Vipet

FCI Skupina X - Chrti, Sekce 3 - krátkosrstí chrti, Číslo standardu FCI: 162
Alternativní názvy plemene Whippet
Velikostní zařazení Střední plemena
Země původu Velká Británie
Kohoutková výška 44-51 cm
Hmotnost v dospělosti standard neuvádí, cca. 9-14 kg
Věk 12-14 let
Typ srsti krátká, rovná
Náročnost na výchovu nízká
Povaha přítulná, jemná, přátelská

Vipet je hladkosrstý chrt menší střední velikosti, dobře osvalený, rychlý a hbitý. Dlouhý, elegantně klenutý krk nese jemnou suchou hlavu na které na první pohled zaujme pozorný, přátelský pohled oválných očí. 

Z dostihových, původně loveckých, chrtů je vipet nejvyhledávanějším rodinným psem a společníkem, jeho obliba v současné době stále stoupá.

Historie

V první polovině 19. století začali někteří chovatelé anglických greyhoundů se snahou o vytvoření zmenšené verze tohoto výkonného lovce a sportovce. U zrodu whippetů (vipetů) tak stáli vybraní drobní greyhoundi a menší teriéři (hlavně staroanglický black and tan teriér), spekuluje se také o vlivu italského chrtíka a foxteriéra.  

Alternativní teorie tvrdí, že whippet je velmi starým plemenem a odvolává se na nástěnné malby a kresby, které se dochovaly až z antických dob a je na nich skutečně zachycen chrt podobný whippetovi. Podobná vyobrazení známe i z anglického středověku, otázkou však zůstává, zda se jedná skutečně o whippety. Mohli by to být i drobní či nedorostlí greyhoundi nebo naopak vzrostlí italští chrtíci. Nesmíme zapomínat ani na to, že doboví malíři měli tendence se tu a tam uchýlit od reality, ať už kvůli uměleckému záměru, nebo z důvodu, že třeba vyobrazené zvíře na živo nikdy neviděli. 

Povaha

V porovnání s ostatními chrty je vipet o poznání společenštější a učenlivější, vyhledává intenzivní kontakt a miluje mazlení a pozornost. Není teritoriální, i s cizími lidmi se rychle spřátelí a výborně se hodí k dětem, ke kterým přistupuje velmi trpělivě.  

Delší osamělost nemá rád, i když si dokáže zvyknout na odchody svých lidí do zaměstnání či do školy. Pomáhá dostatek hraček nebo i hlavolamy (např. hersenwerk), jinak si může k obveselení zabrat nějaký kousek z vaší domácnosti.

Pozor na jeho lovecký pud, zejména v otevřeném prostoru, kde kořist z dálky vidí, může selhat i dokonale zvládnuté přivolání, proto psa raději nepouštějte z vodítka. 

Výcvik

Whippet se hodí i pro začátečníky. Je inteligentní, přátelský a při výcviku se snadno motivuje.  

Jeho jemná povaha nesnese tvrdý dril nebo razantní tresty, whippetovi obvykle stačí ostré „ne“ nebo „fuj“, aby pochopil, že tudy cesta nevede. Ani v rozčilení se neuchylujte k hrubosti, mohl by se stát bázlivým a labilním.  

Vedle klasických dostihů se s whippety hojně běhá canicross, jiní dávají přednost coursingu nebo bikejöringu. 

Krmení

Nejjednodušší metodou krmení jsou superprémiové granule. Při správně zvoleném produktu (poradit může zkušený chovatel či veterinář) máte jistotu, že pes dostává vše co potřebuje, krmnou dávku snadno připravíte a také skladování není nijak náročné.  

Lze podávat také tzv. BARF, tedy syrovou stravu, tato metoda však klade vyšší nároky na váš čas, skladovací prostory a především na znalosti o výživě a výživových hodnotách jednotlivých surovin. 

Srst a péče

Whippet má krátkou, jemnou a dobře přiléhající srst bez podsady, absolutně se tedy nehodí k pobytu venku a již při mírném mrazu je třeba myslet na to, aby na procházkách neprochladl.  

Standard nijak neomezuje barevné varianty, potkat tedy můžete jedno i vícebarevné chrty v barvách od bílé po černou, vyskytují se různé skvrny, prokvetlá srst či žíhání.  

Srst stačí občas vykartáčovat, nejlépe rukavicí či gumovým kartáčem. Pozornost věnujeme také drápům - nesmí být příliš dlouhé, případná prasklina se musí ošetřit, aby nedošlo k zatržení až k lůžku. 

Zdraví

Veterinární péče o chrty obnáší specifika, která by měl vámi zvolený lékař znát. Mívají odlišné některé hodnoty krevních testů a také jejich srdeční rytmus se liší od ostatních plemen. Mnoho chrtů také vykazuje vyšší citlivost k některým lékům a zvýšená opatrnost je na místě  i při anestezii.  

Atletický whippet má pouze jedno specifické dědičné onemocnění, či spíše anomálii - výskyt dvojitého osvalení. Pokud je pes nositelem obou pozměněných genů (homozygot), vypadá jako psí kulturista, jeho svaly jsou extrémně vyvinuté. Takovýto pes se nazývá „bully whippet“ a nesmí se účastnit závodů. Pokud je mutace pouze na jednom z genů (heterozygot), má pes o něco výraznější, avšak ne do očí bijící osvalení.