Český horský pes

Sháníte českého horského psa nebo máte štěňata českého horského psa na prodej?

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Český horský pes
Foto: Shutterstock
Štěně českého horského psa. Foto: Shutterstock
Štěně českého horského psa. Foto: Shutterstock
Štěně českého horského psa. Foto: Shutterstock

Základní informace

FCI Plemeno neuznané FCI (molossoidní plemeno horského typu)
Velikostní zařazení Velká plemena
Země původu Česká republika
Kohoutková výška 56-70 cm
Hmotnost v dospělosti 26-40 kg
Věk 11-13 let
Typ srsti středně dlouhá
Náročnost na výchovu střední
Povaha přátelská, sebevědomá, ovladatelná

Charakteristika plemene

Velikost Velká (Hodnocení 4/5)
Nároky na pohyb Spíše vyšší (Hodnocení 4/5)
Cvičitelnost Střední (Hodnocení 3/5)
Vhodný pro Pokročilého chovatele (Hodnocení 4/5)
Množství chlupů v domácnosti Střední (Hodnocení 3/5)
Péče o srst Střední (Hodnocení 3/5)
Vztah k dětem Neutrální (Hodnocení 3/5)
Zdravotní problémy Občasné (Hodnocení 2/5)
Finanční náročnost Vyšší (Hodnocení 4/5)
Schopnost být sám Střední (Hodnocení 3/5)
Inteligence Průměrná (Hodnocení 3/5)
Lovecký pud Malý (Hodnocení 2/5)
Jaký je hlídač Průměrný hlídač (Hodnocení 3/5)

O plemenu

Český horský pes je velký avšak štíhlý, v žádném případě nepůsobí lymfaticky ani těžkopádně. Jeho tělesný rámec je velmi mírně obdélníkový, téměř kvadratický.  

Hlavu má poměrně širokou, ale proporčně harmonickou, převislé uši větší velikosti a trojúhelníkovitého tvaru sedí daleko od sebe. Oči jsou střední, oválné a hnědé, s dobře pigmentovanými víčky.

Český horský pes patří mezi poměrně vzácná plemena, proto bývá laiky často zaměňován se známějšími psy horského typu a jejich kříženci.

Historie

Důležitým datem v historii českého horského psa je dvanáctý srpen roku 1977, kdy přišel na svět vrh z cíleného spojení feny slovenského čuvače a černobílého tažného psa pocházejícího z Athabasky.  

Záměrem tohoto křížení bylo položit základ pro vyšlechtění houževnatého, dobře ovladatelného a dostatečně silného psa, schopného plnit širokou škálu úkolů, především pak dopravu nákladů v horském a podhorském terénu. V socialistickém Československu totiž chyběla tažná severská plemena, jako je husky, malamut či samojed.

Vůdčí osobností tohoto chovatelského projektu byl Petr Hanzlík, který se posléze stal předsedou nově vzniklého Klubu českého horského psa.  

Na počátku se plemeno potýkalo s problémem malého počtu chovných jedinců a inbreedingem (příbuzenské plemenitby), avšak navzdory nesnadným začátkům byl roku 1984 český horský pes uznán jako národní plemeno.  

Jeho majitelé se také zasloužili o rozvoj mushingu v Čechách, ostatně první soutěže v této disciplině organizoval právě Klub českého horského psa.  

Mezinárodního uznání FCI se však naše nejmladší národní plemeno dosud nedočkalo. 

Povaha

Majitelé českého horského psa si nemohou vynachválit jeho vlídnou, přátelskou a laskavou povahu, přiměřené sebevědomí a přitom značnou inteligenci a dobrou ovladatelnost.  

„Horal“ se dobře snáší i s ostatními domácími zvířaty, nemá příliš silný lovecký pud, obvykle nehrabe ani nepronásleduje rychle se pohybující předměty.  

K dětem bývá trpělivý a lze mu důvěřovat, vzhledem k jeho velikosti je však více než vhodné, aby na kontakt dítěte a psa dohlížela spolehlivá dospělá osoba. 

Výcvik

I když je český horský pes mírné a přátelské povahy, jeho temperament a potřeba pracovat si žádají aktivního, podobně činorodého chovatele. Nemusí být právě ostříleným kynologem, ale aspoň základní zkušenost s výchovou velkého psa se bude hodit.

Při pečlivé socializaci a následném klidném a důsledném vedení je horský pes všestranně využitelným, téměř univerzálním plemenem. Zastane pasteveckého i hlídacího psa, dobře pracuje také na stopě a je vhodný i pro záchranářský výcvik.  

Ze sportovní kynologie se hodí zejména pro obedience, canicross či bikejöring a samozřejmě i nadále ho můžeme vidět na závodech saňových psů. 

Zdraví / nemoci

Výhodou českého horského psa je jeho pevné zdraví, netrpí žádnou významnou predispozicí k nemocem, i když ani jemu se zcela nevyhýbá dysplazie kyčelního kloubu, případně jiné ortopedické potíže typické pro velká plemena.  

Protože jde o velkého psa s hlubokým hrudníkem, je třeba dbát na preventivní opatření proti torzi žaludku, tedy především dodržovat klidový režim zhruba 2 hodiny po jídle. 

Krmení

Kvalitní strava je základním předpokladem pro dobrý zdravotní stav. Nelze jednoznačně říci, zda jsou vhodnější potravou granule, vařená „klasika“, nebo BARF (syrová strava), avšak vždy je zapotřebí dbát na kvalitu surovin a správné vyvážení krmné dávky.

Volte tedy buď kvalitní granule (čtěte složení, případně dejte na radu odborníka), nebo věnujte domácí přípravě psího jídla adekvátní péči a nešetřete na ingrediencích. 

Chovatelské stanice

Články - Český horský pes

Česká národní plemena

Česká národní plemena

Česká národní plemena

Jsou češi hrdý národ? Váží si „českých věcí“? Co se týče psů, někdy o tom trochu pochybuji, přesto stále doufám, že žádné z našich plemen nezanikne. P...

Český horský pes

Český horský pes

Český horský pes

V srpnu 2017 oběhlo čtyřicet let, co na svět přišla první štěňata českého horského psa. Plemene, které mělo být v mnoha směrech univerzální, silné a o...

Jak jsme se chystali na závod, který se nekonal

Jak jsme se chystali na závod, který se nekonal

Jak jsme se chystali na závod, který se nekonal

Přesně před dvěma lety jsem se poprvé zúčastnila Šediváčkova longu se svými čechohoračkami....

Děti mrazu – část 2.

Děti mrazu – část 2.

Děti mrazu – část 2.

Tažní psi severských plemen vytrvale a oddaně pomáhali Inuitům, Indiánům, Čukčům, Kamčadalům, Něncům atd. v jejich nomádském životě věčných poutníků v...