Cao de Serra de Aires

Sháníte cao de serra de aires nebo máte štěňata cao de serra de aires na prodej?

Základní informace

FCI Skupina I - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká, Sekce 1 - Ovčácká a pastevecká plemena, Číslo standardu FCI: 93
Alternativní názvy plemene Portugalský ovčák
Velikostní zařazení Střední plemena
Země původu Portugalsko
Kohoutková výška 42-55 cm
Hmotnost v dospělosti 12-18 kg
Věk 13-15 let
Typ srsti velmi dlouhá, hustá
Náročnost na výchovu střední
Povaha živá, oddaná, ostražitá

O plemenu

Nejčastěji zmiňovaná teorie staví původ portugalského ovčáka na přelom 19. a 20. století a za jeho nejbližší předky pokládá párek francouzských briardů. Tyto starofrancouzské ovčáky dovezl do Portugalska hrabě Castro Guimaraes a jejich potomci se dále křížili s pyrenejskými a katalánskými ovčáckými psy. Jedná se o málopočetné a nepříliš často chované plemeno.
 

Portugalský ovčák je středně velký pes výrazně obdélníkové tělesné stavby. Nohy jsou kratší, avšak dobře osvalené - není příliš rychlým běžcem, za to je velmi vytrvalý a houževnatý. Nápadná je jeho dlouhá srst, strukturou připomínající srst kozí. Může být rovná nebo zvlněná, velmi hustá, avšak bez podsady. Barva může být žlutá, šedá či vlkošedá, plavá nebo černá. Standard uvádí také pálené znaky a bílé chloupky - ne však skvrnky čistě bílé srsti. 

Povahou je Aires výborný pracovní pes - vyniká inteligencí a navzdory malému vzrůstu brilantně ovládá i stáda skotu. Je spolehlivý, oddaný ke svým lidem, avšak k cizím odtažitý až nedůvěřivý.