Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Základní informace

FCI Skupina I - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká, Sekce 1 - Ovčácká a pastevecká plemena, Číslo standardu FCI: 296
Velikostní zařazení Střední až velká plemena
Země původu Velká Británie
Kohoutková výška 51-61 cm
Hmotnost v dospělosti 18-29,5 kg
Věk 12-14 let
Typ srsti krátká, rovná
Náročnost na výchovu nízká
Povaha aktivní, pracovitá, přátelská

Charakteristika plemene

Velikost Velká (Hodnocení 4/5)
Nároky na pohyb Spíše vyšší (Hodnocení 4/5)
Cvičitelnost Vyšší (Hodnocení 4/5)
Vhodný pro Mírně pokročilého chovatele (Hodnocení 2/5)
Množství chlupů v domácnosti Malé (Hodnocení 2/5)
Péče o srst Nenáročná (Hodnocení 2/5)
Vztah k dětem Spíše pozitivní (Hodnocení 4/5)
Zdravotní problémy Občasné (Hodnocení 2/5)
Finanční náročnost Střední (Hodnocení 3/5)
Schopnost být sám Střední (Hodnocení 3/5)
Inteligence Velmi vysoká (Hodnocení 5/5)
Lovecký pud Malý (Hodnocení 2/5)
Jaký je hlídač Průměrný hlídač (Hodnocení 3/5)

O plemenu

Krátkosrstá kolie je méně známou příbuznou dlouhosrsté „Lassie“. Jak název napovídá, liší se zejména hladkou, krátkou srstí, proto je některé organizace považují za jedno plemeno ve dvou varietách.  

FCI, pod kterou spadá většina chovů v České republice, však krátkosrstou kolii pokládá za samostatné plemeno, mimo jiné i pro některé další odlišnosti od dlouhosrsté kolie, zejména v oblasti povahy a zdraví. 

Historie

Předky kolií jsou patrně evropští ovčáci provázející keltské kolonizátory a špicovitý islandský pes, dovezený vikingy ze severu. Pravděpodobně je to právě krev vikingských psů, která koliím dodala vysokou odolnost vůči drsnému podnebí a houževnatost. O první vlnu zájmu o kolie se postarala královna Viktorie, když roku 1860 přivezla ke svému dvoru několik psů, kteří ji zaujali ve Skotsku. 

Zájem se soustředil především na dlouhosrsté psy, kteří byli považováni za ušlechtilé a jejich chov se brzy stal prestižní záležitostí. Tato móda sice zajistila koliím slávu a rozšíření po Evropě, ale znamenala zároveň rozmělnění pracovních vlastností a v jisté míře i zhoršení kvality chovaných jedinců, protože vysoká poptávka nahrávala nezodpovědným chovatelům, kteří produkovali štěňata bez ohledu na příbuznost či (ne)čistokrevnost.

V této době se krátkosrstá kolie, méně atraktivní a moderní, ocitla téměř na pokraji vymizení, avšak několik jejích skalních obdivovatelů se postaralo o její zachování. Zatímco dlouhosrsté kolie se staly společenským plemenem, „kraťandy“ nadále naháněly a hlídaly stáda, jejich pracovní vlohy i dobrý zdravotní stav se tak udržely v původní formě.  

Roku 1885 byl v Anglii založen klub chovatelů kolií, ovšem již o patnáct let dříve, na výstavě v  Crystal Palace, bylo několik kolií předvedeno, již tehdy krátkosrsté odděleně od dlouhosrstých. 

Povaha

Kraťanda má ohnivější temperament a vitálnější fyzický fond, než dlouhosrsté kolie. Také má pevnější povahu a vyšší sebevědomí, přesto i jí lze doporučit také začínajícím chovatelům.  

Vyniká bystrostí a učenlivostí, je velmi pracovitá a činorodá. Ačkoliv není agresivní, dobře hlídá - ohlašuje a k cizím lidem přistupuje s odstupem.  

Díky své mírné povaze se hodí i do rodin s dětmi, s těmi odrostlejšími ráda dovádí a do jisté míry je i respektuje a poslouchá.  

Rovněž s ostatními psy vychází zpravidla dobře a nedošlo-li v mládí k zanedbání socializace, toleruje i zvířata jiného druhu. 

Výcvik

Výchova kolie by měla probíhat v klidu a s využitím pozitivní motivace. Pracovitá a snaživá kraťanda výborně pracuje například metodou shapingu, kdy se s pomocí klikru upevňuje žádoucí chování, „chyba“ se netrestá. Název lze přeložit jako „tvarování“, tedy pes nabízí majiteli činnost a majitel formuje povel či trik metodou podobnou hře „přihořívá, přihořívá, hoří“.

Vedle pasteveckých prací se všestranným koliím daří také v mnoha kynologických sportech, od obedience až po agility.

Zdraví / nemoci

Krátkosrstá kolie se obvykle těší pevnému zdraví, ale ani jí se zcela nevyhýbá dysplazie kyčelních kloubů a především několik onemocnění typických pro kolie a příbuzná plemena:  Chovní psi se testují na dědičné oční vady – CEA (anomálie oka kolií), PRA (progresivní atrofie sítnice) a katarakta (zákal), zodpovědní chovatelé přidávají též test na mutaci genu MDR 1, která způsobuje neobvyklou, někdy i život ohrožující reakci na některé léky, nejčastěji ze skupiny antiparazitik, analgetik nebo sedativ. 

Krmení

Správně zvolené krmivo představuje základ pevného zdraví, což platí dvojnásob u štěňat a mladých psů v růstu.  

Zásadní rozhodnutí je, jestli chcete krmit granulemi, nebo domácí stravou. Granule představují stále ještě nejobvyklejší volbu, ovšem při výběru krmení věnujte pozornost složení, dbejte na použití vhodných surovin a vezměte v úvahu celkový stav a míru fyzické aktivity vašeho psa.  

V případě pochybností se poraďte se zkušeným chovatelem nebo veterinářem.

Chovatelské stanice

Články - Kolie krátkosrstá

Kolie krátkosrstá

Kolie krátkosrstá

Kolie krátkosrstá

Dnes rozdělujeme psy u stáda na pastevecké, co stádo ochraňují, a ovčácké, kteří se stádem pracují a pomáhají pastýři/ovčákovi. Vždycky tomu tak však...