Rafeiro do Alentejo

Sháníte rafeiro do alentejo nebo máte štěňata rafeiro do alentejo na prodej?

Základní informace

FCI Skupina II - Pinčové, knírači, molossoidní plemena a švýcarští salašničtí psi, Sekce 2.2 - Molossoidní plemena horského typu, Číslo standardu FCI: 96
Velikostní zařazení Velká plemena
Země původu Portugalsko
Kohoutková výška Psi 66 až 74 cm, Feny 64 až 70 cm
Hmotnost v dospělosti Psi 40 až 50 kg, Feny 35 až 45 kg
Věk 10-12 let
Typ srsti krátká až středně dlouhá, hustá
Náročnost na výchovu vysoká
Povaha samostatná, sebevědomá, věrná

O plemenu

Rafeiro je portugalským zástupcem horských molossoidních plemen, tradičně využívaných především k ostraze obydlí a dobytka. 

Je to velký a dobře osvalený pes obdélníkového tělesného rámce, ztělesnění síly, bystrosti a odolnosti.

Hlava je mohutná a dle standardu má připomínat hlavu medvěda. Nenechte se mýlit poněkud melancholickým výrazem ve tváři - máte před sebou pozorného a ostrého hlídače.

Historie

Nejstarší záznamy o podobných psech, využívaných k obraně hospodářství a stád, pocházejí již ze středověku. 

Pravděpodobnými příbuznými rafeira jsou španělští mastinové (dnes existují dvě plemena - pyrenejský a španělský), některé zdroje uvádějí i asijské molossy, například anatolského pasteveckého psa

Svůj název plemeno dostalo podle jihoportugalského regionu Alentejo, kde se rafeiro těšil zvláštní oblibě a pravděpodobně se zde poprvé ustálila jeho podoba. 

Počátky čistokrevného chovu v moderním slova smyslu spadají do období mezi světovými válkami. S ústupem tradičního pastevectví se rafeiro stal spíše hlídačem domácností a průmyslových areálů. 

Ve druhé polovině minulého století se dostal i do USA, kde vzbudil značnou pozornost. FCI plemeno definitivně uznala na podzim 1954. 

V České republice jde o vzácné plemeno. 

Povaha

Svými povahovými vlastnostmi se rafeiro nijak nevymyká z obvyklých rysů molossoidních pastevců. Je velice teritoriální, výborný a nekompromisní hlídač. K cizím lidem se chová nedůvěřivě, odtažitě, při dobře zvládnuté výchově však nebývá agresivní, nenarušíte-li jeho území. 

Na své rodině velice lpí, jeho chovatelé uvádějí i vynikající vztah k domácím dětem, které obětavě chrání. Vzhledem k jeho velikosti je však i tak na místě opatrnost. 

I když miluje celou rodinu, za skutečného „vůdce smečky“ uznává zpravidla pouze jednu osobu. 

Ostatní zvířata nenapadá, spíše je zahrne do svěřeného majetku a bude je střežit. Soužití s jiným psem může komplikovat dominantní povaha rafeira, pes a fena by si však měli rozumět bez problémů.

Výcvik

I když je rafeiro inteligentní a jednou naučené si dlouho pamatuje, nemá v povaze snaživost a bezpodmínečnou poslušnost, jaká je vlastní třeba ovčákům. Lze ho doporučit výhradně do zkušených rukou, nejlépe, má-li chovatel již nějakou praxi s molossoidními pastevci. 

Základem je pečlivá socializace a vybudování vztahů v rodině, klasický výcvik zde příliš nefunguje, na to je rafeiro příliš samostatný. Pokud mu povel nedává smysl, nemá problém ho ignorovat či si ho pozměnit podle svého. 

Protože o povelu přemýšlí a většinou i pochopí jeho podstatu, může to vypadat třeba tak, že na povel „zůstaň“ se pohodlně natáhne, případně si bude čenichat v okruhu několika málo metrů. Nečekejte ale, že se posadí jako socha. 

Rafeiro se nejlépe hodí jako hlídač a společník k rodinnému domu se zahradou. Může být i celoročně venku, nezapomínejte však na dostatek pozornosti a kontaktu s rodinou.

Zdraví / nemoci

Nejsou známy žádné specifické predispozice k chorobám, většina rafeirů se těší dobrému zdraví až do stáří, které u takto velkého plemene přichází kolem 8.-9. roku věku. 

V chovu se provádí vyšetření zaměřená na prevenci dysplazie kyčelních a loketních kloubů, po jídle je vhodné dodržovat klidový režim jako prevenci torze žaludku. 

Krmení

Správně zvolené krmivo je nezbytné pro zdravý vývoj štěněte i dobrou kondici dospělého psa, je tedy na místě věnovat mu pozornost ještě před pořízením psa.

Pamatujte, že krmení takto velkého plemene představuje nezanedbatelnou položku v rodinném rozpočtu, se kterou je třeba počítat po celý psí život.

Mnoho chovatelů volí suchá krmiva, což je nenáročné na přípravu i skladování a při volbě vhodného produktu pes dostává každý den vše co potřebuje v přiměřeném množství. Nevyznáte-li se v dostupných značkách a produktových řadách, konzultujte váš výběr se zkušeným chovatelem nebo u důvěryhodného veterináře.

Na vzestupu je také návrat k přírodní stravě, tedy krmení syrovým masem s přílohou, tzv. BARFem. Tento způsob klade výrazně větší nároky na chovatelovy znalosti o výživě a jednotlivých složkách potravy, stejně jako na velikost jeho mrazáku.