Německý pinč

Sháníte německého pinče nebo máte štěňata německého pinče na prodej?

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Štěně německého pinče. Foto: Shutterstock
Štěně německého pinče. Foto: Shutterstock

Základní informace

FCI Skupina II - Pinčové, knírači, molossoidní plemena a švýcarští salašničtí psi, Sekce 1 - Pinčové a knírači, Číslo standardu FCI: 184
Velikostní zařazení Střední plemena
Země původu Německo
Kohoutková výška 45-50 cm
Hmotnost v dospělosti 14-20 kg
Věk 12-13 let
Typ srsti krátká, hladká
Náročnost na výchovu střední
Povaha sebevědomá, aktivní, bystrá

Charakteristika plemene

Velikost Střední (Hodnocení 3/5)
Nároky na pohyb Spíše vyšší (Hodnocení 4/5)
Cvičitelnost Střední (Hodnocení 3/5)
Vhodný pro Středně pokročilého chovatele (Hodnocení 3/5)
Množství chlupů v domácnosti Malé (Hodnocení 2/5)
Péče o srst Minimální (Hodnocení 1/5)
Vztah k dětem Neutrální (Hodnocení 3/5)
Zdravotní problémy Občasné (Hodnocení 2/5)
Finanční náročnost Střední (Hodnocení 3/5)
Schopnost být sám Střední (Hodnocení 3/5)
Inteligence Průměrná (Hodnocení 3/5)
Lovecký pud Průměrný (Hodnocení 3/5)
Jaký je hlídač Dobrý hlídač (Hodnocení 4/5)

O plemenu

Německý pinč je typický představitel hladkosrstého pinče starého typu- střední velikosti, kvadratického tělesného rámce, silný a statný, s mohutným osvalením.  

Dalším plemenným znakem je silná, podlouhlá lebka s plochým čelem a lehkým stopem, tlama má tvar tupého klínu. Uši se v minulosti kupírovaly, podobně jako u kníračů a dobrmanů. V současné době se nechávají přirozeně sklopené. Mají být vysoko nasazené, střední velikosti a tvaru písmene V. Také ocas se již ponechává v přirozené délce, žádoucí je jeho šavlovité či srpovité nesení. 

Historie

Předci dnešních pinčů dělali společnost již lidem z kolových staveb, několik tisíc let před naším letopočtem.  Od středověku můžeme pinče najít jako psíky prostších vrstev, kteří sloužili zejména k hubení krys a drobných šelem, které škodily v hospodářstvích, později také často provázeli formanské povozy a pomáhali svému pánovi střežit náklad. Dlouhou dobu se neodlišovali hrubosrstí (opičí pinč, předkové dnešních kníračů) a hladkosrstí pinčové a běžně se spolu křížili, protože šlo především o pracovní využití a odolnost, exteriér hrál zcela podružnou roli.  

Počátky čistokrevného chovu německého pinče spadají do poloviny 19. století,   v německé plemenné knize jsou pinčové zapsáni již kolem roku 1880.  

Německý pinč je pravděpodobně nejpůvodnějším z dnes existujících plemen vycházejících ze starých pinčů (knírači, dobrmani) a nespíš i díky svému prostému, módě nepodléhajícímu původu přežil téměř v původní podobě až do dnešních dnů.

Povaha

Německý pinč je temperamentní a veselý pes, výborný hlídač a v rámci svých fyzických možností také udatný obranář.  

K cizím lidem se chová odtažitě a s nedůvěrou, může na ně i poštěkávat (při ne zcela 100% výchově). Ke své rodině je však něžný, přítulný a oddaný.  

Hodí se spíše ke starším dětem, protože si sice rád a hodně hraje, ale nemá mnoho trpělivosti s neobratností a případnou nešikovnou manipulací ze strany předškolních dětí.  

Soužití s ostatními zvířaty vyžaduje pečlivou výchovu a brzkou socializaci, protože zejména drobnější živočichy (hlodavce, kočky) mívá tendenci považovat za kořist. Dva psi stejného pohlaví budou nespíš chvíli bojovat o dominantní postavení, pokud se ale podaří ustanovit ve smečce pevnou hierarchii, nadále spolu vycházejí.

Výcvik

Pinč je vhodným psem pro aktivního člověka, který již má nějaké zkušenosti s výcvikem a dokáže mu nabídnout dostatek pohybu.  

Inteligentní a učenlivý pinč rychle chápe, občas může představovat komplikaci jeho paličatost a až příliš ohnivý temperament.  

Od mládí potřebuje pečlivou socializaci a pevně dané místo v rodinné hierarchii. Nesnese však dril ani surovost, příliš tvrdá výchova jen vzbudí sklon k agresi.  

Pokud se pinč nudí, může projevit uštěkanost nebo ničit věci a vybavení domácnosti. Ideální je, pokud se s ním majitel věnuje nějakému sportu. Výborně se hodí pro agility, zkušený výcvikář s ním uspěje také v obedience, někteří psi běhají canicross či bikejöring. 

Zdraví / nemoci

Německý pinč je houževnatý a odolný pes, zpravidla se těší dobrému zdraví až do vysokého věku.  

Zvýšená četnost výskytu byla zaznamenána u nádorových onemocnění měkkých tkání (zhoubné i nezhoubné nádory v podkoží), dále se objevují stomatologické problémy způsobené zubním kamenem a plakem či oční zákaly. 

Krmení

Kvalitní strava je základním předpokladem pro dlouhý a zdravý život, proto věnujte pozornost tomu, co psovi předkládáte do misky.  

Nejčastější volbou jsou suchá krmiva, která se dobře skladují a snadno podávají. Při výběru značky a typu věnujte pozornost složení a použitým surovinám, případně se poraďte na veterině nebo u zkušeného chovatele.  

Máte-li adekvátní znalosti a chuť, můžete klidně krmit doma připravovanou stravou, ovšem ani v tomto případě se neobejdete bez kvalitních ingrediencí.

Chovatelské stanice

Články - Německý pinč

Dobrý hlídací pes ochrání majetek i rodinu. Jaká jsou ta nejlepší plemena na hlídání?

Dobrý hlídací pes ochrání majetek i rodinu. Jaká jsou ta nejlepší plemena na hlídání?

pro začátečníky
Dobrý hlídací pes ochrání majetek i rodinu. Jaká jsou ta nejlepší plemena na hlídání?

Ochrana pána a jeho majetku byla odpradávna jedním z hlavních úkolů nejlepšího přítele člověka. Hlídací pes střežil téměř každé stavení či hospodářstv...

Výsledky výstav: Speciální výstava pinčů ve Vysokém Mýtě 18. 6. 2000

Výsledky výstav: Speciální výstava pinčů ve Vysokém Mýtě 18. 6. 2000

Výsledky výstav: Speciální výstava pinčů ve Vysokém Mýtě 18. 6. 2000

Posuzoval: J. Findejs Německý pinč červený Psi - třída otevřená V1, CAC - Murphy Rozárka, Ch. Giaco aus dem Eldorado x Ch. Dessa Rozárka Fen......