Drentský koroptvář

Sháníte drentského koroptváře nebo máte štěňata drentského koroptváře na prodej?

Základní informace

FCI Skupina VII - Ohaři (stavěcí psi) Sekce 1.2. - Kontinentální ohaři typu španěla (dlouhosrstí) Číslo standardu FCI: 224
Alternativní názvy plemene Drentsche Patrisijshond
Velikostní zařazení Střední až velká plemena
Země původu Nizozemí
Kohoutková výška 55-65 cm
Hmotnost v dospělosti standard neuvádí, cca. 20-22 kg
Věk 12-13 let
Typ srsti středně dlouhá
Náročnost na výchovu nízká
Povaha aktivní, pracovitá, přátelská

O plemenu

Jde o nizozemské národní plemeno, původem z provincie Drente, podle které má svůj název. Předkové drentského koroptváře přišli do Nizozemí v průběhu 16. století a šlo nejspíše o španělské lovecké psy - „Spioenen“. Tito psi postupně pronikali z Pyrenejského poloostrova téměř do celé západní Evropy, proto nelze přehlédnout nejen exteriérovou podobu koroptvářů, münsterlandských, francouzských i dalších evropských dlouhosrstých ohařů.

Počátky moderního chovu koroptváře spadají do období kolem druhé světové války, roku 1948 byl v zemi původu založen chovatelský klub - Nederlandse Vereniging de Drentsche Patrijshond.

Drentský koroptvář je každým coulem lovecký pes - nejen že má výborné fyzické předpoklady pro práci v různorodém terénu, vyniká také skvělým kontaktem s lovcem, ovladatelností a soustředěním na práci. Dokáže pracovat v poli i ve vodě a díky lehké cvičitelnosti se hodí i pro začínající chovatele. Má jemnou povahu, proto potřebuje citlivý a pozitivní přístup. 

Nabídnete-li mu dostatek aktivit, bude i vynikajícím rodinným psem. Vedle původního využití ocení běh i dlouhé procházky, avšak pozor na zvěř, nemáte-li 100% přivolání, raději používejte dlouhé vodítko. Dále je vhodným psem i pro celou řadu sportů. 

Vzhledem je typickým dlouhosrstým ohařem vyvážených proporcí a ušlechtile modelované hlavy bez převislých pysků. Hustá srst je bílá s hnědými plotnami, případně stříkaná. Povolené, avšak méně ceněné je i zbarvení bělouš (směs bílých a hnědých chlupů) nebo varianta s hnědým pláštěm.