Pudl toy

Sháníte pudla toy nebo máte štěňata pudla toy na prodej?

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Odrostlé štěně. Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Štěně toy pudla. Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Základní informace

FCI Skupina IX- Společenská plemena, Sekce 2 - Pudli, Číslo standardu FCI: 172
Velikostní zařazení Malá plemena
Země původu Francie (FCI), Německo (KC, AKC)
Kohoutková výška 23-28 cm
Hmotnost v dospělosti 2-5 kg
Věk 14-16 let
Typ srsti dlouhá, kadeřavá nebo šňůrová
Náročnost na výchovu nízká
Povaha veselá, společenská, učenlivá

Charakteristika plemene

Velikost Miniaturní (Hodnocení 1/5)
Nároky na pohyb Střední (Hodnocení 3/5)
Cvičitelnost Vysoká (Hodnocení 5/5)
Vhodný pro Začínajícího chovatele (Hodnocení 1/5)
Množství chlupů v domácnosti Téměř žádné (Hodnocení 1/5)
Péče o srst Náročnější (Hodnocení 4/5)
Vztah k dětem Pozitivní (Hodnocení 5/5)
Zdravotní problémy Občasné (Hodnocení 2/5)
Finanční náročnost Nižší (Hodnocení 2/5)
Schopnost být sám Nižší (Hodnocení 2/5)
Inteligence Velmi vysoká (Hodnocení 5/5)
Lovecký pud Téměř žádný (Hodnocení 1/5)
Jaký je hlídač Ohlásí návštěvu (Hodnocení 2/5)

O plemenu

Toy pudl je nejmenší ze čtyř velikostních rázů tohoto populárního společenského plemene. Navzdory miniaturnímu vzrůstu si zachovává elegantní proporce i jemnou a ušlechtilou hlavu.  

Veškeré znaky zakrslosti jsou nepřípustné a jejich nositelé se vyřazují z chovu. Mezi významné znaky zakrslosti patří příliš globulární (kulovitá) lebka, hlava bez patrného týlního hrbolku nebo s příliš výrazným stopem, nadměrně vystupující oči a krátká tlama zvednutá vzhůru.  

Historie

O titul pravlasti pudlů se dělí hned dva evropské státy. Organizace FCI uznává francouzský původ plemene, anglický Kennel Club (KC)  nebo Americký Kennel Club (AKC) naopak uvádějí jako zemi vzniku Německo.  

Původ pudlů můžeme vystopovat do 16. století, ve kterém se k lovu používali vodní psi se zvláštní srstí, která se už tehdy upravovala střihem. Na vývoji pudla se pravděpodobně podílel francouzský barbet, irský vodní španěl a některé prameny mezi předky pudla řadí dokonce retrívry.  

Díky svému líbivému vzhledu a milé povaze se pudl velmi rychle prosadil jako společník zámožných měšťanů a šlechty, několik malých pudlů dokonce obývalo dvůr francouzského krále Ludvíka XVI.  

Standard plemene závazný pro členy FCI byl vytvořen roku 1936 ve Francii, postupně ještě probíhaly drobné změny a především přesnější specifikace povolených střihů srsti. 

Povaha

Toy pudl je malý smíšek a komediant, snadno a rád učí trikům, je velmi činorodý. Navzdory své drobné postavičce je také vytrvalým chodcem na středně dlouhé procházky přírodou. Potřebuje zaměstnat a zabavit, jinak může projevit nežádoucí zájem o boty a jiné předměty, které se nacházejí v jeho akčním rádiu.  

Samotu snáší pouze po omezenou dobu, nejspokojenější je se svými lidmi. Bývá přátelský a nekonfliktní jak k dětem, tak i k ostatním psům a jiným zvířatům.  

Z loveckého pudu toho v něm mnoho nezbylo, zato kladný vztah k vodě mu zůstal dodnes.

Výcvik

Bystrý a inteligentní pudlík se výborně hodí pro začínající chovatele, nebo pro odrostlejší děti, které dokáže respektovat.  

Nejlépe se učí, když má předtím možnost vybít trochu energie, tedy po vycházce, hrách s míčkem atd. Při citlivém a hravém přístupu se učí velmi rychle, mívá úspěchy i v celé řadě sportů, jako je agility, flyball, výborně se hodí pro dogdancing (tanec se psem), zabaví ho i hlavolamy typu hersenwerk. 

Zdraví / nemoci

Toy pudl je velmi zdravé a dlouhověké plemeno, mírně častěji se vyskytují onemocnění očí, zejména PRA (progresivní retinální atrofie sítnice) a zákaly. Zvýšená náchylnost byla pozorována také ke kožním potížím, jako jsou různé typy dermatitid a atopie.  

Jako většina malých plemen, také toy pudlové mohou trpět luxací pately a především stomatologickými problémy způsobenými zvýšenou tvorbou plaku a zubního kamene. 

Krmení

Pudl je velmi oblíbené plemeno, proto asi nikoho nepřekvapí, že i výrobci suchých a konzervovaných krmiv vyvinuli produkty přímo pudlům na míru, některé značky dokonce zohledňují velikostní ráz. Pokud tomu tak není, je lepší dát přednost stravě určené pro malá či trpasličí plemena, krmivo pro „všechny pudly“  vyhovuje trpasličím a středním pudlům, specifické potřeby královských a toy jsou natolik rozdílné, že je nemůže jeden výrobek pokrýt.

Chovatelské stanice

Články - Pudl toy

Zajímavá srst pudlů

Zajímavá srst pudlů

Zajímavá srst pudlů

O pudlech a mnohých dalších společenských plemenech se traduje, že jejich srst nelíná. To však není až tak úplně pravda, protože i fyziologicky je to...

Pudl

Pudl

Pudl

Pudlové bývali téměř ryze „pánští psi“, když se v éře svého počátku věnovali jen lovu. Když už přestávali nacházet uplatnění z důvodu vzniku stále nov...

Jaký je nejlepší pes do bytu k dětem? Vybírat můžete mezi menšími i velkými plemeny

Jaký je nejlepší pes do bytu k dětem? Vybírat můžete mezi menšími i velkými plemeny

pro začátečníky
Jaký je nejlepší pes do bytu k dětem? Vybírat můžete mezi menšími i velkými plemeny

Vážně zvažujete pořízení čtyřnohého kamaráda, ale žijete v bytě a potřebujete také, aby skvěle vycházel s vašimi ratolestmi? Velikost v tomto případě...

Pudl a jeho historie

Pudl a jeho historie

Pudl a jeho historie

Psi upravovaní „na pudla“ se poprvé objevili na římských a řeckých reliéfech. Samozřejmě není možné hned tvrdit, že se jednalo o pudla nebo jeho přímé...