Portugalský vodní pes

Sháníte portugalského vodního psa nebo máte štěňata portugalského vodního psa na prodej?

Základní informace

FCI Skupina VIII - Retrívři, slídiči a vodní psi, Sekce 3 - Vodní psi, Číslo standardu FCI: 37
Velikostní zařazení Střední plemena
Země původu Portugalsko
Kohoutková výška 43-57 cm
Hmotnost v dospělosti 16-25 kg
Věk 13-15 let
Typ srsti středně dlouhá/dlouhá
Náročnost na výchovu střední
Povaha aktivní, učenlivá, samostatná

O plemenu

Toto spíše vzácné plemeno se dostalo do popředí zájmu široké veřejnosti, když se rodina (dnes již bývalého) prezidenta USA, Baracka Obamy, rozrostla o portugalského vodního psa jménem Bo.  

Portugalec je středně velký pes téměř kvadratické tělesné stavby, dobře osvalený a hbitý. Zejména jeho kudrnatá varianta může na první pohled připomínat pudla, avšak má (mimo jiné) o poznání širší hlavu s výrazným stopem a srdcovitě tvarované ušní boltce.  

Historie

Protože nebyl nalezen žádný přímý předek portugalského vodního psa, který by žil mimo portugalské území, lze předpokládat, že se celý jeho vývoj odehrál právě v jihozápadním cípu Pyrenejského poloostrova a jedná se o původní (autochtonní) portugalské plemeno.  

Některé prameny dokonce staví jeho existenci již do doby před naším letopočtem, ačkoliv nejstarší dochovaná písemná zmínka o „portim“, jak se plemeno zkráceně nazývá, pochází až z 11. století.  

Zatímco vývoj retrívrů a jiných vodních přinašečů je úzce spjat s rozvojem palných zbraní a následnou proměnou loveckých zvyklostí a technik, portiho styl práce se po dlouhá staletí příliš neměnil.  

Tento vynikající plavec a potápěč vytahoval rybářské sítě, nosil ryby do lodí a dokázal také zachraňovat tonoucí. Konec jeho slávy přinesla až moderní technika 19. a 20. století, kdy počty jedinců povážlivě klesly a plemeno zůstalo zachováno především díky zámožnému loďaři jménem Vasco Bensaude, který ve 30. letech  20. století popsal první standard plemene a je právem považován za zakladatele moderního chovu portugalského vodního psa.  

Povaha

Porti se vyznačuje ohnivým temperamentem a  samostatností. Své rodině je oddaným přítelem, ale zachovává si vlastní hlavu a občas projeví paličatost.  

Je velmi aktivní a pracovitý, při správně provedené socializaci si snadno zvykne jak na ostatní psy, tak i na zvířata jiného druhu.  

K dětem se chová přátelsky a ani k dospělým osobám nebývá agresivní, zejména malé děti je však třeba hlídat a poučit jak se ke psu chovat.

Jak název napovídá, miluje vodu a veškeré vodní aktivity, často ho od koupele neodradí ani chlad či silný proud. 

Výcvik

Bystrý a inteligentní porti rychle chápe a lze ho snadno motivovat ke spolupráci. Výborně reaguje na pozitivní metody, díky snaze „nabízet“ cvičiteli různé chování a triky se skvěle hodí pro shaping (z anglického shape=tvar, povel či trik se učí postupně, pomocí odměňování žádoucího chování).

Přesto se hodí spíše pro chovatele s aspoň základní zkušeností se psy, jeho temperament může být náročnější ukočírovat.

Ačkoliv je stále častěji chován jako společník, potřebuje pohyb a neobejde se bez zaměstnání. Vedle vodních sportů a záchranářských prací je vhodný také pro agility či obedience. 

Krmení

Portugalec nepotřebuje žádné zvláštní zacházení, co se týká stravy.  

Jako všichni psi, i on potřebuje potravu založenou na kvalitních surovinách a vyváženém poměru jednotlivých živin.  

Pokud vybíráte granule, věnujte pozornost složení a/nebo se poraďte se zkušeným chovatelem či veterinářem.  

Chystáte-li se na domácí přípravu krmení, sebekriticky zvažte, zda máte dostatek znalostí, času a prostoru (zejména v mrazáku) k tomu, abyste dokázali vašemu zvířeti zajistit porci vyhovující potravy opravdu každý den. 

Zdraví / nemoci

Výhodou portiho je jeho pevné zdraví, netrpí žádným specifickým onemocněním. Samozřejmě, vyskytnout se může všudypřítomná dysplazie kyčelních kloubů, stomatologické problémy, kardiologické choroby a degenerativní nemoci očí. 

Chovné stanice

Články - Portugalský vodní pes

Portugalský vodní pes
Zuzana Kubicová

Portugalský vodní pes

Portugalský vodní pes

Řekla bych, že se teď určitě najde někdo kdo si myslí: „No jo lidi už nevědí jaké by vymysleli plemeno , tak si vymysleli parodii na pudla.“ Ale já mu...

Ca~o de Água Portugues neboli portugalský vodní pes

Ca~o de Água Portugues neboli portugalský vodní pes

Ca~o de Água Portugues neboli portugalský vodní pes

Nebyl to pes šlechticů ani lovců, ale nepostradatelný pomocník rybářů a jejich rodin. Houževnatý, inteligentní, loajální, oddaný a věrný svému pánovi....