Foxhound

Sháníte foxhounda nebo máte štěňata foxhounda na prodej?

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Štěňata foxhounda. Foto: Shutterstock

Základní informace

FCI Skupina VI - Honiči a barváři, Sekce - 1.1 Velcí honiči, Číslo standardu FCI: 159
Alternativní názvy plemene Anglický foxhound
Velikostní zařazení Velká plemena
Země původu Velká Británie
Kohoutková výška 58-64 cm
Hmotnost v dospělosti standard neuvádí, psi cca. 32-34 kg, feny o něco méně
Věk 12-13 let
Typ srsti krátká, rovná
Náročnost na výchovu střední
Povaha přátelská, aktivní, bystrá

O plemenu

Anglický foxhound se může pyšnit velmi dlouhou historií čistokrevného chovu - existují chovatelské záznamy již z konce 18. století, publikované společností Masters of Foxhounds Association of England. V tradičně založené Anglii také foxhoundi dosud působí ve své původní roli - jako smečkoví honiči spolupracující s jezdci na koních. Ve standardu se uvádí, že jen v Británii je aktivních více než 250 smeček foxhoundů. FCI plemeno uznává od roku 1964.

Foxhound je silný, dobře vyvážený pes, výborný a vytrvalý běžec elegantních pohybů. Oproti svému americkému protějšku je mírně vyšší a především statnější, liší se i klidnějším temperamentem. Typické a nejčastěji zastoupené zbarvení foxhoundů je trikolorní, případně bikolorní kombinace černé, tříslové a bílé, povoleny jsou však všechny barevné variety obvyklé u honičů.

Ačkoliv je foxhound přátelský s celkem lehko cvičitelný, je třeba mít na paměti, že jde o pracovního psa se silným loveckým pudem, smečkovými instinkty a vysokými nároky na pohyb. Za čistě rodinného psa se proto příliš nehodí.