Tibetská doga

Sháníte tibetskou dogu nebo máte štěňata tibetské dogy na prodej?

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Tibetská doga ve své domovině. Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Štěně tibetské dogy. Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Základní informace

FCI Skupina II – Pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi, Sekce 2.2. - Molossoidní plemena horského typu, Číslo standardu FCI: 230
Alternativní názvy plemene Do-Khyi
Velikostní zařazení Velká plemena
Země původu Tibet
Kohoutková výška feny od 61cm, psi od 66 cm
Hmotnost v dospělosti průměr 45-75 kg
Věk 11-13 let
Typ srsti středně dlouhá, velmi hustá
Náročnost na výchovu vysoká
Povaha ostražitá, věrná, teritoriální

Charakteristika plemene

Velikost Obří (Hodnocení 5/5)
Nároky na pohyb Střední (Hodnocení 3/5)
Cvičitelnost Nižší (Hodnocení 2/5)
Vhodný pro Znalce tohoto typu plemen (Hodnocení 5/5)
Množství chlupů v domácnosti Poměrně velké (Hodnocení 4/5)
Péče o srst Střední (Hodnocení 3/5)
Vztah k dětem Spíše negativní (Hodnocení 2/5)
Zdravotní problémy Průměrné (Hodnocení 3/5)
Finanční náročnost Vysoká (Hodnocení 5/5)
Schopnost být sám Vyšší (Hodnocení 4/5)
Inteligence Průměrná (Hodnocení 3/5)
Lovecký pud Malý (Hodnocení 2/5)
Jaký je hlídač Velmi ostrý hlídač (Hodnocení 5/5)

O plemenu

Označení „doga“ se do názvu plemene dostalo díky zvukové podobnosti s jeho pojmenováním v domovském Tibetu. Tito mohutní a teritoriální hlídači obydlí a stád se zde nazývali Do–Khyi, neboli „přivázaný pes“, protože většinu života často trávili na řetězu.

Tibetská doga tedy není skutečnou dogou, mnohem přesnější pojmenování by bylo „tibetský pastevecký“ nebo „tibetský horský“ pes. 

Historie

Domovem těchto velkých a houževnatých psů jsou tibetské náhorní plošiny, jejich výskyt dokládají kresby a reliéfy staré až 4000 let. První písemné zmínky o „tibeťanech“ pocházejí z doby přibližně 1000 let před naším letopočtem, podobné psy popisují také antičtí autoři Aristoteles a Megastheus.

Podrobný záznam o psech střežících tibetské kláštery nám zanechal cestovatel Marco Polo, který ve 13. století podnikl na svou dobu ojedinělou výpravu do Asie.  Chválí nejen jejich vzhled, ale i věrnost a odvahu tohoto „obrovského, vynikajícího psa velikostí podobného oslu“.  

Roku 1847 dostala anglická královna Viktorie, milovnice psů, tibetskou dogu darem od vikomta Henryho Hardinga, generálního guvernéra Indie. Mladý pes byl jedním z prvních „tibeťanů“ dovezených do Evropy.

První, z moderního pohledu čistokrevný a registrovaný vrh tibetských dog přišel na svět na sklonku 19. století v zoologické zahradě v Berlíně. 

Povaha

Do-Khyi má vyvinutý hlídací instinkt a je velmi teritoriální. Je to samostatně uvažující, sebevědomý pes, který má svou hlavu a i když svou rodinu miluje a respektuje, cítí se být jejím právoplatným členem a obvykle neposlouchá slepě na slovo.

Svým lidem je velmi oddaný a potřebuje žít v jejich blízkosti, izolace v kotci podporuje agresivní chování a nevypočitatelnost. Venku, mimo své teritorium, se k cizím lidem chová nevšímavě, rezervovaně a netouží po jejich pozornosti. S ostatními zvířaty se snáší, ale musí si na ně nejlépe odmalička zvyknout a nesmějí ho obtěžovat. 

Výcvik

Socializace hned od nejútlejšího věku je alfou a omegou úspěšné výchovy tibetské dogy. V žádném případě si proto nepořizujte štěně z velkochovu (třeba i ověnčeného cenami z výstav), kde chovatelé nemají čas ani prostor na začlenění štěňat do lidské smečky a jejich seznámení s různými situacemi a podněty.  

Tibetské dogy mentálně dospívají až okolo třetího roku života, jejich výchova musí být trpělivá, bez snahy o dril, který je v jejich případě vysloveně kontraproduktivní. Je to hrdý pes, se kterým se vyplatí jednat (téměř) jako rovný s rovným, milovníci plemene rádi používají rčení „je to přítel, ne sluha“.

Vzhledem ke komplikované a specifické povaze je to plemeno vhodné pouze pro zkušené kynology. 

Zdraví / nemoci

Do-Khyi je houževnaté a zdravé plemeno,  přesto se může vyskytnout dysplazie kyčelních či loketních kloubů, vzácněji pak nádory a záněty kostí.  

Dále se u nich objevuje autoimunitní onemocnění štítné žlázy (hypotyreóza), hrozbu představuje také torze žaludku. Prevencí této akutní břišní příhody je především dodržování klidového režimu dvě hodiny po jídle. 

Krmení

Hlavní složku potravy tibetských dog v jejich domovině tvořil kukuřičný chleba a mléko. Proto jsou dodnes nenáročnými strávníky, i když podobně svérázný způsob výživy nelze doporučit. Kvalitní granule nebo  vhodně vyvážená kombinace masa a přílohy jim samozřejmě svědčí víc, než chudé zbytky z lidského stolu.

Důležitá je rozumná výživa v období růstu, štěněti nesmí chybět živiny a energie, ale ani by nemělo být překrmováno. O vhodném množství a složení potravy se můžete poradit s chovatelem nebo znalcem plemene. 

Chovatelské stanice

Články - Tibetská doga

Tibetská doga

Tibetská doga

Tibetská doga

Je na úvaze každého jednotlivého člověka, od jakého stadia bude chápat historii daného plemene. V případě tibetské dogy to může být pět různých období...

Tibetská doga

Tibetská doga

Tibetská doga

Už když se řekne Tibet, představí si každý z nás něco záhadného, mýtického, plného tajemství. Také plemeno, které zde před více než čtyřmi desítkami s...

Tibetská doga klubová výstava

Tibetská doga klubová výstava

Tibetská doga klubová výstava

V sobotu 10. 5. 2008 se konala klubová výstava tibetské dogy ve velmi příjemném pejskařském areálu Na zvonečku v Kladně. Počasí přálo vystavovatel......