Bordeauxská doga

Sháníte bordeauxské dogy nebo máte štěňata bordeauxské dogy na prodej?

Bordeauxská doga
Bordeauxská doga
Bordeauxská doga
Bordeauxská doga
Bordeauxská doga
Bordeauxská doga
Bordeauxská doga
Bordeauxská doga

Základní informace

FCI Skupina II – Pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi, Sekce 2.1. - Molossoidní plemena typu mastifa, Číslo standardu FCI: 116
Velikostní zařazení Velká plemena
Země původu Francie
Kohoutková výška 57-70 cm
Hmotnost v dospělosti pes od 50 kg, fena od 45 kg
Věk 10-11 let
Typ srsti krátká, rovná
Náročnost na výchovu střední
Povaha vyrovnaná, ostražitá, věrná

Charakteristika plemene

Velikost Obří (Hodnocení 5/5)
Nároky na pohyb Střední (Hodnocení 3/5)
Cvičitelnost Nižší (Hodnocení 2/5)
Vhodný pro Středně pokročilého chovatele (Hodnocení 3/5)
Množství chlupů v domácnosti Malé (Hodnocení 2/5)
Péče o srst Nenáročná (Hodnocení 2/5)
Vztah k dětem Spíše pozitivní (Hodnocení 4/5)
Zdravotní problémy Průměrné (Hodnocení 3/5)
Finanční náročnost Vysoká (Hodnocení 5/5)
Schopnost být sám Střední (Hodnocení 3/5)
Inteligence Průměrná (Hodnocení 3/5)
Lovecký pud Průměrný (Hodnocení 3/5)
Jaký je hlídač Průměrný hlídač (Hodnocení 3/5)

O plemenu

Počátkem 90. let okouzlil mnoho lidí svérázný policejní pes Tequila, jedna z titulních postav amerického kriminálního seriálu Tequila a Bonetti. Psím hrdinou byla právě bordeauxská doga, do té doby veřejnosti jen málo známé plemeno.  

Tato doga je typickým molossoidním plemenem se zkrácenou čenichovou partií a mohutně osvaleným, podsaditým tělem obdélníkového rámce.

Historie

Jde o velmi staré francouzské plemeno, které zmiňuje již ve 14. století Gaston Phoebus, hrabě z Foix ve své „Livre de chasse“, Knize o lovu. 

Podle něj byli tito psi proslulí svou silou a houževnatostí, se kterou drželi zvěř na místě do příchodu lovců. Sláva těžkých, dogovitých loveckých psů však skončila s rozvojem palných zbraní, který s sebou přinesl změnu loveckých technik a postupů, kterým lépe vyhovovali menší a hbitější psi. 

Dogy začaly plnit roli hlídačů a řeznických psů, v oblibě se udržely se zejména v Akvitánii. Dalším náhradním uplatněním se staly psí zápasy a ačkoliv šlo o barbarskou a dnes právem odsuzovanou podívanou, bordeauxské dogy tato „zábava“ pomohla zachránit před vymřením.  

Podruhé pak měly dogy namále v bouřlivé první polovině 20. století, kdy obě světové války počty chovaných jedinců značně zdecimovaly. Plemeno bylo zachováno za cenu využití příbuzenské plemenitby, která poněkud zhoršila zdraví plemene. 

Povaha

Tento respekt vzbuzující pes překvapí svým klidem, nebývá agresivní ani uštěkaný, přesto výborně hlídá. „Vetřelce“ zpravidla zadrží na místě aniž mu způsobí vážnější zranění.  

Bordeauxská doga je vyrovnaný až flegmatický pes, kterému lze důvěřovat i při kontaktu s dětmi, i když vzhledem k jeho velikosti pro jistotu doporučujeme dozor dospělého. Miluje společnost svého pána a rodiny, samota v kotci mu nesvědčí.

S ostatními psy vychází obvykle dobře, pouze samci někdy mohou projevovat dominantní chování. Zvířat jiného druhu si zpravidla příliš nevšímá. 

Výcvik

Navzdory klidné povaze má tato doga svá specifika, pro které ji nelze doporučit začátečníkům. Především je to psí samorost, který se nehodí pro intenzivní výcvik a vyžaduje trpělivý, klidný a diplomatický přístup. Je značně nezávislý a nedává-li mu povel smysl, vyhoví mu jen velmi neochotně.  

V žádném případě se však psa nesnažte „zlomit“ násilím, hrubé zacházení může vyvolat agresi a ztrátu důvěry v člověka.  

Vzhledem k povahovým i fyzickým rysům nejde o plemeno vhodné na sportovní kynologii, avšak přiměřená pohybová aktivita je potřebná a zdraví prospěšná. Ideální jsou středně dlouhé výlety, pomalý „jogging“ a někteří jedinci také rádi plavou. 

Zdraví / nemoci

Zdravotní problémy bordeauxské dogy souvisí s krátkou čenichovou partií, která omezuje dýchání i termoregulaci (pes se nepotí, ochlazuje se téměř výhradně tlamou- „funěním“). V pozdějším věku se pak přidávají onemocnění oběhové a dýchací soustavy, která je výše popsaným stavem přetěžována.

Zapomenout nesmíme ani na velmi rozšířené ortopedické onemocnění velkých plemen - dysplazii kyčelních a loketních kloubů.

Krmení

Při dodržení vyváženého poměru živin lze krmit jak kvalitními granulemi, tak i domácí stravou, nevyjímaje stále oblíbenější BARF.

Dáváte-li přednost vlastní výrobě, sebekriticky zvažte, zda máte dostatek znalostí o výživových potřebách vašeho psa a také zda dokážete zvířeti zajistit optimální krmnou dávku opravdu každý den.  

Pozor na překrmování, molossové mají sklon k obezitě, proto dbejte, aby množství jídla odpovídalo výdeji energie a čas od času psa zvažte, protože při každodenním kontaktu si postupného nárůstu hmotnosti nemusíte všimnout.