Artésko-normandský baset

Sháníte artésko-normandského baseta nebo máte štěňata artésko-normandského baseta na prodej?

Základní informace

FCI Skupina VI - Honiči a barváři, Sekce - 1.3 Malí honiči, Číslo standardu FCI: 34
Velikostní zařazení Střední plemena
Země původu Francie
Kohoutková výška 30-36 cm
Hmotnost v dospělosti 15-20 kg
Věk 12-14 let
Typ srsti krátká, rovná
Náročnost na výchovu nízká
Povaha vyrovnaná, přátelská, bystrá

O plemenu

Tento nízkonohý honič se velmi podobá svému anglickému protějšku. Oproti britskému basetovi je sušší tělesné konstituce, hbitější a méně lymfatický. Používá se především k lovu drobné zvěře, dokáže však pracovat i při lovu na srnčí. Díky nízkému vzrůstu se lehce pohybuje i velmi hustou vegetací, ve které se zvěř často ukrývá. Britskému basetovi se podobá i zbarvením a strukturou krátké, přiléhavé srsti. Nejčastěji potkáme trikolorní psy (plavý základ s černým pláštěm a bílou) nebo zvířata bikolorní, povoleni jsou i strakatí jedinci s plotnami.

Dvouslovný přídomek tohoto baseta odráží jeho původ - u zrodu plemena stála jak štíhlejší, pracovní linie d‘Artois, nesoucí jméno severofrancouzského hrabství, tak podsaditější linie Normand (odkazující na známý francouzský region). Cílené šlechtění francouzského baseta začalo již okolo roku 1870, ovšem k typovému sjednocení obou linií a ke vzniku moderního standardu došlo až mezi světovými válkami. 

Baset má výborný nos, je vytrvalým a hlasitým stopařem i honičem. K lidem bývá přátelský a milý, dobře toleruje i určitou neohrabanost malých dětí - bylo by však chybou na jeho dobrotivost příliš "hřešit" a bezmezně spoléhat. Ačkoliv si rád pohoví, potřebuje dostatek pohybu, protože, podobně jako anglický baset, mívá velký apetit a sklony k obezitě.