Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna

Maremmansko-abruzský pastevecký pes

Délka života10-13 let
HmotnostSamci:35-45 kgSamice:30-40 kg
VýškaSamci:65-73 cmSamice:60-68 cm
Uznáno FCIAno
Jiné názvyMaremmansko-Abruzský ovčák
Charakteristika
Velikost
Nároky na pohyb
Cvičitelnost
Množství chlupů v domácnosti
Náročnost na péči
Hodí se k dětem
Zdraví plemene
Náklady na chov
Snáší samotu
Inteligence
Chystáte se koupit plemeno Maremmansko-abruzský pastevecký pes?Podívejte se na aktuální inzeráty nebo sdílejte tento článek s přáteli!

Maremmansko-abruzský pastevecký pes se představuje

Maremma patří do rodiny bílých či krémově zbarvených horských pasteveckých psů, vyskytujících se od Pamíru po Pyreneje. 

Spolu se slovenským čuvačem je nejmenším zástupcem těchto světlých „medvědů“ nekompromisně střežících stáda i obydlí svých pánů.

Standard popisuje maremmansko-abruzského ovčáka jako silného, harmonicky stavěného psa rustikálního vzhledu. Pohlavní výraz je dobře vyjádřen, feny mají také jemnější povahu. 

Mimo domovskou Itálii je poměrně vzácný, u nás probíhá jeho chov pod záštitou Klubu chovatelů málopočetných plemen. 

Zařazení FCI: Skupina 1 - ovčáci a honáčtí psi, Sekce 1 - ovčáci, číslo standardu: 201

Historie

Již v antickém Římě byli preferováni pastevečtí psi světlé, nejlépe bílé barvy. Pastýř je tak mohl i ve špatných světelných podmínkách okamžitě rozpoznat od útočící divoké šelmy (vlka, medvěda). 

Výhody mohutných světlých pasteveckých psů zřejmě oceňovali lidé na mnoha místech Evropy, o čemž svědčí několik dosti podobných, na sobě nezávisle vzniklých plemen. 

Současný maremmansko-abruzský pastevecký pes vznikl spojením dvou linií italských ovčáků, pocházejících z oblastí Maremma a Abruzzo. V hornatém Abruzzu jsou tito psi dodnes používáni k hlídání stád ovcí, dále se používají k ostraze objektů. 

FCI plemeno uznala roku 1956, standard se však nadále mírně upravoval.

Povaha

Ačkoliv maremma není nijak obrovský, jeho odvaha a ostražitost z něj dělají účinného hlídače, jehož není radno podceňovat. 

Jako všichni horští pastevci, také maremman má samostatnou a do značné míry svéráznou povahu. Členy své rodiny miluje a neváhá při jejich obraně nasadit i život, k cizím lidem je však rezervovaný a nedůvěřivý. 

Vůči ostatním psům se často chová dominantě, klidnější soužití bývá mezi psem a fenou. 

Rovněž při kontaktu s dětmi je na místě určitá opatrnost. I když děti z rodiny zpravidla miluje a chrání, může zareagovat na nevhodný pohyb či nešetrnou manipulaci. Ke zcela malým dětem se proto nehodí.

Má-li dostatečný kontakt s rodinou, může být celoročně ubytován venku. Neměl by však být dlouhodobě omezen na malý kotec.

Výcvik

Pořízení maremmy lze doporučit výlučně zkušenému kynologovi, který se již setkal s tímto typem plemene. I vcelku zkušený psovod, je-li zvyklý na psy ražení německých ovčáků nebo dobrmanů, může být zaskočen jeho povahovými specifiky. 

Základním pilířem výchovy je pečlivá socializace a vybudování vztahu mezi majitelem a psem. 

I když jde o inteligentního a bystrého psa, není příliš vhodný pro pokročilý výcvik. Nejlépe se hodí k venkovskému domu či hospodářství, které bezpečně ohlídá, ocení však i dlouhé procházky nebo běhání v přírodě.

Krmení

Velká a mohutná plemena jsou náročná jak na množství, tak i na kvalitu stravy, což může představovat citelnou finanční zátěž. 

Podávat lze jak granule, tak i doma připravovanou stravu včetně stále oblíbenějšího BARFu, který představuje návrat k přírodní potravě psovitých šelem. Doma připravované krmení však vyžaduje určité znalosti o výživových potřebách psa a o zastoupení jednotlivých živin v dostupných surovinách.

Dáte-li přednost granulím, vsaďte na kvalitní produkt určený pro velká plemena adekvátního věku a fyzické aktivity.

Pozor na překrmování, zejména ve vyšším věku může mít maremman sklon k tloustnutí.

Srst a péče

Srst maremmana je hustá, výborně funkční a poskytující dobrou ochranu před rozmary počasí. Dlouhá, na dotek poměrně hrubá srst může být lehce zvlněná, na krku tvoří límec, nápadný zejména u samců. Nohy zdobí praporce. Podsada na zimu výrazně houstne. 

Ideálem je čistě bílá barva, toleruje se mírné slonovinové či nažloutlé stínování, není však žádoucí. 

Péče o zevnějšek maremmy není příliš náročná, pouze je třeba vyčesávat srst, zvláště pak v období línání. 

Zdraví / nemoci

Maremmansko-abruzský pastevecký pes patří mezi odolná a houževnatá plemena. Ani jemu se však nevyhýbá dysplazie kyčelních, případně loketních kloubů, zvýšené riziko se uvádí také u nádorů kostí (osteosarkomy). 

Po jídle je důležité dodržovat dvouhodinový klidový režim, jako preventivní opatření proti torzi (přetočení) žaludku.