Barbet

Sháníte barbeta nebo máte štěňata barbeta na prodej?

Základní informace

FCI Skupina VIII - Retrívři, slídiči a vodní psi, Sekce 3 - Vodní psi, Číslo standardu FCI: 105
Velikostní zařazení Střední až velká plemena
Země původu Francie
Kohoutková výška 53-65 cm
Hmotnost v dospělosti Standard neuvádí, obvykle 20-30 kg
Věk 12-14 let
Typ srsti dlouhá, hustá, kadeřavá
Náročnost na výchovu nízká
Povaha aktivní, pracovitá, přátelská

Charakteristika plemene

Velikost Velká (Hodnocení 4/5)
Nároky na pohyb Spíše vyšší (Hodnocení 4/5)
Cvičitelnost Vysoká (Hodnocení 5/5)
Vhodný pro Začínajícího chovatele (Hodnocení 1/5)
Množství chlupů v domácnosti Téměř žádné (Hodnocení 1/5)
Péče o srst Náročná (Hodnocení 5/5)
Vztah k dětem Pozitivní (Hodnocení 5/5)
Zdravotní problémy Občasné (Hodnocení 2/5)
Finanční náročnost Střední (Hodnocení 3/5)
Schopnost být sám Nižší (Hodnocení 2/5)
Inteligence Nadprůměrná (Hodnocení 4/5)
Lovecký pud Rozvinutý (Hodnocení 4/5)
Jaký je hlídač Ohlásí návštěvu (Hodnocení 2/5)

O plemenu

Barbet je starobylé francouzské plemeno, dnes trochu neprávem stojící ve stínu známějších pudlů, u jejichž zrodu patrně stálo. Jde o středně velké psy s dlouhou srstí po celém těle včetně obličejové části hlavy. Struktura srsti je rovněž charakteristická - měla by připomínat ovčí rouno. Z barev se upřednostňují jednobarevně černá, šedá, hnědá a plavá. 

Přednosti a nevýhody

Povaha barbeta je velmi příjemná, přátelská a učenlivá. Hodí se tedy i pro začínající chovatele, avšak je třeba mít na paměti, že je to plemeno poměrně náročné na množství pohybu. 

Plemeno je poměrně náročné na péči o zevnějšek, zejména dlouhé a bohatě osrstěné ušní boltce se nevyplatí zanedbávat. 

Historie

Nejstarší zmínky o barbetech, respektive o francouzských vodních psech s dlouhou kadeřavou srstí, pocházejí již z raného středověku. Za pravlast barbetů (a pudlů - obě plemena se nejspíš zpočátku vyvíjela společně) bývá nejčastěji označována severozápadní Afrika, odkud se tito lovečtí psi dostali do Evropy během maurských nájezdů a spolu  pohybujícími se vojsky se šířili dále do vnitrozemí. Zároveň se přirozeně křížili s místními psy a tak se postupně diverzifikovala jednotlivá plemena vodních psů, která dodnes nezapřou společný původ - španělský vodní pes, portugalský vodní pes, francouzský barbet a pudl.

Nejstarší vyobrazení psů, o kterých již můžeme hovořit opravdu jako o barbetech, pocházejí z 15. století a od té doby se vzhled plemene téměř nezměnil. Na rozdíl od pudlů, kteří se již v raném novověku stali spíše společníky než pracovními psy, barbeti se i nadále používali především k lovu. Jejich specializací byla práce ve vodě a poblíž vody, tedy především asistence při lovu vodních ptáků. 

Vedle přinášení střelené kořisti pomáhali také s vyhledáním a vyplašením (zvednutím) ptáků. Navzdory příjemné povaze i dobrým pracovním předpokladům se z barbetů nikdy nestalo příliš rozšířené a populární plemeno, což je na jednu stranu škoda, na druhou stranu je to uchránilo před zájmem nezodpovědných množitelů nebo před nevhodnými šlechtitelskými zásahy. 

Barbet byl a zůstává v první řadě zdravým loveckým plemenem, i když dokáže zastávat i roli společníka nebo parťáka pro sport. První plemenný standard barbetů byl sepsán roku 1891, FCI plemeno definitivně uznala na jaře 1954. 

Chov v České republice

Barbet je v České republice velmi vzácné až ojedninělé plemeno. První štěňata se na našem území narodila teprve na podzim 2019, v chovatelské stanici Ja-Sta Czech. 

Vzhled

Plemenný standard popisuje barbeta jako středně velkého psa s charakteristickou hustou a zvlněnou srstí, která mu poskytuje účinnou ochranu proti chladu a vlhkosti. Na bradě tvoří srst hustý vous, což dalo plemeni název (barbet = vousáč, fousek).

Důležité proporce - čenich je o něco kratší než mozkovna. Formát těla je pouze mírně obdélníkový, délka těla, měřená od výčnělku lopatky po sedací hrbol je o málo větší, než kohoutková výška.

Hlava působí harmonicky, srst na mozkovně spadá až téměř na nosní hřbet. Důležitý je typický bohatý vous kryjící celý čenich. Mozkovna je široká a kulatá, stop zřetelně vyznačený, nos široký s otevřenými nozdrami, hnědě nebo černě pigmentovaný (zbarvení musí odpovídat pigmentaci srsti). Morda je hranatá, s širokým nosním hřbetem, pysky silné, pigmentované a dobře osrstěné. Skus nůžkový, standard klade důraz na silné zuby a dobře vyvinuté špičáky. Přednost se dává tmavě hnědému zbarvení očí, víčka mohou být hnědá i černá (opět v závislosti na barvě srsti).  Uši barbeta jsou zavěšené v linii očí nebo lehce pod ní, dlouhé a široké boltce kryje hustá kučeravá srst. 

Na krátký a silný krk navazuje silný hřbet s pevnou horní linií, bedra barbeta jsou klenutá, krátká a silná, záď zakulacená. Prostorný hrudník s klenutými žebry  nesmí působit sudovitě, břicho je přiměřeně vtažené. Pohybující se barbet nese ocas lehce nad liní hřbetu. 

Hrudní končetiny mají šikmo postavené lopatky, scapulo-humerální úhel se pohybuje v rozmezí 110°až 115°. Nohy jsou silně osvalené, rovné a kolmo postavené, kryté bohatou srstí. Také pánevní končetiny vynikají silou, stehna jsou lehce sešikmená, hlezna nízko položená a dobře zaúhlená. Tlapky mají být kulaté, široké a zcela zakryté srstí. 

Pohyb barbeta má působit plynule, lehce a svižně, končetiny se pohybují v ose. 

Silnou kůži pokrývá dlouhá kadeřavá srst, může být i zaknocená. Srst je velmi hustá a v přirozeném stavu pokrývá celé tělo. Barbet se může upravovat do specifické fazóny. Zbarvení barbeta  může být jednobarevně černé, šedé, hnědé, platé, pískové či bílé, povolena je také skvrnitost. 

Kohoutková výška je standardem stanovena na 58-65 cm pro psy a 53-61 cm pro feny, tolerance +/- 1 cm pro obě pohlaví. 

Povaha

Svou povahou se barbet výborně hodí na rodinného a sportovního psa. Je přímočarý, přátelský a učenlivý, agrese vůči lidem je mu zcela cizí. Pokud sháníte plemeno, které bude hlídat, není barbet tou správnou volbou, protože je až příliš přátelský. 

Ke své rodině si záhy vytváří silné pouto a není rád dlouho sám, potřebuje společnost svého pána. Nikdy ale není vlezlý, dokáže se spokojeně stočit u vašich nohou, zatímco pracujete u počítače nebo vás bude oddaně sledovat při pletí záhonu nebo hrabání listí - vaše přítomnost mu stačí. 

Barbeti jsou velmi aktivní a potřebují nejen dostatek pohybu, ale i duševní práce a tréninku, zkrátka potřebují pracovat tělem i hlavou. Kromě myslivosti se dobře uplatní i v celé řadě sportů, jako je agility, flyball, dogdancing nebo třeba obedience. Milují vodu a neváhají se vnořit i do studeného proudu, zvláště plave-li tam klacek, míček nebo jiná "kořist". Určitý problém může představovat jejich rozvinutý lovecký pud. Nemáte-li 100% zvládnuté přivolání, raději ho v místech možného výskytu zvěře držte na dlouhém vodítku. 

Inteligence a cvičitelnost

Inteligentní a učenlivý barbet se snadno cvičí a s trochou snahy ho zvládne i začátečník.  Svému člověku rád vyhoví a lehce se motivuje na hračku nebo pamlsek. Výcvik a učení vždy plánujte až na druhou polovinu vycházky, barbet se lépe soustředí, má-li možnost se předtím důkladně vyběhat a vybít přebytečnou energii. Při dobrém vedení dokáže složit i vyšší zkoušky z poslušnosti, většinou mu ale nejdou obrany (kousání na rukáv není jako šálek čaje). 

Vztah k dětem

Vůči dětem jsou barbeti tolerantní a při dodržení základních pravidel si budou rozumět i s malými batolaty. S odrostlejšími dětmi si rádi hrají a jsou skvělými a neúnavnými parťáky pro dětské hry a dobrodružné výpravy. 

Pamatujte si, že vždy vychováváte jak psa, tak i dítě. Úměrně věku tedy potomkovi vysvětlujte, jak se ke psovi chovat, jak poznat jeho náladu, co dělat a čemu se naopak vyhnout. Menší děti samozřejmě nikdy nenechávejte se psem bez dozoru, barbet je už poměrně velký pes a tak má fyzický potenciál způsobit vážnější zranění, jakkoliv je to při jeho dobrácké povaze nepříliš pravděpodobné. 

Výchova

Základem úspěšné výchovy psa je socializace štěněte, se kterou začíná již chovatel v prvních týdnech štěněcího života. Vy jako nový majitel na ni navážete v novém domově. Podstatou socializace je seznámení štěněte s chodem domácnosti, s běžnými zvuky a ruchy, stejně jako návyk na běžnou manipulaci a úkony jako je otevření tlamky, kontrola uší nebo česání. U barbeta je velmi důležité, aby proceduru vyčesávání snášel s klidem, protože česání a kartáčování se stane denní rutinou, jakmile mu naroste typická dlouhá a hustá srst. 

Jakmile je štěně řádně očkované a veterinář vám povolí kontakt s širším psím kolektivem, začněte ho při venčení seznamovat s  chlupatými kolegy a také s dalšími výdobytky lidského světa, jako je hromadná doprava, výtahy nebo eskalátory.

Hned zpočátku také nastavte hranice, jaké si přejete, aby pes v budoucnu dodržoval. Buďte vlídní, ale důslední - pokud roztomilému štěněti něco "výjimečně" povolíte, může se lehce stát, že si z ústupku vytvoří návyk, který se bude obtížně odnaučovat. 

Výcvik

Barbet je učenlivý, dobře spolupracující a inteligentní pes. Navíc má přátelskou a mírnou povahu, jeho výcvik tak zvládne i začátečník. Barbet nebývá paličatý a je od přírody pracovitý, většinou se dobře motivuje k učení a práci a dobře reaguje na pozitivní výcvikové metody. K potlačení nežádoucího chování obvykle postačí ostré "ne" nebo "fuj", barbet je jemný pes, který špatně snáší křik nebo hrubost.

Máte-li chuť, můžete se s barbetem věnovat řadě kynologických sportů. Má vlohy pro disciplíny založené na ovladatelnosti a hbitosti - obedience, agility, flyball, dogdancing nebo pro aktivity jako je canisterapie a záchranářský výcvik včetně vodní záchranařiny. Na druhé straně mu příliš nesedí sporty vyžadující kousání na rukáv nebo větší psychické vypětí (mondioring), nejsou ani zdatní tahouni (mushingové disciplíny). 

Zdraví / nemoci

Barbet je zdravé a odolné plemeno bez výrazných dispozic k onemocnění, při dobré péči se běžně dožívá 12 a více let. Zvýšenou péči mohou potřebovat uši, kvůli těžkým převislým boltcům jsou zvukovody náchylné k zapaření a zánětu. 

Zvláště u štěňat a mladých psů v růstu dbejte na ortopedickou prevenci. I když dysplazie kyčlí a loktů je částečně determinována geneticky, zevní faktory mohou mnohé ovlivnit. Dohlédněte zejména na přiměřenou fyzickou zátěž, škodit může nejen nedostatek, ale i přemíra pohybu či příliš jednostranná námaha. Nevhodně je i běhání a hry na kluzkých površích, jako je dlažba či laminátová podlaha nebo dovádění s o mnoho větším psem.

Jako u všech větších plemen, také u barbeta dodržujte opatření proti torzi žaludku, zejména klidový režim dvě hodiny po jídle. 

Povinná a doporučená vyšetření

Jako povinné zdravotní vyšetření chovných psů a fen stanoví Klub chovatelů loveckých slídičů jako pouze rtg vyšetření kyčlí na dysplazii kyčelního kloubu. Diskutuje se o povinnosti testování na dědičnou progresivní retinální atrofii (onemocnění oční sítnice), zatím je genetický test PRA-prcd pouze doporučený. Mnoho chovatelů provádí navíc ještě rtg snímky zaměřené na dysplazii loketních kloubů a OCD (onemocnění chrupavky). 

Méně vyhledávané je vyšetření na vrozenou anomálii páteře, tzv. přechodový obratel (LTV – lumbosacral transitional vertebra), případně genetický test na PDP1 -  metabolické onemocnění projevující se špatnou tolerancí fyzické zátěže, vyskytující se typicky u clumber a sussex španělů.

Péče

Vedle poměrně náročné údržby srsti, kterou si přiblížíme níže, čeká majitele barbeta především péče o čistotu a zdraví uší. Převislé ušní boltce, navíc bohatě osrstěné, zvyšují riziko zapaření a zánětu zvukovodu, zejména po koupeli nebo plavání. Uši barbeta proto vždy pečlivě vysušíme, pokud to pes dobře toleruje, můžeme i vyvázat boltce nahoru pomocí měkké gumičky kterou vytvoříme culík ze srsti (gumička nikdy nesmí obepínat ucho, ale pouze chlupy). Zejména majitelé výstavních psů někdy volí tento postup před každým jídlem, aby si pes uši neucoural v misce. 

Pozornost věnujte také stavu drápů. Přerostlé drápy totiž nejsou jen estetický problém - mohou vést k bolestivému zatržení a k infekci, dlouhodobě také způsobují chybné postavení prstů a špatný nášlap - pes s příliš dlouhými drápy zkrátka šmajdá. Netroufáte-li si zkrátit drápy speciálními kleštěmi doma, svěřte tuto proceduru psímu salonu nebo veterinárnímu technikovi. 

Péče o srst

Dlouhá a kadeřavá srst barbeta vyžaduje každodenní péči. Sice v podstatě nelíná, takže v domácnosti zanechává minimální stopy, za to však snadno plstnatí a tvoří nevzhledné pláty. Neobejdete se bez hřebenu a kartáče s dlouhými zuby (v zooprodejnách se ptejte po "hřeblu na pudly"), po koupání nebo plavání přijde vhod výkonný fén a speciální kondicionér, který usnadní rozčesávání. 

Častou chybou je učesání pouze svrchních vrstev srsti, zatímco u kůže zůstává zplstnatělá vrstva. Tento stav může mít za následek nejen poničení srsti, ale i zapaření kůže a vznik kožního zánětu. 

Srst barbeta je možné citlivě tvarovat nůžkami, což vyžaduje jistou praxi a znalost žádoucího exteriéru. Sestřih strojkem je u výstavních psů nepřípustný. 

Krmení

Možností jak správně krmit psa je více -  můžete vsadit na kvalitní granule, dát přednost doma vařené stravě, nebo rovnou barfovat. Důležité je, aby pes dostával vyvážené množství živin a adekvátní množství energie. 

Pro začínající chovatele je nejjednodušší variantou krmení granulemi. Stačí vybrat tu správnou značku a produktovou řadu a pak už jen dávkujete do misky každodenní porce. Jenže vybrat ty pravé granule nemusí být jen tak - na trhu je velké množství suchého krmiva velmi různorodé kvality, navíc ani ty nejkvalitnější granule nemusí vyhovovat každému psovi. Pro začátek uděláte nejlépe, necháte-li si doporučit granule od vašeho chovatele nebo jiného zkušeného pejskaře.

Domácí strava, ať už vařená nebo barf, klade vyšší nároky jak na váš čas, tak i na znalosti o výživě. Začátečníci se mohou spolehnout na osvědčené recepty zkušenějších chovatelů, případně s nimi konzultovat úpravu jídelníčku na míru vašemu psovi. 

Průměrné náklady na chov

Chov barbeta patří ke středně finančně náročným. Na vakcinaci si připravte 500-1500 Kč ročně, v závislosti na zvoleném očkování.  Další stabilní náklad je pravidelný poplatek obci, o jehož přesné výši se informujte na obecním či městském úřadě. Běžné jsou také slevy pro seniory nebo pro majitele psů adoptovaných z útulku. 

Významnou položkou v rozpočtu je krmení. Barbet je docela velký pes, čemuž odpovídají nároky na množství krmiva. Na kvalitě se ale nevyplácí šetřit, protože vhodná strava je klíčová pro dlouhý a zdravý život. Orientační náklady na kvalitní granule se pohybují v rozmezí 300-400 Kč týdně, krmení domácí stravou může vycházet o něco levněji, na druhé straně nezapomínejte na náklady na skladování surovin a na časovou investici do sestavení a přípravy jídelníčku.

Pravidelně budete kupovat také odčervení a zevní antiparazitika, obměňovat obojky a postroje, vodítka a další vybavení. Mějte také dostatečnou finanční rezervu pro případ nemoci či úrazu, využít můžete i komerční pojištění domácích mazlíčků.

Chovatelské kluby

V České republice zastřešuje čistokrevný chov barbetů Klub chovatelů loveckých slídičů

Rady pro pořízení

Vzhledem k málopočetnosti plemene buď počítejte s dlouhou čekací dobou na štěně, nebo se poohlédněte v zahraničí. Je-li to jen trochu možné, vždy pro štěně jeďte osobně. Prohlédněte si, kde štěně vyrůstalo, měli byste vidět také jeho matku a sourozence, neodebíráte-li si poslední štěně z vrhu. 

Předem se také informujte o předpisech a omezeních, která platí pro transport psa přes hranice ze země původu do ČR. 

Chovatelské stanice

Časté dotazy

Jaká je průměrná cena?

Vzhledem k málopočetnosti plemene u nás a pravděpodobné nutnosti importu ze zahraničí počítejte spíše s vyšší částkou - přes 30 000 Kč. 

Pro koho se barbet hodí?

Barbet je ideální pes pro mladou rodinu nebo pro aktivní dospělé, kteří mu nabídnou dostatek pohybu a zaměstnání. Má přátelskou a mírnou povahu, dobře vychází s jinými psy i s dětmi. Zvládne ho i začínající chovatel, bude-li se mu dostatečně věnovat. Vzhledem ke své přítulné povaze nebude spokojený u příliš vytíženého majitele, který by ho nechával často a dlouho samotného. 

Kde bude spokojený?

Jeho nelínací srst dělá z barbeta vynikajícího psa do bytu, bude spokojený i ve městě, zajistíte-li mu dostatek pohybu. Naprosto se nehodí pro ubytování venku, potřebuje být obklopen svými lidmi. Přístup na zahradu ale ocení a rád na ní dovádí. 

Jak se barbet snáší s ostatními zvířaty?

Rozvinutý lovecký pud barbeta komplikuje soužití se zvířaty jiného druhu, zejména s kočkami, drůbeží nebo s drobnými savci. Může se naučit je tolerovat, vyžaduje to ale notnou dávku trpělivosti a stále je nutné zachovávat opatrnost a nenechávat spolu zvířata bez dozoru. Větších zvířat jako koní, ovcí nebo koz si obvykle spíše nevšímá.  

Jak se snáší s ostatními psy?

Barbet je nekonfliktní a v psím kolektivu nevyhledává spory ani neusiluje o příliš dominantní postavení. Pokud si ale na něj jiný pes dovoluje nebo ho přímo napadá, neváhá se bránit. Vždy ale napřed několikrát varuje, rvačku bere až jako poslední možnost. 

Jaké jsou vhodné aktivity pro barbeta?

Vedle loveckého využití se barbet dobře uplatňuje také jako sportovní pes. Vyhovuje mu agility, obedience, flyball nebo třeba tanec se psem. Je inteligentní, učenlivý a obratný, díky vynikajícímu čichu se hodí i pro vyhledávání osob a další záchranářské práce. 

Má barbet pracovní využití?

K výkonu myslivosti se v České republice používají nejčastěji ohaři a honiči, coby všestranně lovecky upotřebitelná plemena. Barbet by se teoreticky mohl uplatnit při lovu na kachny a další vodní zvířata, vzhledem k jeho vzácnosti ale není pravděpodobné, že by tuto činnost skutečně vykonával. 

Možné je i využití barbeta jako záchranářského psa, zejména pro práci ve vodě. 

Jak sehnat štěně?

Můžete zkusit štěstí a kontaktovat chovatelský klub, který by měl mít přehled o aktuálních a plánovaných vrzích, nicméně vzhledem k málopočetnosti plemene počítejte s tím, že bude dost možná nutné obrátit se do zahraničí. Nicméně i v tomto případě je Klub chovatelů loveckých slídičů tím dobrým místem, kde své pátrání po štěněti započít. 

Proč chtít psa s PP?

Plemeno psa si zpravidla vybíráte podle jeho vzhledu a povahových vlastností. Je proto logické sáhnout po štěněti s průkazem původu, u kterého lze předpokládat, že bude mít exteriér i povahové rysy typické pro příslušníky daného plemene. I když i v nejlepším chovu se tu a tam může vyskytnout „nepovedené“ štěně, riziko je neporovnatelně menší než při pořízení psa bez průkazu původu. V případě barbeta ovšem na štěně bez průkazu původu narazíte jen těžko, plemeno je příliš vzácné. 

Druhy a varianty barbeta?

Barbet se vyskytuje v jediném velikostním rázu a typu osrstění

Na co si dát při pořízení štěněte pozor?

Zvláště při pořízení štěněte ze zahraničí si pečlivě nastudujte, jaké podmínky musíte splnit, abyste mohli štěně dopravit ze země původu do České republiky. Doporučujeme nereagovat na inzeráty nabízející dopravu štěněte přepravní službou nebo vyžadující platbu předem na účet - mohli byste snadno naletět podvodníkům, nemluvě o tom, že seriózní chovatel takto obvykle nejedná. 

Vhodné jméno pro barbeta?

Pes s průkazem původu přichází k novému majiteli již se jménem zapsaným v průkazu původu. Toto jméno samozřejmě nemusíte používat, většina majitelů si štěně pojmenuje po svém, případně oficiální jméno zkrátí nebo z něj vytvoří přezdívku.

Jaké jsou vhodné doplňky pro barbeta?

Jak jsme zmínili výše,  určitě se neobejdete bez pořádné výbavy kartáčů, hřebenů a dalších produktů usnadňujících péči o bohatou srst. 

Pokud se psem cestujete autem, investujte do bezpečnostního vybavení. Pes umístěný volně v kabině představuje riziko pro sebe i lidskou posádku vozu. Bezpečné je umístění psa v kufru auta, nejlépe odděleného od sedadel pevnou mříží. V kufru může být pes volně nebo v přepravním boxu. Kufr auta i přepravní box musí být dostatečně prostorný, samozřejmě nikdy nevozte psa v kufru s nasazeným víkem, aby měl rozhled a dostatek vzduchu.

Pokud chcete vozit psa raději v kabině auta, nezapomeňte na vhodný postroj. U takto velkého plemene opravdu dbejte, aby měl patřičný atest (tj. aby psa v případě nárazu skutečně udržel). Speciální postroj do auta se připevňuje buď přímo do klipsu pro bezpečnostní pás, nebo s pomocí bezpečnostního pásu.

Zajímavosti o barbetech

Po většinu 19. století nebyl barbet oficiálně odlišován od pudlů, obě plemena se chovala společně, teprve roku 1891 byl sepsán standard, který barbety od pudlů jasně oddělil.

Odlišnost od podobných plemen

Podobnou srst jako barbeti mají i další vodní psi a pudlové, které řadíme mezi společenská plemena. Z uvedených plemen je barbet největší a nejmohutnější, výškou se mu nejvíce podobá velký pudl, kterého spolehlivě odlišuje jak typický sestřih, tak i jemnější tělesná stavba a štíhlý čenich. Pouze o málo menší je i portugalský vodní pes, který má srst buď pouze zvlněnou (dlouhosrstá varianta) nebo výrazně kratší než barbet (kudrnatá varianta). Také portugalec bývá upravován do typického sestřihu, díky kterému je v podstatě nezaměnitelný. Poslední vodní pes podobné velikosti je irský vodní španěl. Irčana vždy a všude spolehlivě rozeznáte podle dlouhého ocasu porostlého kratičkou srstí (tzv. krysí ocas). Ostatní vodní psi mají na ocasech srst stejně bohatou, jako na těle. 

Mezi vodní psy patří také italský vodní pes a španělský vodní pes - ti jsou však výrazně menší než barbeti a záměna je tak nepravděpodobná.