Beauceron

Sháníte beaucerona nebo máte štěňata beaucerona na prodej?

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Dvojité paspárky na zadních nohou jsou pro beaucerony typické. Vyskytují se ale i u jiných plemen, zejména ovčáckých. Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Štěně beaucerona.  Foto: Shutterstock
Odrostlé štěně beaucerona.  Foto: Shutterstock

Základní informace

FCI Skupina I - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká, Sekce 1 - Ovčácká a pastevecká plemena, Číslo standardu FCI: 44
Velikostní zařazení Velká plemena
Země původu Francie
Kohoutková výška 61-70 cm
Hmotnost v dospělosti 35-40 kg
Věk 12-13 let
Typ srsti krátká, rovná
Náročnost na výchovu střední
Povaha sebevědomá, vyrovnaná, neohrožená

Charakteristika plemene

Velikost Velká (Hodnocení 4/5)
Nároky na pohyb Spíše vyšší (Hodnocení 4/5)
Cvičitelnost Vyšší (Hodnocení 4/5)
Vhodný pro Středně pokročilého chovatele (Hodnocení 3/5)
Množství chlupů v domácnosti Střední (Hodnocení 3/5)
Péče o srst Nenáročná (Hodnocení 2/5)
Vztah k dětem Neutrální (Hodnocení 3/5)
Zdravotní problémy Občasné (Hodnocení 2/5)
Finanční náročnost Střední (Hodnocení 3/5)
Schopnost být sám Střední (Hodnocení 3/5)
Inteligence Nadprůměrná (Hodnocení 4/5)
Lovecký pud Malý (Hodnocení 2/5)
Jaký je hlídač Dobrý hlídač (Hodnocení 4/5)

O plemenu

Tento velký ovčácký pes na první pohled připomíná statnějšího dobrmana s delší srstí. Dobrman však patří mezi psy typu pinče,  obě plemena se vyvíjena odděleně a podobnost exteriéru je tedy náhodná. Skutečným blízkým příbuzným beaucerona je jiné francouzské ovčácké plemeno, dlouhosrstý briard.  

Beauceron má statnou a dobře osvalenou postavu mírně obdélníkového rámce - délka těla jen lehce převyšuje výšku v kohoutku. Charakteristickým znakem beauceronů jsou dvojité paspárky na zadních nohách, posazené poměrně nízko, v blízkosti tlapek. 

Historie

Beauceron vznikal od 15. století ve francouzské oblasti Beauce, ovšem až do 19. století se choval pod různými krajovými názvy označujícími ovčáckého psa s hrubou, kratší srstí a pálenými znaky.  

Právě výrazné načervenalé pálení na končetinách a tlapách dalo beauceronovi novou přezdívku - „bas rouge“, v překladu „červená punčoška“.  Do chovu byli po generace vybíráni pouze výborní pracovní psi, kteří měli vlohy pro pasteveckou práci doslova v krvi. Beauceron se pravděpodobně vyvíjel bez vkřížení jiného plemene, výlučně selekcí vhodných jedinců, což z něj dělá původní francouzské plemeno.  

Poprvé byl beauceron veřejně předveden roku 1863 v Paříži, roku 1911 pak vznikl klub „Les Amis Du Beauceron“, tedy „Přátelé beaucerona“.  

Beauceroni se dobře osvědčili ve francouzské armádě, již za obou světových válek pomáhali vojákům s vyhledáváním výbušnin, stopováním a také s ostrahou důležitých objektů. Díky všestranné upotřebitelnosti mají pevné místo mezi služebními plemeny francouzských ozbrojených složek dodnes, i když mimo zemi původu je můžete potkat spíše jako sportovní psy a společníky.  

Také beauceroni mají svou „filmovou hvězdu“  - je jí Sorbon, pařížským podsvětím obávaný pes tajného policisty Desgreze ve slavné sérii filmů o krásné markýze Angelice. 

Povaha

Silnou stránkou beaucerona je klid a rozvaha. Snadno se učí a vyniká velkou odvahou. K cizím lidem se chová odtažitě až podezřívavě, zato pro svou rodinu by bez nadsázky položil život.  

Beauceron výborně hlídá a v případě potřeby umí patřičně zasáhnout. Domácí děti zahrnuje pod svou ochranu, avšak pro neomalenou pozornost těch nejmenších nemívá dostatek pochopení.  

S ostatními psy nevychází nejlépe, i když soužití více psů v jedné domácnosti může pod pevným vedením fungovat.

Výcvik

Výcvik beaucerona rozhodně nepatří do rukou začátečníka. Tento pes dospívá pomalu, plné zralosti dosahuje až okolo tří let věku. Vedle pečlivé socializace potřebuje důsledné, ale spravedlivé vedení zkušeného chovatele.  

Výborně se hodí jak pro pasení a služební výcvik, tak i pro kynologické sporty od mondioringu přes obedience až po agility, canicross či bikejöring.

Zdraví / nemoci

Beauceron je velmi zdravé plemeno bez významné genetické zátěže. Jako snad u všech velkých plemen,  také u nich je patrný zvýšený výskyt dysplazie kyčelních  a loketních kloubů a na místě je dodržování preventivních opatření proti torzi žaludku - klidový režim zhruba 2 hodiny po jídle, rozdělení krmení do více denních dávek, případně podávání namočených granulí, aby nebobtnaly až v žaludku, ale již v misce. 

Krmení

Velká plemena mají vysoké nároky na množství i kvalitu stravy nejen v období růstu, počítejte tedy s dlouhodobou investicí do vhodné výživy.

Pokud hodláte krmit granulemi, věnujte pozornost složení  a volte produkt nejen podle velikosti, ale i podle věku a míry fyzické aktivity vašeho psa.  

Stále více chovatelů si oblíbilo krmení syrovou stravou (BARF). Krmí-li se tímto způsobem správně, jde o výbornou alternativu ke granulím, avšak „barfování“ vyžaduje dobré povědomí o zákonitostech výživy psů.

Chovatelské stanice

Články - Beauceron

Nekupuj si beaucerona

Nekupuj si beaucerona

Nekupuj si beaucerona

Nedávno mě kamarád upozornil na webové stránky, kde se lidé odrazují od koupě beaucerona. Zároveň řekl, že nepochybuje, že mnohé zájemce to přimělo př...

Jak se žije s beauceronem

Jak se žije s beauceronem

Jak se žije s beauceronem

Beauceron neboli Beaucký ovčák je starofrancouzské plemeno pasteveckého psa, který nejen hlídal dobytek, ale býval díky své obratnosti a síle nasazo.....

Beauceron

Beauceron

Beauceron

Beauce je oblast, ležící jihozápadně od Paříže na řece Loiře, přibližně mezi městy Chartres a Orleáns. Dalo by se předpokládat, že Berger de Beauc......

Beauceron – střípky

Beauceron – střípky

Beauceron – střípky

Beauceron – francouzský ovčák – rodinné stříbro Francie – kdo může říci při pohledu na jeho štěňata, že v něm není kus rotwailera nebo něco z dobr......

Beauceron

Beauceron

Beauceron

Nenápadná a nevelká oblast Beauce, podle které beauceron získal své označení, se nachází jihozápadně od Paříže a rozprostírá se kolem řeky Loiry. Dodn...

Vojsko vyzkoušelo boserony

Vojsko vyzkoušelo boserony

Vojsko vyzkoušelo boserony

O boseronech (beauceronech) se vědělo, že je Francouzi využívají pro policejní službu a má je také jejich vojsko. Vyzkoušet si toto zajímavé plemeno s...