Aljašský malamut

Sháníte aljašského malamuta nebo máte štěňata aljašského malamuta na prodej?

Základní informace

FCI Skupina V - Špicové a primitivní plemena, Sekce 1 - severští saňoví psi, Číslo standardu FCI: 243
Velikostní zařazení Velká plemena
Země původu USA
Kohoutková výška 58-64 cm
Hmotnost v dospělosti 33-38 kg
Věk 11-13 let
Typ srsti delší, velmi hustá
Náročnost na výchovu střední
Povaha laskavá, hravá, důstojná

Charakteristika plemene

Velikost Velká (Hodnocení 4/5)
Nároky na pohyb Spíše vyšší (Hodnocení 4/5)
Cvičitelnost Střední (Hodnocení 3/5)
Vhodný pro Středně pokročilého chovatele (Hodnocení 3/5)
Množství chlupů v domácnosti Poměrně velké (Hodnocení 4/5)
Péče o srst Střední (Hodnocení 3/5)
Vztah k dětem Neutrální (Hodnocení 3/5)
Zdravotní problémy Průměrné (Hodnocení 3/5)
Finanční náročnost Vyšší (Hodnocení 4/5)
Schopnost být sám Vyšší (Hodnocení 4/5)
Inteligence Průměrná (Hodnocení 3/5)
Lovecký pud Průměrný (Hodnocení 3/5)
Jaký je hlídač Průměrný hlídač (Hodnocení 3/5)

O plemenu

Malamut je velký mohutný pes s hlubokým hrudníkem a dobře vyvinutými svaly. Laiky bývá zaměňován se sibiřským huskym, který je však menší, s jemnější hlavou a drobnější tělesné stavby.  

Není příliš rychlý, proto nepatří mezi saňové psy kteří vyhrávají rychlostní závody, za to je neúnavný a bezkonkurenčně silný. 
 

Historie

Aljašský malamut je jedním z nejstarších severských plemen, záznamy o podobných psech chovaných Inuity (nazýváni také Mahlemuti nebo Mahlamiuti) se dochovaly již z 18. století, kdy se evropští a američtí obchodníci setkali s aljašskými domorodci. Statní a vytrvalí malamuti byli nepostradatelnými pomocníky při přepravě majetku svých pánů, buď pracovali v zápřahu za saněmi, nebo nosili na hřbetech přivázané vaky.  

Když na sklonku 19. století zachvátila oblast Klondiku tzv. zlatá horečka a do oblasti proudily davy prospektorů a dobrodruhů, přenesl se chov statných tažných psů i mezi nepůvodní obyvatele Severní Ameriky, protože pro drsné podmínky jaké zde panovaly se odolní psi hodili daleko lépe, než koně nebo osli.  

Počátkem 20. století začala móda závodů psích spřežení a těžké malamuty začali vytlačovat rychlejší, i když ne tak silní psi, zejména huskyové importovaní ze starého kontinentu. Také křížení jednotlivých typů saňových psů bez jakékoliv regulace vedlo k úpadku plemene a rozmělnění jeho typických vlastností.  

Koncem 20. let 20. století byl malamut takřka na poslední chvíli zachráněn a roku 1935 byl uznán Americkým Kennel Clubem jeho standard. 

Povaha

Malamut se vyznačuje mírnou a přátelskou povahou, již jeho původní domorodí chovatelé tvrdě potlačovali jakýkoliv náznak agresivity jak vůči ostatním psům, tak i proti člověku. Pes, který projevil tyto nectnosti byl nejen vyřazen z chovu, ale zpravidla také utracen, protože v prostředí ledové aljašské divočiny by takový pes mohl být rozsudkem smrti pro celé spřežení včetně jeho lidského vůdce. 

Výcvik

Malamut je sice dobrák, ale přesto se nehodí pro úplné začátečníky.  

K pochopení jeho povahy a k úspěšně zvládnuté základní poslušnosti je zapotřebí aspoň základní praxe s výchovou psa, nejlépe podobného typu a povahy.  

Malamut je velmi náročný na pohyb, ze sportů se hodí k vytrvalostním závodům se saněmi, k bikejöringu či skijöringu, nebo také k pullingu (tahání břemen, hodnotí se hmotnost nákladu).  

Při správném vedení může skládat i zkoušky z poslušnosti a několik malamutů získalo dokonce certifikaci canisterapeutického psa.  

Zdraví / nemoci

Malamut je houževnaté a ne příliš nemocné plemeno. Pozornost se věnuje zejména dědičným chorobám očí, zejména PRA (progresivní retinální atrofii) a zákalům.  

Jako snad u všech velkých psů, také u malamutů se může vyskytnout dysplazie kyčelního či loketního kloubu a nebezpečná torze žaludku. Vhodnou prevencí torze je zejména klidový režim alespoň 2 hodiny po jídle. 

Krmení

Na svou velikost je malamut poměrně nenáročný na množství potravy, pro správný výkon a zdraví ale potřebuje tu nejvyšší kvalitu.  

Nezáleží na tom, zda vsadíte na kvalitní suché krmivo, nebo si dáte práci s domácí přípravou, ať už vařené stravy nebo syrové (BARFu). Důležitý je správný poměr živin a kalorická hodnota přiměřená zátěži psa, protože malamuti poměrně snadno tloustnou.  

V chovu většího počtu psů je třeba dohlédnout, aby každý pes snědl svou porci a nestávalo se, že si někteří budou přilepšovat na úkor ostatních.  

Chovatelské stanice

Články - Aljašský malamut

Aljašský malamut

Aljašský malamut

Aljašský malamut

Plemeno je ceněno pro obrovskou sílu a vytrvalost, poslušnost, inteligenci a lovecké schopnosti. Patří k nejstarším plemenům severských psů. Jeho domo...

Děti mrazu – část 3.

Děti mrazu – část 3.

Děti mrazu – část 3.

Lidé, kteří se při výběru určitého psího plemene rozhodují především „očima“, respektive podle jeho exteriéru, mohou být zklamáni. (Ostatně to platí i...

Víkend s Aljašským malamutem již po čtvrté

Víkend s Aljašským malamutem již po čtvrté

Víkend s Aljašským malamutem již po čtvrté

Letos již podruhé pořádal o víkendu 9.–10. 9. 2006 Alaskan Malamute klub Česká republika (AMKČR) setkání majitelů a přátel plemene Aljašský malamut......

Děti mrazu – část 1.

Děti mrazu – část 1.

Děti mrazu – část 1.

„Po zamrzlé říčce se pachtilo spřežení saňových psů, podobných vlkům. Zježenou srst měli ojíněnu mrazem. Dech jim mrzl ve vzduchu, sotva vyšel z tlamy...

Děti mrazu – část 8.

Děti mrazu – část 8.

Děti mrazu – část 8.

Na přelomu 19. a 20. století a v prvním desetiletí století 20. bitva o neskutečný - imaginární bod – o Tigi–šu (Velký hřebík – inuitské jméno nejsever...

Děti mrazu – část 13 Severští psi – mýty a realita

Děti mrazu – část 13 Severští psi – mýty a realita

Děti mrazu – část 13 Severští psi – mýty a realita

Dánský etnograf a polární badatel Knud Rasmussen (1879–1933) zasvětil celý svůj život Inuitům (Eskymákům), jejich životu, jejich náboženství a jejich...

Od malamutů k voříškovi – Ferda, talent od pánaboha

Od malamutů k voříškovi – Ferda, talent od pánaboha

Od malamutů k voříškovi – Ferda, talent od pánaboha

PhDr. Jiřina Lacinová spolu s bývalým manželem Karlem Tůmou patřili k průkopníkům chovu aljašských malamutů, se kterými dobývali chovatelské (chovná s...

Děti mrazu – část 16

Děti mrazu – část 16

Děti mrazu – část 16

„Je to jakýsi osobní boj, trochu se týkající vašeho ega. Buduje to v člověku sebedůvěru. Když jsem schopen se psím spřežením ujet 1 000 mil, dokážu ud...

Děti mrazu – část 20

Děti mrazu – část 20

Děti mrazu – část 20

Sny nejsou pouze pro snílky, kteří se nečinně oddávají toulkám říší vlastní fantazie. Jsou i pro odvážné ženy a muže, kteří se rozhodnou své sny zreal...

Děti mrazu – část 19

Děti mrazu – část 19

Děti mrazu – část 19

Na jedné z mnoha tiskových konferencí, které následovaly poté, když se kniha Soukromý život psů – pouhý týden po svém vydání stala bestsellerem, polož...