Německá doga

Sháníte německé dogy nebo máte štěňata německé dogy na prodej?

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Štěně německé dogy. Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Štěně německé dogy. Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Základní informace

FCI Skupina II – Pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi, Sekce 2.1. - Molossoidní plemena typu mastifa, Číslo standardu FCI: 235
Velikostní zařazení Velká plemena
Země původu Německo
Kohoutková výška 72-90 cm
Hmotnost v dospělosti 55-90 kg
Věk 8-10 let
Typ srsti krátká, hladká
Náročnost na výchovu střední
Povaha klidná, přátelská, tvrdohlavá

Charakteristika plemene

Velikost Obří (Hodnocení 5/5)
Nároky na pohyb Střední (Hodnocení 3/5)
Cvičitelnost Střední (Hodnocení 3/5)
Vhodný pro Mírně pokročilého chovatele (Hodnocení 2/5)
Množství chlupů v domácnosti Malé (Hodnocení 2/5)
Péče o srst Nenáročná (Hodnocení 2/5)
Vztah k dětem Spíše pozitivní (Hodnocení 4/5)
Zdravotní problémy Častější (Hodnocení 4/5)
Finanční náročnost Vysoká (Hodnocení 5/5)
Schopnost být sám Střední (Hodnocení 3/5)
Inteligence Průměrná (Hodnocení 3/5)
Lovecký pud Průměrný (Hodnocení 3/5)
Jaký je hlídač Průměrný hlídač (Hodnocení 3/5)

O plemenu

Standard plemene dogu nazývá Apollónem mezi psími rasami, jiní milovníci psů ji zase přezdívají „pes – profesor“.  

Německá doga patří k největším psům vůbec, přesto nepůsobí hřmotným dojmem. Je vysoká, ale poměrně štíhlá, s hlubokým hrudníkem a dlouhýma nohama. Také hlavu má doga protáhlou a úzkou, elegantní, s inteligentním a důstojným výrazem.

Stavba těla je u samců téměř kvadratická, feny bývají o něco delší. 

Historie

Velcí a silní dogovití psi se nám dochovali na vyobrazeních a v písemných zmínkách již z dob před naším letopočtem. Různé typy molossoidních psů využívali obyvatelé antického středomoří i vzdálenějších orientálních oblastí. Jejich hlavním uplatněním bylo střežit obydlí a stáda dobytka, někde měli své místo také ve vojsku nebo při lovu na velkou zvěř.  

Za bližší předchůdce dnešních německých dog lze označit takzvané býkohryzy.  Býkohryzové vznikli ve středověku křížením mastifů s chrty a ohaři, používali se především k lovu divočáků a tehdy ještě rozšířených divokých turů a zubrů.  Názvem „doga“ se dlouhou dobu označovali velcí a silní psi bez jasné plemenné příslušnosti. Později se začaly rozlišovat podle velikosti, zbarvení a místa původu. Ve šlechtických kruzích 16. století byla populární ulmská doga, jejíž podoba se už blížila dnešním hladkosrstým dogám, německé a dánské.  

Druhá polovina 19. století přinesla první snahy o definování německé dogy jako jednotného plemene, roku 1880 byl vytvořen první standard plemene, který se dále kontinuálně vyvíjel až do dnešní podoby. 

Povaha

Doga je klidná, vyrovnaná a přátelská. Hodí se i k malým dětem, ke kterým je velice něžná a tolerantní, pouze je na místě opatrnost vzhledem k její velikosti, která připouští možnost neúmyslného zranění.  

Ačkoliv nepatří k problémovým psům, bývá trochu samorost a nelze od ní očekávat nadšené plnění úkolů a pracovní zápal, jakým oplývají některá jiná plemena. 

Výcvik

V dnešní době můžeme dogy spatřit zejména jako společenské psy, jejich extrémní velikost příliš nepřeje pracovnímu využití nebo vrcholovým sportovním aktivitám.  

Základem výchovy je důkladná socializace, laskavý a trpělivý přístup. Dogy jsou inteligentní a navzdory své velikosti citlivé a jemné. Běžná výchova rodinného psa nebývá problém, přesto je lepší, když si dogu pořídí chovatelé s aspoň základní zkušeností se psy. 

Zdraví / nemoci

Smutnou stránkou chovu dog je jejich krátká délka života, 9 let je u nich úctyhodné stáří.  

Vedle vysokého rizika torze žaludku trpí predispozicí k nádorům kostí a kardiologickým onemocněním, nevyhýbají se jim ani typické neduhy velkých plemen, tedy dysplazie loktů a kyčlí. 

Krmení

U velkých psů je dvojnásob důležitá kvalitní strava již od nejútlejšího věku. Krmit je možné granulemi, nebo i domácí stravou, ať už vařenou nebo BARFem. Před pořízením psa obřího plemene je nutné zvážit, zda je v našich možnostech investovat po celý jeho život do kvalitní stravy, které měsíčně spotřebuje opravdu velké množství. V případě domácí stravy se přidává ještě otázka skladovací kapacity, kdy jen zásoba masa na týden zabere velkou část běžného mrazáku.  

Zlatým standardem tak zůstávají superprémiové granule pro velké a obří psy, kvůli zvýšenému riziku torze žaludku podávané namočené, do vyvýšených misek a nejlépe ve dvou až třech denních dávkách. 

Chovatelské stanice

Články - Německá doga

Německá doga

Německá doga

Německá doga

Popularitu dog (prapředků německé dogy) v začátcích chovu zajišťovala především skutečnost, že byly oblíbenými psy vysoce postavených osobností, a p.....

Německá doga

Německá doga

Německá doga

Dnes víme, že německá doga vzešla z dogovitých psů, původně typu mastifa, a postupem času jí bylo v chovu ubráno na široké hlavě a zavalitém těle, úda...

Německé dogy v mém životě

Německé dogy v mém životě

Německé dogy v mém životě

Německou dogu myslím není třeba dlouze představovat. Snad každý milovník psů si již při vyslovení názvu plemene vybaví krásného, a hlavně obrovského p...