Landseer

Sháníte landseera nebo máte štěňata landseera na prodej?

Základní informace

FCI Skupina II - Pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi, Sekce 2.2. - Molossoidní plemena horského typu, Číslo standardu FCI: 226
Velikostní zařazení Velká plemena
Země původu Německo/Švýcarsko
Kohoutková výška 67-80 cm
Hmotnost v dospělosti 50-68 kg
Věk 9-11 let
Typ srsti dlouhá, hustá
Náročnost na výchovu nízká
Povaha klidná, inteligentní, přátelská

O plemenu

Tento nepřehlédnutelný černobílý „medvěd“ patří k méně známým členům rodiny evropských horských molossů. Z všeobecně známých plemen se nejvíce podobá novofundlandskému psu, se kterým je  vývojově příbuzný a organizacemi mimo FCI je dokonce považován pouze za jeho variantu.  

Přesto se od novofundlandského psa odlišuje i tělesnou stavbou,  landseer je ještě o něco větší a má poměrně dlouhé nohy, zejména samci tak na pohled působí až kvadratickým dojmem. Pohlavní výraz je velmi dobře vyjádřen, feny jsou celkově menší, více obdélníkového tělesného rámce a jemnější konstituce. 

Historie

Ačkoliv standard FCI uvádí jako zemi původu Německo/Švýcarsko, kořeny landseerů sahají do Anglie, kde již v 17. století používali místní řezníci podobné psy k tahání nákladů. Podle jedné z teorií se odtud dostali spolu s britskými osadníky až na ostrov Newfoundland, kde se křížili s místními rybářskými vodními psy, kteří plemenu dodali  typické černo-bílé zbarvení a náklonnost k vodě.  

Druhá teorie naopak tvrdí, že landseeři jsou potomky černobílých štěňat novofundlanských psů, která byla původně vyřazována z chovu či utrácena coby nežádoucí. Několika nadšencům se ale černobíle strakatí psi zalíbili a odvezli si je do Anglie, kde došlo k jejich křížení s místními řeznickými a tažnými plemeny.  

Tito psi nesou ve svém názvu jméno slavného umělce 19. století, sira Edwina Henryho Landseera, kterému sloužili za model pro mnoho obrazů. Na malbách sira Edwina bývá velký černobílý pes často zobrazen jako strážce dětí či zachránce tonoucích. 

Povaha

Podobně jako novofundlanďan, také landseer vyniká výborným vztahem k lidem a vrozeným talentem pro práci ve vodě, zejména pro záchranářské práce.  

Přátelský a mírný landseer není příliš dobrým hlídačem, nicméně svou rodinu si chrání a v případě jejího ohrožení neváhá využít svou sílu a velikost.  

Podobně snášenlivý bývá i ve vztahu k ostatním zvířatům a ani chov více psů pohromadě obvykle nepředstavuje problém.  

Jeho povaha z něj činí vynikajícího rodinného psa, který je trpělivý a laskavý i k malým dětem. Vzhledem k jeho velikosti a osrstění ho lze doporučit spíše k domu se zahradou, ovšem měl by mít přístup do obytných místností, protože špatně snáší delší samotu. 

Výcvik

Landseera zvládne i začínající chovatel, má laskavou povahu a při klidném přístupu a pozitivní motivaci se snadno naučí základní „provozní“ poslušnost. Pro pokročilý výcvik typu obedience se však příliš nehodí, je trochu pohodlný a svéhlavý.  

Vzhledem k jeho mohutnosti není vhodným plemenem pro sportovní kynologii, kde skoky, doskoky a rychlé změny směru přetěžují už tak namáhané klouby. Plavání a jiné vodní aktivity tak představují ideální příležitost k vybití energie, aniž trpí pohybový aparát tohoto velkého psa. 

Krmení

Obří plemena jsou mimořádně náročná jak na množství, tak i na kvalitu potravy. Výdaje za jejich stravu tak představují nezanedbatelnou položku, se kterou je třeba v rodinném rozpočtu dlouhodobě počítat.  

Pokud nedisponujete pokročilými znalostmi o  výživových potřebách psa a nutričních hodnotách jednotlivých surovin, raději se nepouštějte do experimentů s domácí přípravou krmení a vsaďte na kvalitní granule.  

Jestliže vyberete (třeba po poradě s odborníkem) vhodný produkt, máte jistotu, že pes každý den dostává adekvátní porci živin a energie. 

Zdraví / nemoci

Vedle rtg vyšetření kyčelních kloubů se u chovných psů doporučují ještě genetická vyšetření na trombopatii (onemocnění způsobující zvýšenou krvácivost), muskulární dystrofii (nemoc vedoucí k postupnému ochabování svalů) nebo na cystinurii (metabolickou poruchu ledvin). 

Chovné stanice

Články - Landseer

Landseer

Landseer

Landseer

Společná historie. Psi typu landseera se vyskytovali již před 400 lety, neznamená to však, že tak dlouhá je jejich historie. Na pobřeží ostrovů Labrad...

II. speciální výstava landseerů
Dagmar Čamková

II. speciální výstava landseerů

II. speciální výstava landseerů

II. speciální výstava landseerů Landseer klub ČR uspořádal za dobu své krátké samostatné existence již pět výstav. Poslední z nich byla II......