Francouzský ohař dlouhosrstý

Sháníte francouzského ohaře dlouhosrstého nebo máte štěňata francouzského ohaře dlouhosrstého na prodej?

Francouzský ohař dlouhosrstý, foto: Shutterstock

Základní informace

FCI Skupina VII - Ohaři (stavěcí psi) Sekce 1.2. - Kontinentální ohaři typu španěla (dlouhosrstí) Číslo standardu FCI: 175
Velikostní zařazení Střední až velká plemena
Země původu Francie
Kohoutková výška 55-61 cm
Hmotnost v dospělosti standard neuvádí, okolo 25 kg
Věk 12-13 let
Typ srsti středně dlouhá
Náročnost na výchovu střední
Povaha aktivní, pracovitá, ovladatelná

O plemenu

Francouzský dlouhosrstý ohař, v anglofonních zemích nazývaný také francouzský španěl, je středně velký kontinentální lovecký pes. Vyvinul se pravděpodobně z tzv. ptačích psů, které zmiňuje již ve 14. století Gaston Phoebus ve své proslulé knize La livre de la chasse (Kniha o lovu). 

Jak se měnily lovecké techniky, posouvaly se i preference určitých vlastností a vloh loveckých psů. Velmi zásadní změnu do loveckých technik a zvyklostí přinesl rozvoj účinných palných zbraní, se kterými bylo možné přesně zasáhnout cíl na větší vzdálenost. Postupem času se tak středověcí ptačí psi přetvořili v různé typy dlouhosrstých kontinentálních ohařů, mezi jinými také v dlouhosrstého ohaře francouzského. 

První plemenný standard byl vytvořen roku 1891, avšak od té doby byl ještě několikrát doplněn a přepracován. FCI plemeno uznala roku 1986.

Francouzský dlouhosrstý ohař je elegantní lovecký pes s dobrým nosem a pevným vystavováním. Má prostřední tělesnou konstituci, silnou kostru a ušlechtile modelovanou hlavu. Srst je střední délky, na uších vlnitá, po těle rovná a hedvábná. Zbarvení je výhradně bílo-hnědé, strakaté, s pláštěm či plotnami, mírně až středně stříkané. 
Vyrovnaná, přátelská povaha činí z francouzského dlouhosrstého ohaře příjemného společníka, je však třeba mít na paměti, že byl po generace šlechtěn k lovu, proto má pevně zakořeněnou přiměřenou ostrost vůči zvěři a v přírodě může hrozit útěk. Jeho základní potřebou je také dostatek pohybu a zaměstnání, vedle výkonu myslivosti se hodí i pro vytrvalostní sporty (canicross, bikejöring atd.). Výborně aportuje a většina příslušníků tohoto plemene se nevyhýbá ani vodě.