Boloňský psík

Sháníte boloňského psíka nebo máte štěňata boloňského psíka na prodej?

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Pixabay
Foto: Pixabay
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Štěně boloňského psíka. Foto: Shutterstock

Základní informace

FCI Skupina IX- Společenská plemena, Sekce 1 - Bišonci a příbuzná plemena, Číslo standardu FCI: 196
Velikostní zařazení Malá plemena
Země původu Itálie
Kohoutková výška 25-30 cm
Hmotnost v dospělosti 2,5-4 kg
Věk 13-15 let
Typ srsti dlouhá, hustá, tvořící chomáčky
Náročnost na výchovu nízká
Povaha společenská, mírná, přátelská

Charakteristika plemene

Velikost Miniaturní (Hodnocení 1/5)
Nároky na pohyb Spíše nižší (Hodnocení 2/5)
Cvičitelnost Střední (Hodnocení 3/5)
Vhodný pro Začínajícího chovatele (Hodnocení 1/5)
Množství chlupů v domácnosti Téměř žádné (Hodnocení 1/5)
Péče o srst Střední (Hodnocení 3/5)
Vztah k dětem Pozitivní (Hodnocení 5/5)
Zdravotní problémy Průměrné (Hodnocení 3/5)
Finanční náročnost Nižší (Hodnocení 2/5)
Schopnost být sám Nižší (Hodnocení 2/5)
Inteligence Průměrná (Hodnocení 3/5)
Lovecký pud Téměř žádný (Hodnocení 1/5)
Jaký je hlídač Ohlásí návštěvu (Hodnocení 2/5)

O plemenu

Boloňského psíka řadíme mezi bišonkům příbuzná plemena, vyznačující se malou velikostí a dlouhou bílou srstí. Navzájem si jsou dosti podobní, proto může docházet k záměnám.  

„Boloňáčka“ spolehlivě rozeznáme podle kompaktní, kvadratické stavby těla (výška v kohoutku odpovídá délce) a struktury srsti, která tvoří nadýchané chomáčky. Srst boloňského psíka netvoří jednolitý hladký závoj, jako u maltézáčka, ani se nestáčí do spirálových kudrlinek, jako u bišonků.

Historie

 Boloňský psík má svou nejstarší historii společnou s předky maltézského psíka. Oba jsou potomky malých psů, které zmiňuje Aristoteles jako tzv. „canes melitenses“, tedy psi z přístavů.  

V době vrcholného středověku a renesance patřili boloňští psíci mezi populární a vysoce ceněné dary mezi šlechtici a bohatými měšťany celé Evropy. Florentský bankéř Cosimo Medici věnoval několik těchto psíků belgické šlechtě, dalším jejich ctitelem byl španělský král Filip II. Díky oblibě  ve vyšších kruzích byli tehdejší boloňští psíci zachováni na portrétech, například od Tiziana či Goyi.

Tak jako ostatní bišonkům příbuzná plemena, i boloňské psíky čekal prudký pokles chovu po Velké francouzské revoluci, která odstartovala úpadek šlechty a s ním i záliby v salonních, společenských psech.  

Koncem 40. let 20. století se počty čistokrevných boloňských psíků počítaly s bídou na desítky jedinců, na sklonku let 70. to už byly pouze jednotky.  

Plemeno se rozhodli vzkřísit manželé Bonannovi, ale množství psů v čistokrevném chovu bylo kritické a mnozí navíc nesli závažné vady. Manželé Bonannovi tedy museli do svého záchranného programu zařadit i psy bez průkazu původu, ale se vzhledem a vlastnostmi, které odpovídaly standardu boloňského psíka.

Díky jejich úsilí potvrdila FCI roku 1998 plemenný standard boloňských psíků a obliba boloňáčků začala opět stoupat. V současné době je to sice plemeno stále ne příliš rozšířené, ale nikoliv raritní. 

Povaha

Boloňský psík je temperamentní a veselý společník, ideální kamarád k dětem. Učenlivý a snaživý, rád si hraje a stejně tak rád se přijde pomazlit.  

I když je malý drobný, má rád výlety a potřebuje dostatek pohybu. Vyniká obratností a hbitostí, může tedy dosahovat úspěchů i v mnoha psích sportech, od agility po dogdancing nebo flyball.  

Podobně jako ostatní bišonkům příbuzná plemena, i boloňský psík potřebuje blízkost svých lidí, je-li příliš často a dlouho o samotě, strádá a mohou se objevit i poruchy chování. 

Výcvik

Při klidném a laskavém přístupu není výcvik boloňáčka nijak náročný, plemeno se hodí i pro začínající chovatele. Zásadní chybou při práci s tímto něžným psem je jakákoliv hrubost či projevy vzteku, když třeba psík hned nechápe nebo se nesoustředí. Boloňský psík je citlivý a zranitelný, příliš tvrdé výchovné metody vedou k ustrašenosti a bázlivosti. 

Zdraví / nemoci

Boloňáčci patří mezi plemena s poměrně dobrým zdravím, objevují se u nich pouze neduhy běžné u malých a trpasličích plemen - stomatologické obtíže vyplývající ze zvýšené tvorby zubního plaku a kamene, luxace pately, nebo náchylnost k podráždění a zánětům očí a uší.

Krmení

Obvyklou stravou boloňských psíků jsou granule či masové kapsičky pro malá plemena. V případě kvalitního krmiva představují nejjednodušší a nejspolehlivější metodu stravování, při které pes dostává veškeré potřebné živiny v přiměřeném množství. Vyhněte se však nápadně levným krmivům ze supermarketů, jejich kvalita a výživová hodnota jsou přinejmenším diskutabilní.

Chovné stanice

Články - Boloňský psík

Boloňský psík Bichon Bolognese
Eva Nohelová

Boloňský psík Bichon Bolognese

Boloňský psík Bichon Bolognese

Bišonci, k nimž patří i Boloňský psík, vznikali po mnoho let v oblasti středomoří. Přestože doposud přesně nevíme kde, je za domovinu boloňského psíka...

Boloňský psík

Boloňský psík

Boloňský psík

První dva boloňští psíci byli dovezeni na naše území ještě před rokem 1973, jak ukazují záznamy. Avšak žádný z nich se v chovu nikdy neuplatnil. První...

Boloňský psík – jaký je a pro koho se hodí?
Hilda Kuběnová

Boloňský psík – jaký je a pro koho se hodí?

Boloňský psík – jaký je a pro koho se hodí?

Dnes je možno se s tímto plemenem setkat na každé výstavě. Od doby, kdy jsme s manželem dovezli první fenku Amandu von Dato (v r. 1987), se toto p......