Baset

Sháníte baseta nebo máte štěňata baseta na prodej?

Základní informace

FCI Skupina VI - Honiči a barváři, Sekce - 1.3 Malí honiči, Číslo standardu FCI: 163
Alternativní názvy plemene Basethaund
Velikostní zařazení Střední plemena
Země původu Velká Británie (Francie)
Kohoutková výška 33-38 cm
Hmotnost v dospělosti standard neuvádí, obvykle 22-32 kg
Věk 10-12 let
Typ srsti krátká, rovná
Náročnost na výchovu nízká
Povaha klidná, nezávislá, přátelská

O plemenu

Nízkonohý statný pes s výrazem, jako by nesl na svých bedrech veškeré starosti světa, patří k jen těžko zaměnitelným plemenům.  

Existují velké rozdíly mezi chovnými liniemi pracovních psů a liniemi ryze společenskými a výstavními. Pracovní baset je o poznání suší konstituce s méně výraznými kožními záhyby a s aktivnější povahou.

Navzdory krátkým nožkám a zavalitému vzhledu dokáže vytrvalým klusem překonat značnou vzdálenost, což mu umožňuje uplatnit svůj dobrý nos i v myslivosti. 

Historie

Název baset má svůj původ ve francouzském výrazu „bas“, který poukazuje na jeho nízký vzrůst.

Krátkonohost basetů by mohla svádět k domněnce, že původním posláním tohoto statného psa bylo pronásledování lišek a jezevců pod zem, avšak skutečný důvod jejich nízkého vzrůstu je usnadnění práce v hustém lesním porostu a sledování stopy s nosem těsně u země. 

Nejedná se tedy o norníka, ale o barváře, schopného dlouhého a neúnavného sledování kořisti v mírném a středním tempu.  

Toto specifické plemeno prošlo nejzásadnějším vývojem v Anglii avšak jeho původní kořeny leží na francouzsko-belgickém území, kde mniši chovali zvláštní lovecké psy, snad k poctě Sv. Huberta, kdysi významného duchovního a po svatořečení i patrona lovců a myslivců.  

Jedním z tamních plemen byl tzv. bloodhound (anglický barvář) a patrně právě z jeho zmenšené varianty dnešní basset vychází.  

Ve druhé polovině 19. století byli první baseti převezeni do Anglie, kde se plemeno dále vyvíjelo. Roku 1875 se baset poprvé účastnil výstavy psů  ve městě Wolverhampton a o osm let později vznikl i první chovatelský klub.

Povaha

Baset patří mezi klidné psí „salámisty“ až flegmatiky, což na něm někteří pejskaři milují a jiní zatracují.  

Kladnou stránkou basetí povahy je velmi přátelský vztah k lidem včetně malých dětí, spojený s velikou dobromyslností a tolerancí. Stejně bezproblémové vztahy baset mívá i s ostatními psy a se zvířaty jiného druhu včetně koček.  

Je velmi společenský a špatně snáší samotu, v kombinaci s klidnou povahou to z něj dělá výborného psa do rodiny s malými dětmi či společníka pro aktivní seniory. Slovo „aktivní“ je nutno zdůraznit, protože baset sice dokáže prolenošit dny na gauči, jeho zdraví to však nesvědčí a potřebuje pravidelný pohyb, nejlépe procházky.

Výcvik

Největším problémem při výcviku baseta je jeho motivace. Baset je pohodlný pes, který má svou hlavu a miluje klid. Přesvědčit ho proto k práci může představovat trochu oříšek.  

Šanci na úspěch má pozitivní motivace například na oblíbenou hračku či pochvalu, pamlsky sice fungují velmi dobře (baset má velký apetit), avšak při „uplácení“ dobrotami se pes snadno rozmlsá a může docházet k překračování denní krmné dávky a k tloustnutí.  

Jinak je to v podstatě bezproblémový pes, který svému majiteli zřídkakdy přináší potíže, pro vrcholový výcvik se však příliš nehodí.

Krmení

Je-li zajištěna každodenní vyvážená krmná dávka, je lhostejné, zda krmíte granule, BARF nebo domácí vařenou stravu.  V každém případě však záleží na kvalitě podávaného jídla a vhodném složení/kvalitních surovinách.  

Nevyznáte-li se ve složení granulí vy sami, určitě svůj výběr konzultujte s odborníkem. Pokud psovi granule vyhovují, produkt příliš často neměňte.  

Pozor na překrmování, basethaund velmi snadno tloustne a pak se zvyšuje riziko nejen kardiovaskulárních chorob a cukrovky, ale trpí i páteř.

Zdraví / nemoci

Vedle ušních infekcí jsou baseti náchylní zejména ke kožním problémům, dysplazii loketních a kyčelních kloubů a abnormalitám očních víček. Dlouhé tělo na krátkých nohách dále zvyšuje riziko výhřezu meziobratlové ploténky, který vede k útlaku míchy a v nejtěžších případech až k ochrnutí. 

Chovné stanice

Články - Baset

Baset - Bassethound
Eva Nohelová

Baset - Bassethound

Baset - Bassethound

Slovo basset se poprvé "objevilo" v 16.století. Překlad slova "bas" je "nízký", či "hluboký" a bez pochyb jsou obě interpretace výstižné, ať se jedn.....