Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna

Americký bezsrstý teriér

Délka života12-14 let
HmotnostSamci:4-8kgSamice:4-8kg
VýškaSamci:25-41cmSamice:25-41cm
Charakteristika
Velikost
Nároky na pohyb
Cvičitelnost
Množství chlupů v domácnosti
Náročnost na péči
Hodí se k dětem
Zdraví plemene
Snáší samotu
Inteligence
Chystáte se koupit plemeno Americký bezsrstý teriér?Podívejte se na aktuální inzeráty nebo sdílejte tento článek s přáteli!

Americký bezsrstý teriér se představuje

O plemenu

Tento teriér zatím čeká na uznání FCI, jeho chov je však na vzestupu. Je to malý, dobře osvalený pes mírně obdélníkového tělesného rámce (ideální poměr délky ke kohoutkové výšce odpovídá 10:9). Existuje i osrstěná varianta plemene, která se dodnes používá jako rychlý a houževnatý lovecký pes.

Historie

Bezsrstí teriéři jsou poměrně mladé plemeno. Vznikli v USA z u nás téměř neznámých krysích teriérů (rat terrier). 

Roku 1972 se v Louisianě objevila bezsrstá fenečka. Narodila se čistokrevným rodičům a od svých sourozenců se hned po narození lišila řídkou srstí, která během pár týdnů zcela vylínala. 

Fenka dostala jméno Josephine a její chovatel, Edwin Scott, se téměř okamžitě rozhodl pro další šlechtitelskou práci. Jeho cílem bylo uznání bezsrstých rat teriérů jako samostatného plemene. Během šlechtění používal výlučně rat teriéry a již koncem 90. let dosáhl uznání bezsrsté varianty krysích teriérů. Název byl o pět let později změněn na „americký bezsrstý teriér“. Pod tímto označením bylo nové plemeno uznáno United Kennel Clubem (2004), o uznání FCI se jedná. 

Velmi zajímavé je plemeno po genetické stránce. Na rozdíl od ostatních bezsrstých plemen je absence srsti u amerických bezsrstých teriérů vázána na recesivní gen a není spojena s žádnými zdravotními komplikacemi. Gen byl popsán roku 2017 a je zcela unikátní, nevyskytuje se u jiného bezsrstého plemene. 

Bezsrstý se tedy narodí jen ten jedinec, který zdědí od obou rodičů mutovaný „nahý“ gen. Bylo by tak možné mít v chovu pouze neosrstěné psy, kvůli zachování pestřejšího genofondu se však uznává i osrstěná forma.

Povaha

Také svou povahou se americký bezsrstý teriér odlišuje od ostatních plemen naháčů. Zachoval si typické rysy pracovních teriérů - je temperamentní, zvídavý a učenlivý, má také aktivní lovecký pud.

Osrstěná varianta se hodí i k loveckému upotřebení, k lovu však bývají cvičení téměř výlučně v zemi původu. Holá kůže bezsrstých psů by byla příliš zraňována lesním porostem a keříky, naháči tedy plní roli společníků či sportovních psů. 

Přesto i u bezsrstých jedinců je zachován lovecký pud, na procházkách přírodou se proto vyplatí obezřetnost. Nemáte-li zcela jisté přivolání, raději ho v rizikových místech jistěte stopovačkou. 

S ostatními psy většinou vychází, roli však hrají také individuální sympatie. 

Výcvik

Americký bezsrstý teriér má aktivní, společenskou a přátelskou povahu, dobře si rozumí také s dětmi. Ačkoliv není zcela prost teriéří paličatosti, jeho výchovu zvládne i začínající chovatel, pokud nezanedbá socializaci a dokáže být patřičně důsledný. 

Dobře se hodí i pro celou řadu sportů, je však třeba myslet na dostatečnou ochranu před sluncem. Vyhovuje mu zejména agility, flyball, tanec se psem nebo pachové práce.

Krmení

Nejběžnější stravu stále představují granule, kapsičky a konzervy. Na trhu je k dostání pestrá paleta výrobků různé (ne)kvality. Je velmi důležité věnovat pozornost složení - co nejméně obilovin, kvalitní maso, žádná přidaná sůl a dochucovadla atd. 

Nejste-li si jisti, konzultujte volbu krmení se zkušeným chovatelem. Ten vám také může pomoci se sestavením domácího jídelníčku, ať už vařeného nebo syrového krmení. 

Syrová strava (BARF) je stále oblíbenější, představuje návrat k přirozené stravě divokých psovitých šelem. 

Srst a péče

Jak bylo zmíněno výše, existuje jak bezsrstá tak osrstěná varianta. 

Bezsrstí psi se rodí se zbytky podsady, které během dvou měsíců vylínají. Kůže je jemná a na dotek teplá. 

U dospělých psů se toleruje trocha jemné srsti do 1 mm délky. 

Osrstěná varianta má krátkou, hustou a lesklou srst, měla by hladce přiléhat. 

Bezsrstý teriér může mít jakoukoliv barvu kůže, obvyklé je různobarevné zbarvení se skvrnami. Kůže tmavne po pobytu na slunci, může se také spálit. K dispozici jsou vhodné přípravky s UV faktorem, někteří chovatelé využívají také lehké chladivé oblečky. 

Osrstěná varianta má povoleno zbarvení bílé, bikolorní nebo trikolorní, skvrnité, vždy však musí být přítomna bílá barva. Vylučující vadou je zbarvení merle a nepřítomnost bílé (tedy i jednobarevné zbarvení jiné než bílé).

Zdraví / nemoci

Díky unikátní genetické mutaci se americkým bezsrstým teriérům vyhýbají potíže typické pro jiná bezsrstá plemena (chudozubost, deformity čelistí, alergie). 

Zvýšenou péči je třeba věnovat odhalené kůži, důležitá je prevence spálení a včasné vyšetření jakéhokoliv neznámého útvaru či znaménka.