Šiperka

Sháníte šiperku nebo máte štěňata šiperky na prodej?

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Štěně šiperky. Foto: Shutterstock
Štěně šiperky. Foto: Shutterstock
Štěně šiperky. Foto: Shutterstock

Základní informace

FCI Skupina I - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká, Sekce 1 - Ovčácká a pastevecká plemena, Číslo standardu FCI: 83
Velikostní zařazení Malá plemena
Země původu Belgie
Kohoutková výška 22-33 cm
Hmotnost v dospělosti ideálně 4-7 kg
Věk 14-16 let
Typ srsti středně dlouhá
Náročnost na výchovu nízká
Povaha přátelská, ostražitá, ovladatelná

Charakteristika plemene

Velikost Malá (Hodnocení 2/5)
Nároky na pohyb Spíše vyšší (Hodnocení 4/5)
Cvičitelnost Vyšší (Hodnocení 4/5)
Vhodný pro Začínajícího chovatele (Hodnocení 1/5)
Množství chlupů v domácnosti Střední (Hodnocení 3/5)
Péče o srst Střední (Hodnocení 3/5)
Vztah k dětem Spíše pozitivní (Hodnocení 4/5)
Zdravotní problémy Občasné (Hodnocení 2/5)
Finanční náročnost Nízká (Hodnocení 1/5)
Schopnost být sám Nižší (Hodnocení 2/5)
Inteligence Nadprůměrná (Hodnocení 4/5)
Lovecký pud Malý (Hodnocení 2/5)
Jaký je hlídač Dobrý hlídač (Hodnocení 4/5)

O plemenu

Šiperka je nejmenším ovčáckým plemenem, které dnes plní především úlohu společníka.

Má kvadratické tělo pevné kostry a přiměřeného osvalení, končetiny jsou stavěné jemněji, podobně jako je tomu u kolií a šeltií. Hlava je klínovitého tvaru s vyvinutou mozkovnou a kratším čenichem, uši jsou malé, vztyčené, ideálně tvaru rovnoramenného trojúhelníku.  

Zvláštností šiperek je, že se často rodí buď se zakrnělým ocáskem nebo zcela bez něj, zejména v minulosti se také často kupíroval. 
 

Historie

Vlámský název „schipperke“  překládají někteří jako „ovčáček“, jiní jako „malý lodník“ a od toho také odvozují jeho původní využití - buď jako drobný hlídač stád ovcí a koz, nebo průvodce námořníků, strážce přístavních skladišť a hubitel krys a jiných škůdců.  

Ačkoliv spolehlivě máme šiperky doložené až ze 17. století, předpokládá se jejich existence již o 200 let dříve. Známá historka, jak Viléma Oranžského varovali před atentátníky dva malí černí psi, staví do role zachránců buď mopse, nebo právě šiperku.  

O rozšíření šiperek do vyšších kruhů se postarala královna Marie- Henrietta Belgická, první šiperky byly předvedeny na výstavě roku 1882 a o pět let později se rozšířili až do USA. Chovatelský klub a následně i plemenný standard vznikl roku 1888 a je tak nejstarším chovatelským klubem v Belgii. 

Povaha

Aktivní, činorodá a mrštná šiperka je výborným rodinným psem. Ke svým lidem velmi přilne a špatně snáší samotu. K cizím je zpočátku nedůvěřivá a rezervovaná, potřebuje čas na to, aby si na nového člověka zvykla.  

I když je vynikající a ostražitý hlídač, nebývá agresivní a lze ji doporučit i pro začínající chovatele nebo starší děti.  

Jejími slabinami jsou tvrdohlavost, uštěkanost (navíc má vysoký a pronikavý hlas) a určité majetnické sklony ke svým lidem. Šiperka může žárlit jak na nového člena rodiny (partnera, dítě, dalšího psa), tak i poskytovat nežádoucí ochranu a například při hře „jejích“ dětí s cizími mít tendenci ty své přehnaně střežit. 

Výcvik

Šiperku zvládne vychovat i začínající chovatel, pokud k ní bude přistupovat přátelsky a citlivě, avšak důsledně.  

Ke spokojenému soužití se šiperkou je potřeba zajistit jí dostatek pohybu a zaměstnání, ať už formou dlouhých procházek, kynologických sportů či aktivit jako je dogdancing či hersenwerk.  

Nemá-li šiperka příležitost uplatnit svůj temperament vhodným způsobem, může se chovat nervózně, jevit známky stereotypního chování (obcházení podél zdi, drbání a okusování), ničit vybavení bytu či nadměrně štěkat. 

Zdraví / nemoci

Většina šiperek se dožije zralého věku, aniž potřebuje zvýšenou pozornost veterináře. Vyskytnout se může především luxace pately a autoimunitní (neinfekční) tyreoiditida - zánět štítné žlázy.  Mírně zvýšený výskyt je také zaznamenán u epilepsie. 

Krmení

Drobná šiperka nespotřebuje mnoho potravy, tím spíše je však vhodné dopřát jí krmení vysoké kvality. Vhodná strava přispívá k udržení dobrého zdraví a má nezanedbatelný vliv také na hustotu a lesk srsti.  

Většina majitelů psů dává stále přednost krmení granulemi, avšak narůstá také počet těch, kteří chtějí svému zvířeti podávat krmení, jaké konzumovali jeho divocí předci - BARF, tedy syrové maso s kostmi a bezobilnou přílohou. Aby byl tento způsob výživu šiperce ku prospěchu, je zapotřebí mít nastudované potřebné informace o výživě, kupovat kvalitní suroviny a každý den připravovat čerstvou krmnou dávku.  

Chovatelské stanice

Články - Šiperka

Dobrý hlídací pes ochrání majetek i rodinu. Jaká jsou ta nejlepší plemena na hlídání?

Dobrý hlídací pes ochrání majetek i rodinu. Jaká jsou ta nejlepší plemena na hlídání?

pro začátečníky
Dobrý hlídací pes ochrání majetek i rodinu. Jaká jsou ta nejlepší plemena na hlídání?

Ochrana pána a jeho majetku byla odpradávna jedním z hlavních úkolů nejlepšího přítele člověka. Hlídací pes střežil téměř každé stavení či hospodářstv...

Šiperka

Šiperka

Šiperka

Říkalo se jim různě, velmi často i „spitske“. Tedy špic. To proto, že mnozí byli i jsou přesvědčeni, že to je špic se vším všudy. Dalším častým označe...