Velký švýcarský salašnický pes

Sháníte velkého švýcarského salašnického psa nebo máte štěňata velkého švýcarského salašnického psa na prodej?

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Tahání a nošení nákladů je pro toto plemeno přirozenou prací. Foto: Shutterstock
Štěně velkého švýcarského salašnického psa. Foto: Shutterstock
Tahání a nošení nákladů je pro toto plemeno přirozenou prací. Foto: Shutterstock

Základní informace

FCI Skupina II – Pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi, Sekce 3 – Švýcarští salašničtí psi, Číslo standardu FCI: 58
Velikostní zařazení Velká plemena
Země původu Švýcarsko
Kohoutková výška 60-72 cm
Hmotnost v dospělosti 50-65 kg
Věk 11-12 let
Typ srsti krátká, rovná
Náročnost na výchovu střední
Povaha vyrovnaná, ostražitá, věrná

Charakteristika plemene

Velikost Obří (Hodnocení 5/5)
Nároky na pohyb Spíše vyšší (Hodnocení 4/5)
Cvičitelnost Střední (Hodnocení 3/5)
Vhodný pro Mírně pokročilého chovatele (Hodnocení 2/5)
Množství chlupů v domácnosti Střední (Hodnocení 3/5)
Péče o srst Nenáročná (Hodnocení 2/5)
Vztah k dětem Spíše pozitivní (Hodnocení 4/5)
Zdravotní problémy Průměrné (Hodnocení 3/5)
Finanční náročnost Vysoká (Hodnocení 5/5)
Schopnost být sám Střední (Hodnocení 3/5)
Inteligence Průměrná (Hodnocení 3/5)
Lovecký pud Malý (Hodnocení 2/5)
Jaký je hlídač Průměrný hlídač (Hodnocení 3/5)

O plemenu

Největší ze čtyř plemen švýcarských salašnických psů je po svatobernardském psu (bernardýnovi) největším švýcarským horským psem.

Od bernského salašnického psa se na první pohled liší krátkou srstí, appenzellského i entlebušského zase výrazně převyšuje co do velikosti. Navzdory své statné, mohutně osvalené postavě je velmi pohyblivý a vytrvalý, má mírnou povahu bez sklonu k agresivitě.  

Feny jsou nápadně menší a jemněji stavěné než psi, rozdíl v hmotnosti bývá přes 10 kg. 

Historie

Předkové všech čtyř salašnických plemen přišli do Švýcarska pravděpodobně již ve starověku spolu s římskými vojáky, i když existuje i alternativní teorie, která jejich příchod do západní Evropy spojuje s cestami Féničanů do Španělska. Ačkoliv je velký švýcarský salašnický pes považován za nejstarší typ švýcarského horského psa, během 19. století téměř upadl v zapomnění a roku 1908 byli dva jedinci předvedeni na výstavě k 25. výročí založení Švýcarské kynologické společnosti coby krátkosrstí bernští salašničtí psi.

Profesor Albert Heim, vůdčí osobnost chovu švýcarských salašnických psů, je však určil jako původní typ salašnických a řeznických psů, kteří se již považovali za zaniklou rasu. Následně se rozhodl toto plemeno vzkřísit a započal s výběrem a rozmnožováním vhodných jedinců. 

Díky práci profesora Heima uznala Švýcarská kynologická společnost velkého švýcarského salašnického psa jako samostatné plemeno již o rok později a další tři roky na to, roku 1912, vznikl i Klub pro velké švýcarské salašnické psy. FCI plemeno uznala až těsně před druhou světovou válkou. 

Povaha

Velký švýcarský salašnický pes má vyrovnanou a laskavou povahu, vyniká věrností a oddaností ke své lidské smečce a lze ho doporučit i do rodiny s malými dětmi.  Ani soužití více psů pohromadě nebo se zvířaty jiného druhu zpravidla nepřináší větší potíže, tento mírný obr dobře toleruje dokonce i kočky.

Švýcar sice vyhledává lidskou společnost, není však vtíravý a dokáže se zabavit sám, třeba pozorováním okolí. Má vyvinutý hlídací pud a i když není agresivní, nově příchozího obvykle ohlásí.  Rozhodně se nehodí pro chov venku v kotci, bez blízkosti svých lidí trpí.  

Výcvik

Původně pracovně zaměřený švýcar potřebuje práci a pohyb. Dodnes rád tahá náklad, čehož využívají zejména rodiny s dětmi, které vozí na saních či ve vozíku. 

Vhodný je také pro záchranářský výcvik a pachové práce. Pozor na pohybově náročné sporty typu agility, u takto velkého a těžkého psa může docházet k nadměrnému zatížení kloubů. Baví-li vás a vašeho psa tento typ sportu, bude lepší věnovat se mu spíše rekreačně. Nedospělí psi mohou být roztěkaní a hůře zvladatelní, proto je vhodné, aby majitel švýcara měl za sebou aspoň základní zkušenost s výcvikem psa. 

Zdraví / nemoci

Mohutný a těžký švýcarský salašnický pes je predisponován k dysplazii kyčelních a loketních kloubů a k degenerativním onemocněním chrupavky.

Vysoký vzrůst také zvyšuje riziko torze žaludku, proto dodržujte preventivní opatření - podávání namočených granulí, umístění misek do vyvýšené polohy a především dvouhodinový klid po jídle, kdy by pes neměl zejména běhat, skákat nebo se válet po zádech. 

Krmení

Výběr potravy má obrovský vliv na zdraví a správný vývoj psa již od nejútlejšího věku. Sázkou na jistotu jsou kvalitní granule pro velké psy (alespoň v období růstu superprémiové), pokud máte potřebné znalosti, místo v mrazáku a každý den trochu času k přípravě, lze podávat i domácí stravu. 

Ať už se chystáte vařit nebo BARFovat, snažte se kriticky zhodnotit vaše možnosti, zda dokážete vašemu zvířeti zajistit každodenní vyváženou a hodnotnou krmnou dávku. 

Chovatelské stanice

Články - Velký švýcarský salašnický pes

Velký švýcarský salašnický pes

Velký švýcarský salašnický pes

Velký švýcarský salašnický pes

Je molossoidním plemenem, s jistě dávnou, avšak zcela nepodloženou historií. Názorů je mnoho a současná věda nám zatím není schopna potvrdit, či vyvrá...