Pyrenejský mastin

Sháníte pyrenejského mastina nebo máte štěňata pyrenejského mastina na prodej?

Základní informace

FCI Skupina II - Pinčové, knírači, molossoidní plemena a švýcarští salašničtí psi, Sekce 2.2 - Molossoidní plemena horského typu, Číslo standardu FCI: 92
Velikostní zařazení Velká plemena
Země původu Španělsko
Kohoutková výška od 72 cm feny, psi od 77 cm (vyšší vzrůst je žádoucí)
Hmotnost v dospělosti standard neuvádí, psi mohou mít přes 90 kg, feny kolem 70 kg
Věk 19-11 let
Typ srsti delší, velmi hustá
Náročnost na výchovu vysoká
Povaha ostražitá, samostatná, odvážná

O plemenu

Pyrenejský mastin je jedním z největších zástupců horských pasteveckých molossů. Zejména samci dosahují vskutku impozantních rozměrů a není těžké si představit, že dokázali chránit stádo i před medvědem. 

Navzdory svému vzrůstu by pyrenejský mastin neměl působit těžkopádně nebo příliš lymfaticky. Má atletickou konstituci a téměř kvadratický tělesný rámec (délka těla jen mírně přesahuje kohoutkovou výšku). 

Jak je pro horské molossy typické, feny mají zřetelně lehčí tělesnou stavbu, delší trup a jemněji modelovanou hlavu. Také povahové vlastnosti se u obou pohlaví mírně odlišují.

Historie

Jak napovídá název, jde o španělské národní plemeno, původem z Pyrenejského pohoří. V dobách, kdy se začala psát historie mastina však ještě žádné jednotné Španělsko neexistovalo.

Pravlastí tohoto plemene jsou regiony Aragonie a Navarra, ve středověku jedny z mnoha samostatných státečků na Pyrenejském poloostrově. V minulosti se také používalo označení „Mastiff Navarra“, než převládl dnešní název.

V podhůří Pyrenejí potřebovali místní pastevci silného a věrného ochránce, který by dokázal spolehlivě odrážet útoky vlčích smeček, medvědů i lidských vetřelců. 

Aby ještě více zlepšili vyhlídky psů při soubojích s šelmami, dávali jim pastevci na krk speciální ochranné límce, nazývané „carlanca“. Šlo v podstatě o široké železné obojky s ostrými trny či bodci. 

Krátce před vypuknutím druhé světové války rapidně poklesla populace velkých pyrenejských šelem a mastin tak postupně ztratil svůj význam. Za války navíc začal být problém živit takto obrovské psy, což v součtu vedlo téměř k vymizení plemene. 

Naštěstí se během 50. a 60. let podařilo chov postupně vzkřísit a roku 1977 tak mohl být založen Spanish Pyrenean Mastiff klub a o pět let později pyrenejské mastiny definitivně uznala i FCI. 

Povaha

Pyrenejec je dokonalým strážcem a ochráncem. Je sebevědomý a vyrovnaný, dobře si uvědomuje svou sílu. 

Příliš neštěká, ale ozve-li se, je jeho dunivý hlas nezaměnitelný. Na území hlídané pyrenejským mastinem v žádném případě nevstupujte bez přítomnosti jeho majitele. 

Mastin silně lpí na své rodině, při správně vedené výchově je i spolehlivým strážcem dětí. Zejména feny mají rozvinutý ochranitelský pud. Vzhledem k velikosti psa je však přece jen na místě zvýšená opatrnost, jsou-li přítomny děti. 

Ve vztahu k ostatním psům bývá mastin důstojný a rezervovaný. Nevyhledává konflikty, ale nesmí být zpochybňováno jeho dominantní postavení.

Výcvik

Pyrenejský mastin je vhodný pouze pro vyspělého chovatele, který již má zkušenosti s podobným typem plemene. 

Výcvik je zapotřebí soustředit na precizní socializaci a získání vazby na členy své rodiny. Mastin je bystrý a chápavý, avšak také svéhlavý a samostatný. Nehodí se proto pro pokročilý výcvik ani sportovní využití. 

Dobře vedený mastin je spolehlivý rodinný hlídač a vytrvalý průvodce při výletech a procházkách. 

Krmení

Krmit můžete granulemi či doma připravovanou stravou. V každém případě však mějte na paměti, že výživa takto obrovského psa bude představovat citelnou položku v rodinném rozpočtu.

Výhodou suchých krmiv je snadné skladování a nenáročná příprava denní krmné dávky. Zvolíte-li kvalitní značku a vhodný produkt, máte jistotu, že pes denně dostává potřebné živiny v přiměřeném množství. Pozor, přemíra vitaminů a doplňků stravy může způsobit stejné škody, jako jejich nedostatek.

Stále oblíbenější je také krmení syrovým masem s přílohou, tzv. BARFem. Tento způsob výživy představuje návrat k přírodnímu stravování, avšak klade výrazně větší nároky na chovatelovy znalosti o výživě a je náročnější na skladování i každodenní přípravu. 

Zdraví / nemoci

Pyrenejský mastin je odolný a houževnatý pes, který bez problémů zvládá celoroční pobyt venku. Jako většina obřích plemen se však nedožívá příliš vysokého věku, od 10 let můžeme hovořit o starém psovi.

V chovu se sleduje výskyt dysplazie kyčelního kloubu, byť jsou podmínky pro uchovnění benevolentnější než třeba u ovčáků. V prvních 12-18 měsících života pečlivě dbáme na přiměřený pohyb. Štěně velmi rychle roste a přetěžování nebo nevhodné aktivity mohou vyvíjející se kostru nevratně poškodit.

Protože jde o vysoké plemeno s hlubokým hrudníkem, existuje zvýšené riziko torze žaludku. Velmi důležitý je zejména klidový režim 2 hodiny po jídle. 

Chovné stanice

Články - Pyrenejský mastin

Mastin de los Pirineos

Mastin de los Pirineos

Mastin de los Pirineos

Původ Pyrenejský mastin pochází z jihozápadní Evropy (mezi Biskajským a Lyonským zálivem, na hranicích Španělska a Francie), je rozšířen po celém Ibe....