Maďarský ohař krátkosrstý

Sháníte maďarského ohaře krátkosrstého nebo máte štěňata maďarského ohaře krátkosrstého na prodej?

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Štěně maďarského krátkosrstého ohaře. Foto: Shutterstock

Základní informace

FCI Skupina VII - Ohaři (stavěcí psi), Sekce 1.1 - kontinentální ohaři typu braky, Číslo standardu FCI: 57
Alternativní názvy plemene Vizsla
Velikostní zařazení Velká plemena
Země původu Maďarsko
Kohoutková výška 54-64 cm
Hmotnost v dospělosti 22-30 kg
Věk 12-13 let
Typ srsti krátká, rovná
Náročnost na výchovu střední
Povaha přátelská, učenlivá, aktivní

Charakteristika plemene

Velikost Velká (Hodnocení 4/5)
Nároky na pohyb Velké (Hodnocení 5/5)
Cvičitelnost Vyšší (Hodnocení 4/5)
Vhodný pro Mírně pokročilého chovatele (Hodnocení 2/5)
Množství chlupů v domácnosti Střední (Hodnocení 3/5)
Péče o srst Nenáročná (Hodnocení 2/5)
Vztah k dětem Neutrální (Hodnocení 3/5)
Zdravotní problémy Občasné (Hodnocení 2/5)
Finanční náročnost Střední (Hodnocení 3/5)
Schopnost být sám Střední (Hodnocení 3/5)
Inteligence Průměrná (Hodnocení 3/5)
Lovecký pud Rozvinutý (Hodnocení 4/5)
Jaký je hlídač Ohlásí návštěvu (Hodnocení 2/5)

O plemenu

Maďarský ohař patří mezi elegantní lovecké psy s všestrannou upotřebitelností a ceněnými povahovými vlastnostmi.

Má atletické tělo lehké stavby, avšak s dobrým osvalením, délka trupu jen mírně převyšuje kohoutkovou výšku. Suchá a ušlechtile modelovaná je také hlava, jejíž obličejová část vyniká výmluvnou mimikou.

Existuje také drátosrstá verze s vlastním standardem (pod číslem FCI 239), na rozdíl od populárního „kraťase“ se však chová o poznání vzácněji.

Historie

Kočovné kmeny, které se ještě na počátku středověku potulovaly dnešním Maďarskem, používaly k lovu středně velké hbité psy. Nejstarší dochované vyobrazení a písemný popis plemene však pocházejí až ze 14. století. Období slávy loveckých ohařů a zároveň období rozvoje „vyžly“ začalo v 18. století, kdy se zdokonalily střelné zbraně, což umožnilo změnu z kontaktního lovu s kopím, sítěmi a tesákem na lov s účinnými puškami. 

Zatímco pro starý způsob se více hodili statní psi typu býkohryzů a vlkodavů, nové postupy si žádaly psy zcela jiného typu - hbitá, rychlá a velmi inteligentní zvířata schopná všestranné práce v rozmanitém terénu.  

O století později se již v Uhrách, jak se tedy Maďarsko nazývalo, pořádaly soutěže ohařů, na kterých vynikali žemlově zbarvení hladkosrstí ohaři. Čistokrevný chov v dnešním slova smyslu se zrodil po první světové válce a roku 1936 byl maďarský krátkosrstý ohař uznán  FCI jako samostatné plemeno.

Povaha

Příjemná povaha a všestranné sportovní nadání dělají z maďarských ohařů nejen výborné lovecké psy, ale i vyhledávané rodinné společníky.  

Na své rodině vyžly velice lpí a potřebují strávit co nejvíce času poblíž svého pána. Doslova srší energií a až do vysokého věku si rádi hrají. Děti milují, protože v nich mají ideální parťáky pro hry a běhání venku, avšak lépe se hodí až ke školákům, menší dítě by v zápalu hry mohli povalit a nechtěně zranit.  

Maďarští ohaři obvykle také rádi a dobře plavou, někteří psi s úspěchem absolvují i výcvik vodních záchranářů.  

Kontakt s jinými psy je obvykle bezproblémový, maďaři nepatří mezi konfliktní či přehnaně dominantní plemena. Opatrnost je na místě při soužití se zvířaty jiného druhu, zejména s kočkami a drobnými hlodavci.

Výcvik

Maďarští ohaři jsou inteligentní a učenliví, bez sklonu k agresivitě či nervozitě. Vzhledem k jejich temperamentu a nárokům na pohyb a zaměstnání se však nehodí pro naprosté začátečníky.

Výchova musí být založena na včasné socializaci a dále vedena především pomocí pozitivních motivačních metod, bez křiku a pokud možno i bez fyzických trestů.  

Vedle myslivosti se vyžly uplatňují v široké paletě sportů, od canicrossu přes agility až po pachové práce.

Zdraví / nemoci

Maďarský ohař patří mezi zdravá plemena bez významných genetických dispozic k chorobám.  

Vyskytnout se mohou dědičné oční vady, jako PRA (progresivní retinální atrofie) či katarakta, dále onemocnění štítné žlázy nebo epilepsie.  

Z ortopedických problémů stojí za zmínku dysplazie kyčelních či loketních kloubů, zejména ve vyšším věku může hrozit také výskyt spondylózy (srůstů obratlů).  

Krmení

Temperamentní a pracovití ohaři potřebují vyváženou stravu bohatou na energii, aby si uchovali zdraví a správný exteriér až do vysokého věku.  

Jsou- li respektovány a naplněny jejich výživové potřeby, je lhostejné, zda budete podávat granule (odpovídající kvality a typu) nebo doma připravovanou stravu včetně BARFu.  

Maďarský ohař má hluboký hrudník a dlouhé nohy, je tedy ve zvýšeném riziku torze žaludku - akutní břišní příhody projevující se náhlým zvětšením v krajině břišní, sliněním, zástavou odchodu plynů, apatií a bolestivostí. Bez urgentní operace končívá smrtí, proto v případě podezření na torzi neotálejte s návštěvou veteriny - lépe vyjet zbytečně, než promeškat čas potřebný k záchraně. Důsledně dodržujte preventivní opatření - rozdělení krmení do dvou denních dávek, podávání namočených granulí a především klidový režim minimálně hodinu a půl po jídle. 

Chovatelské stanice

Články - Maďarský ohař krátkosrstý

Maďarský ohař
Markéta Císařovská

Maďarský ohař

Maďarský ohař

Jméno „vyžle“, „vyžlec“ neboli „vyžlík“, ovšem také „vyžel“, nacházíme v Čechách již v Klaretově Glossariu z časů krále Václava IV.: leporarirus byl pes slídný, čichem hledající zvěř, na rozdíl od chrta, jenž měl zvíře uho...

Maďarský krátkosrstý ohař
zdroj: Pixabay

Maďarský krátkosrstý ohař

Maďarský krátkosrstý ohař

Historie V roce 1526 porazili Turci v bitvě u Moháče Maďary a na dobu 160 let si podrobili východní část tehdejšího Maďarska. Je velmi pravděpodo......

Maďarský ohař
Eva Nohelová

Maďarský ohař

Maďarský ohař

Abychom našli odpověď na otázku, kdy a jak by mohla historie maďarských ohařů začít, musíme se zaobírat historií samotného Maďarska. Maďaři na svém úz...