Plavý bretaňský baset

Sháníte plavého bretaňského baseta nebo máte štěňata plavého bretaňského baseta na prodej?

Základní informace

FCI Skupina VI - Honiči a barváři, Sekce - 1.3 Malí honiči, Číslo standardu FCI: 36
Velikostní zařazení Střední plemena
Země původu Francie
Kohoutková výška 32-38 cm
Hmotnost v dospělosti standard neuvádí, obvykle 15-18 kg
Věk 12-14 let
Typ srsti kratší, hrubá
Náročnost na výchovu nízká
Povaha přátelská, učenlivá, aktivní

O plemenu

Tento malý baset patří do rodiny francouzských nízkonohých honičů - nevelkých, houževnatých psů s dobře osvaleným tělem a jemným nosem. 

Podobně jako známější vendéeský baset, také bretonec má hrubou srst a ne tak protáhlé tělo, jako známe u hladkosrstých basetů. 

Historie

Název „baset“ pochází z francouzského výrazu „bas“, tedy „nízký“. Poukazuje na nízký vzrůst a i na způsob práce těchto malých honičů. 

Oproti jezevčíkům a nízkonohým teriérům nebyli baseti vyšlechtěni k norování, ale k vyhledání a pronásledování zvěře v hustě zarostlém terénu, který byl pro velké honiče špatně prostupný. 

Domovinou bretaňského baseta je západní Francie - Bretoňsko. V minulosti bylo toto území i pod britskou správou, což vedlo k rozšíření psů tohoto typu i do Anglie. 

Předkem bretaňského baseta byl vysokonohý plavý griffon, z něhož se baset začal formovat v polovině 19. století. Do šlechtitelské práce významně zasáhli výše zmínění nízkonozí honiči z oblasti Vendeé. 

Nově vzniklé plemeno bylo specializováno na lov zajíců a ptáků, plaví baseti dokonce několikrát zvítězili v prestižním Mistrovství Francie v lovu králíků. 

FCI plemeno definitivně uznala roku 1963, avšak mimo Francii a Anglii se s ním setkáme spíše výjimečně. 

Povaha

Plavý bretonec se vyznačuje kamarádskou povahou a středním temperamentem. Miluje lidi a dobře vychází i s ostatními psy, je vyrovnaný a nekonfliktní. Pouze soužití se zvířaty jiného druhu může být kvůli jeho loveckému pudu problematické. Zvýšená opatrnost je na místě zejména při kontaktu s kočkami, králíky a drobnými hlodavci. 

Kladnou vlastností společnou všem basetům je velmi přátelský vztah k lidem včetně malých dětí, spojený s velikou dobromyslností a tolerancí.

Na druhé straně nelze od baseta očekávat hlídání - nově příchozího možná ohlásí štěkotem, vzápětí se ale bude ucházet o jeho pozornost a drbání. 

Je to společenský pes, který špatně nese delší samotu. Přítomnost dalšího psa v rodině pomáhá pouze částečně, kontakt s lidmi mu nic nenahradí.

Výcvik

Ačkoliv jde o pracovitého loveckého psa, bývá často chován i jako rodinný společník. Je však zapotřebí pamatovat na jeho velkou potřebu zaměstnání a pohybu - výborné jsou dlouhé vycházky i některé kynologické sporty. 

U sportů typu agility nebo flyballu je však třeba počítat s tím, že baset není stavěný na vrcholové výkony - příliš prudké otočky a změny směru přetěžují jeho páteř.

Plavý bretaňský baset patří mezi poměrně dobře cvičitelná plemena, jen občas může projevit jistou paličatost. Potřebuje důslednou, ale laskavě vedenou a trpělivou výchovu. 

Velkou pozornost věnujte přivolání. Nejste-li si jisti jeho poslušností, zejména v lese ho raději jistěte stopovačkou. 

Krmení

Krmit můžete jak průmyslově vyráběnými krmivy (granule, konzervy), tak i doma připravovanou stravou. 

Mezi chovateli stále oblíbenější BARF (syrové maso s přílohou) někteří myslivci nedoporučují pro lovecké psy. Uvádějí zkušenost, že pak mají zvýšenou tendenci k načínání zvěře. .

Také u granulí věnujte pozornost složení - vyvarujte se výrobkům s obsahem soli, dochucovadel a umělých barviv či konzervantů. Vhodný není ani příliš vysoký obsah obilovin. Ačkoliv dražší neznamená vždy kvalitnější, nápadně levným krmivům se raději vyhněte. 

Tápete-li ve výživě psů, poraďte se se zkušeným chovatelem, případně na důvěryhodné veterinární klinice. 

Pozor na překrmování, baset má velký apetit a snadno přibírá na váze.

Zdraví / nemoci

Převislé ušní boltce způsobují náchylnost k zapaření a infekcím zvukovodu, pozorován byl také zvýšený výskyt zubního kamene a následných komplikací - zánětu dásní, vypadávání zubů atd. 

Uším a tlamě tedy věnujte zvýšenou pozornost, nepodceňujte ani preventivní prohlídky u veterináře.

Dlouhé tělo na kratších nohách také zvyšuje riziko výhřezu meziobratlové ploténky. Tato příhoda vede k útlaku míchy a v nejtěžších případech končí trvalým ochrnutím. 

I když u bretonců není výhřez ploténky tak častý jako u anglických basetů nebo jezevčíků, je třeba mít toto riziko na paměti a vyhledat veterináře při prvních příznacích - poruchy chůze, zakopávání, asymetrický obrus drápů atd. Rychlá léčba významně zvyšuje šance na úplné uzdravení.