Dánská doga

Sháníte dánskou dogu nebo máte štěňata dánské dogy na prodej?

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Štěně dánské dogy. Foto: Shutterstock
Odrostlejší štěně dánské dogy. Foto: Shutterstock

Základní informace

FCI Skupina II - Pinčové, knírači, molossoidní plemena a švýcarští salašničtí psi, Sekce 2.1. Molossoidní plemena typu mastifa, Číslo standardu FCI: 315
Alternativní názvy plemene Broholmer, Broholman
Velikostní zařazení Velká plemena
Země původu Dánsko
Kohoutková výška feny cca. 70 cm, psi cca. 75 cm
Hmotnost v dospělosti feny 40-60 kg, psi 50-70 kg
Věk 9-10 let
Typ srsti krátká, rovná
Náročnost na výchovu vysoká
Povaha sebejistá, nezávislá, odvážná

O plemenu

Dánská doga je mohutným hladkosrstým molossem důstojného a elegantního zevnějšku. Statné tělo má obdélníkový formát, nápadný zejména u fen. Typickým plemenným znakem je mohutná hlava a silné přední končetiny. Zranitelnou oblast krku chrání  přiměřeně volná kůže, srst je patrová, s bohatou podsadou. Broholmer je nejčastěji žlutý či zlatočervený s černou maskou, setkat se můžete také s černými jedinci. Rovněž se připouštějí bílé znaky na hrudi, nohou a konci ocasu.

Již ve středověku byli podobní psi drženi v psincích šlechtických sídel coby lovečtí psi. Jejich doménou bylo zadržení větší zvěře - před rozvojem přesných a účinných střelných zbraní převládaly kontaktní techniky lovu (lov s kopím, tesákem, sítí atd.). 

Rozvoj palných zbraní a počátek lovu na větší vzdálenost vedl k poklesu chovu, avšak broholmer si rychle našel náhradní uplatnění jakožto hlídací a příležitostně snad i válečný pes. 

Povahou je dánská doga důstojným, přátelským, avšak ostražitým psem, který se hodí spíše pro zkušeného chovatele. Ačkoliv nebývá agresivní, má svou hlavu a její výcvik se řadí k těm obtížnějším. Při správném vedení je však výtečným rodinným psem, spolehlivým i k dětem. Dobře socializovaný broholmer se také bez problémů snáší jak se psy, tak i s jinými zvířaty. 

Budete-li hledat v cizojazyčné literatuře, nedejte se zmást - označení "great dane" neoznačuje dánskou dogu, ale její německou kolegyni. Dánskou dogu v zahraničí nejčastěji najdete pod označením broholmer, případně broholman.